Sağlık

AİDS – Hemogram Testi Şüpheli mi?

AİDS – Hemogram Testi Şüpheli mi?

AİDS, HIV virüsünün neden olduğu bağışıklık yetmezlik sendromudur.

AIDS Nedir?

AIDS (Acquired Immune Deficiency Syndrome, HIV virüsünün etken olduğu Kazanılmış Bağışıklık Yetersizlik Sendromu olarak adlandırılır. Hastalığın etkeni olan HIV virüsü, vücudun savunma hücreleri olan lökositleri yok ederek bağışıklık sistemini çökertmektedir. İnsanlar genellikle HIV ve AIDS terimini birbirine karıştırmaktadır. HIV etkenin adı, AIDS ise hastalığın adıdır. AIDS’te erken tanı hastalığın bulaşmasını önlemek ve hastanın konforlu bir hayat sürebilmesi için oldukça önemlidir.

AIDS Belirtileri Nelerdir?

Akut HIV enfeksiyonunda belirtiler, konağın yani hastanın HIV virüsüne verdiği hızlı ve doğal tepkiler nedeniyle oluşur. Virüsün kopyalama hızının yüksek olduğu ve CD+ T lenfositlerinin hızlı kaybolduğu dönemde ortaya çıkmaktadır. Bu belirtiler; yüksek ateş (38-40 derece), vücut döküntüleri, baş ağrısı, halsizlik, lenf bezlerinde büyüme, yorgunluk, gece terlemeleri, eklem ve kas ağrıları, ağızda ve cinsel organlarda ağrılı ülserler, iştahsızlık ve kilo kaybıdır.

BU YAZIMIZDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Elde Sinir Sıkışması Belirtileri

Asemptomatik yani belirtisiz dönemde, genellikle hiç belirti olmamaktadır. Bazı hastalarda lenf bezlerinde şişme görülebilmektedir.

Erken semptomatik HIV enfeksiyon döneminde ise hastaların çoğunda belirti görülmemektedir. Ağız içi mantarları, ateş ve kilo kaybı, isal, periferik nöropati, görülebilmektedir. Ayrıca seboreik dermatit, psoriyazis, bakteriyel folikülit, idiyopatik trombositopenik purpura, pnömoni, cinsel yolla bulaşan hastalıklar görülebilmektedir.

AIDS, kronik HIV enfeksiyonun bu döneminde CD+ T lenfosit sayısı

AIDS hastalığından korunmak için, HIV bulaşan hastalarla cinsel ilişkiye girilirken mutlaka kondom kullanılmalıdır. Hastaların kanlarıyla temas edilmemelidir. Eşcinsel ilişkiden uzak durulmalıdır. Ayrıca uyuşturucu bağımlıları ortak iğne kullanmamalıdır ve bağımlılar tedavi altına alınarak topluma kazandırılmalıdır.

21.gün Combo testi hakkında detaylı bilgi için tıklayın.

BU YAZIMIZDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Hemoroid için Hangi Doktora Gidilir?

AIDS – Hemogram Testi Şüpheli mi?

AIDS teşhisinde hemogram testi önemlidir. Şüpheli değildir ancak kesin tanı için hemogram testi de yeterli değildir. Klinik değerlendirme yapılırken en sık kullanılan test hemogram testidir.

CD4 t lenfositlerinin sayısı tam kan sayımında ölçülen lenfositlerin oranı olarak belirlenmektedir. Bu sebepten dolayı CD4 T sayısı ölçülecek hastalara mutlaka hemogram testi yapılmalıdır. Ayrıca AIDS ile birlikte fırsatçı enfeksiyonların varlığını anlayabilmek için hemogram testi gereklidir. CD4 T hücrelerinin sayısı ölçüldüğü zaman, klinik bulgular da değerlendirilerek hastalığın hangi evrede olduğu belirtilmektedir.

Hemogram Testi Nedir?

Hemogram, tam kan sayımı anlamına gelir. Kanda bulunan şekilli elemanların ölçümünde kullanılır. Kanın şekilli elemanları; eritrosit (alyuvar), lökosit (akyuvar) ve alt grupları, trombosit (Platelet)’dir. Ayrıca eritrositlerin hacmi, büyüklükleri, lökosit hücrelerinin yüzde miktarı, trombosit hücrelerinin boyutları ve hacimlerini göstermektedir.

BU YAZIMIZDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Kuru Cilt Neden Olur?

Hemogram Testi Neden Yapılır?

Hemogram çok yaygın kullanılan bir testtir. Genel sağlık durumunun taranması amacıyla yapılmakla birlikte, başka testlerle birlikte istenmektedir. Yorgunluk, halsizlik, enfeksiyonlarda, kanama durumlarında hemogram testi yapılmaktadır. Anemi durumunu kontrol etmek için yapılmaktadır.

Beyaz küre sayısının kontrol edilmesi için hemogram testi yapılmaktadır. Lösemi hastalarında, alerjik durumlar gibi hemen hemen her hastalıkta hemogram testi asıl tanı koyucu veya yardımcı test olarak istenmektedir.

Hemogram Testi Fiyatı

Hemogram testi fiyatı, sosyal sigortalar kapsamında kamu hastanelerinde ve aile sağlığı merkezlerinde ücretsiz olarak yapılmaktadır. Özel laboratuvarlar ve özel hastaneler de hemogram testi fiyatı için başvuruda bulunulabilir. İnternet ortamında hemogram testi fiyatı yayınlanmamaktadır.

Bir önceki yazımız olan 21. Gün Combo Testi Güvenilirliği Nedir? başlıklı makalemizde 21. gün combo test ve HIV viral yük testi hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

cute-teens nicole aniston ama montar una buena polla.
japanese skank pisses. https://pornsnake.net/ jack off zipper in his bedroom.
kowalskypage
Başa dön tuşu