Saç Bakımı

Aşırı Saç Dökülmesi

Günlük olarak her insan yaklaşık olarak 100 tel saç döker. Saçlar farklı nedenlerden kaynaklı olarak dökülebilir. Bazı durumlarda ise aşırı saç dökülmesi sorumu yaşanır. Aşırı saç dökülmelerine sebep nedir? Saç dökülmesi hangi hastalıklara işaret eder? Bu ve saç dökülmelerine ait diğer soruların cevabını aşağıda bulabilirsiniz.

Saçlar Neden Dökülür?

Saç dökülmesi (Alopesi) her yaş gurubu insanlarda görülebilir. Saç dökülme nedenleri farklıdır. Bunlardan en yayın olanları aşağıdakilerdir:

  • Yaşlanma,
  • Mevsim değişikliği (vitamin eksikliği)
  • Stres (depresyon, kronik yorgunluk, hormonal dengesizlik ve çeşitli hastalıkların neden olduğu, vücudun sinir ve endokrin sistemlerinde keskin bir arıza),
  • İlaçlar (yan etkileri, antibiotikler)
  • Kimyasal saç boyaları,
  • Aşırı ısı (saç ütüleri ve saç kurutma makinelerinin sık kullanımı),
  • Vücuttaki hormonal bozukluklar (ergenlik, hamilelik, doğum sonrası dönem, hormonal ilaçlar,.yumurtalıkların / adrenal bezlerin patolojisi, tiroid hastalığı, fiziksel aktivite veya stres sonucu oluşan hormonal bozukluklar, menopoz),
  • Bağışıklık sistemini zayıflatabilecek tıbbi prosedürlerin olumsuz sonuçları (kemoterapi, tehlikeli endüstrilerde çalışmak),
  • Radyasyona maruz kalma.
BU YAZIMIZDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Saç Dökülmesine Karşı En iyi Şampuan Hangisi

Saç Dökülmesi Hangi Hastalığa İşaret Eder?

Saç dökülmesi doğal bir süreçtir. Her gün 60 ila 100 saç kaybediyoruz. Normalde kaybedilen ve yetişen saç miktarı sabit dengededir. Patolojik saç dökülmesi, yalnızca kaybedilen saç sayısı, yetiştirilen saç sayısını önemli ölçüde aştığında belirtilir. Toplam saç dökülmesi tamamen kelliğe neden olabilir.

Ortalama olarak, saçın yedi yıllık bir ömrü vardır. Bir tutam saç çekerken ellerde beşten fazla kıl kalırsa, bu patolojik bir saç kaybına işaret eder. Saç dökülmesinin nedenlerini bulmak için, hastaya muayene yapılır ve hastanın son üç ay içinde bulaşıcı veya somatik bir hastalık geçirip geçirmediği tespit edilir.

Bazen normal miktarlardan daha büyük olan saç dökülmesi, herhangi bir hastalık ya da dış nedenlerle ilişkili değildir. Vücuttaki hormonal değişiklikler dönemlerinde, durumları normale döndüğünde saç dökülmesi artabilir.

BU YAZIMIZDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  D Vitamini Eksikliği Saç Dökülmesi

Kanser Saç Dökülmesine Neden Olabilir

Bazı hastalıklar organizmada köklü değişikliklere yol açar. Bu hastalıklardan bazıları kendini farklı semptomlarla gösterir. Kanser hastalığı türüme göre aşırı saç dökülmesine neden olabilir. Kanseri tedavisi zamanı uygulanan ilaçlar saç döker.

Bir önceki yazımız olan Okul İçin Saç Modelleri Kolay Pratik ve Hoş başlıklı makalemizde Kolay Pratik Saç Modelleri ve okul için saç modelleri hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

cute-teens nicole aniston ama montar una buena polla.
japanese skank pisses. https://pornsnake.net/ jack off zipper in his bedroom.
kowalskypage
Başa dön tuşu