Sağlık

Elde Sinir Sıkışması Belirtileri

Elde Sinir Sıkışması Belirtileri

Elde sinir sıkışması belirtileri ile ilgili bilgilendirmeye geçmeden önce ‘’Elde Sinir Sıkışması Nedir?’’ sorusuna cevaplandırmak gerekmektedir.

Ellerde oluşan ve özellikle bazı meslek gruplarında daha fazla görülen elde sinir sıkışması, tıpta ‘’Karpal TüneL Sendromu’’ olarak adlandırılırken; el parmaklarında hareket ve his sağlayan median sinirinin el bileği bölgesinde sıkışması sonucu oluşan bir rahatsızlıktır.

Elde Sinir Sıkışması Belirtileri

Elde Sinir Sıkışması Neden Olur?

Elde sinir sıkışması belirtileri arasında olan ağrı gibi farklı sorunlar, el bileğinin aşırı derece kullanılması sonucu oluşmaktadır. Ayrıca el bileğinin yanlış kullanılması da sinir sıkışmaları için ortam hazırlamaktadır. Özellikle aşırı mouse ve klavye kullanan ya da halı-kilim dokumacılığı ve dantel işçiliği yapan kişilerde çok daha fazla el sinir sıkışması görülür.

BU YAZIMIZDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Sıcak Kompres Nedir? Nasıl Uygulanır?

Hormonlardan kaynaklı değişimler sonucunda elde sinir sıkışması oluşur. Hormonlardan kaynaklı değişim, hamilelik dönemi olarak bilinir ve bu dönemde anne adayının hareketlerinde kısıtlanma söz konusu olduğu için ellerde sinir sıkışması da görülebilir. Aynı zamanda genetik faktörler de elde sinir sıkışmasına neden olurken, yaşın ilerlemesi de elde sinir sıkışması belirtileri için ortam yaratan neden olan önemli etkenlerden biridir. Bunların dışında ellerde sinir sıkışmasına neden olan etkenler arasında,

  • Bel ve boyun fıtığı,
  • Obezite,
  • Duruş ve oturma bozukluğu,
  • Romatizma,
  • Travma ya da yaralanma,
  • Sinir ya da dokularda oluşan tümörler,
  • Omurilik daralması,
  • Kemik kırılması,
  • Stres olarak sayılabilir.

Elde Sinir Sıkışması Belirtileri

Elde Sinir Sıkışması Nasıl Ortaya Çıkar?

Elde sinir sıkışması belirtileri farklı sonuçlarla kendini gösterirken, en çok gece yatıldığında ellerde şişme ve uyuşukluk hissi ile kendini gösterir. Kimi zaman bu ağrılar kollardan omuza kadar bile ulaşabilir. Karıncalanma ve uyuşmalarla kendini gösteren belirtiler, geceleri ise ellerde şişme ve uyuşukluk olarak kendini gösterir. İleri aşamalarda ellerde ağrılar görülür ve bu ağrılar kendini kol ve omuzlarda da hissettirir. Karıncalanma hissi ile uyuşmalar meydana gelir ve eller hatta kollarda hareket ettirilemez.

BU YAZIMIZDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  2022 İlkbahar Yaz Moda Trendleri

Bazı kişiler elde sinir sıkışması belirtileri arasında parmaklarda görülen şişlik ve sertliklerde yer alır. Parmaklara kadar ilerleyen olumsuzluklar sertlik ve şişlikle kalmamakta, farklı durumlarda görülmektedir. Orta parmak, işaret parmak ve baş parmak da elektriklenme oluşmaktadır. Parmaklarda ve ellerde yaşanan elde sinir sıkışması belirtileri zamanla dirsek ve omuzlara da yayılır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

cute-teens nicole aniston ama montar una buena polla.
japanese skank pisses. https://pornsnake.net/ jack off zipper in his bedroom.
kowalskypage
Başa dön tuşu