Sağlık

Erkeklerde İdrar Kaçırma Hangi Bölüme Doktora Gidilir?

Erkeklerde İdrar Kaçırma Hangi Bölüme Doktora Gidilir?

İdrar kaçırmak istem dışı ve kontrol edilemeyen bir durumdur. Eğer ki bu durum sık ve düzenli olarak tekrarlanıyorsa bir sağlık sorunu olarak görülür ve bir uzmana muayene olunması gerekir. İdrar kaçırma sorunu kadınların daha çok şikayetçi oldukları bir sağlık sorunudur. İdrar kaçırma sorunu olan kişiler yaşadıkları durumdan rahatsız oldukları için doktora gitmekten çoğunlukla çekinirler ve yaşanan sorun tedavisiz kalır.

İdrar kaçırma sorunu sık şekilde yaşanıyorsa ve kişinin yaşam standardını etkiliyorsa mutlaka doktora gidilmeli ve verilen tedaviye uyulmalıdır. İdrar kaçırma hastalığının farklı farklı tedavi yöntemleri vardır. Bu tedaviler; ilaç tedavileri, pelvik taban kaslarını kuvvetlendirmek veya cerrahi tedavilerdir. Doktorlar her hasta için en iyi yöntem hangisiyse hastayla konuşarak karar verirler.

Zatürre hakkında detaylı bilgi için tıklayın.

Erkeklerde İdrar Kaçırma Hangi Bölüme Doktora Gidilir?

Erkeklerde İdrar Kaçırması Neden Olur?

İdrar kaçırma sorunu yaşayan erkekler kadınlara göre daha şanslıdır. Çünkü idrarını tutmasına yarayan kaslar erkeklerde daha sağlamdır ve bu kas yapısını bozacak doğum gibi travmalar yaşamıyorlar. Aslında bu nedenle idrar kaçırma erkeklerde daha az oranda görülür. Ama yaşandığında da erkeklerin yaşam kalitesi kadınlara göre daha fazla düştüğü görülür. Bu sebeple erkekler en ufak bir idrar kaçırma olsa dahi hemen doktora başvururlar. Erkeklerde seyrek görülse dahi görülmesine sebep olacak birkaç neden vardır.

İdrar Sonunda Damlama:

Bu durum idrar yapıldıktan sonra kişi ayağa kalkınca ya da çamaşırını kaldırdığında damla damla idrar gelmeye devam etmesi halidir. Her yaştaki erkeklerde görülür ve genelde iyi huylu prostat büyümesi tanısı konur. Dış idrar yollarında, kalın bağırsak çeperinde yıllar geçtikçe oluşan küçük balonlar oluşur ve bunlarda idrar sonu damlamaya neden olabilir. Böyle durumda da baloncuların çıkarılıp temizlenmesi gerekir. Bu iki sebep dışındaki nedenlerle oluşan idrar sonu damlama sorunlarının tedavileri medikal yolla olmadığı için daha zor olabilir.

BU YAZIMIZDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  İçinizi Serinletecek 4 Güzel İçecek

Prostat Büyümesine Bağlı Mesane Tıkanıklığının Vaktiyle Tedavi Olmamasına Bağlı Meydana Gelen İdrar Kaçırma:

Prostat büyüme sorunu erkeklerde 50 yaşından itibaren sıkça görülen bir durumdur. Bu sorun her zaman çıkım tıkanıklığına neden olmazken yaptığı durumlarda ise tedavi olmazsa mesane içinde yarattığı hidrostatik basınç mesane duvarını bozar. Bu durum mesanenin hem boşaltma hem de depolama görevini engeller hale gelir. Bu durum da mesanede ki kasların zayıflamasına yol açar ve idrar kaçırmaya sebep olur. Bu durum erkeklerde idrar kaçırmaya yol açan ve en sık görülen nedenleri arasında bulunur. Mesane kasına uygulanan medikal tedaviler uygulanır.

Prostat Ameliyatı Ardından Görülen İdrar Kaçırması:

Prostat kanseri tedavisinde uygulanan operasyonlar sonrası idrar tutmayı sağlayan yapının zarar görmesi nedeniyle ortaya çıkar. Tedavisinde kas egzersizleri ve medikal tedaviler ile birlikte son nokta olarak cerrahi müdahaleler bulunmaktadır.

Erkeklerde İdrar Kaçırmasının Tedavisi

İdrar kaçırma (İnkontinans) tedavisi, kaçırmanın tipi ve şiddetine bağlı olarak hastanın yaşına, tıbbi geçmişine, pelvik kas gücü ölçümleri gibi değerlere bakılarak planlanır. Tedavi türleri cerrahi olmayan (konservatif) ve cerrahi müdahale olarak ikiye ayrılır. Bu iki seçenek hastanın şikayetlerinin düzelme potansiyeline ve taşıdıkları risklere göre belirlenir. Yan etkisinin az olması sebebiyle ameliyatsız yöntem ilk olarak tercih edilmektedir.

İdrar kaçırma sorununun cerrahi olmayan tedavi seçenekleri;

  • İlaç tedavisi
  • Elektirik stimülasyon
  • Akupunktur
  • Mesane eğitimi
  • Pelvik kas egzersizleri
  • Biyo geri bildirim
  • Üretral araçlar

Erkeklerde İdrar Kaçırma Hangi Bölüme Doktora Gidilir?

Erkeklerde İdrar Kaçırma Ameliyatı

İdrar kaçırma tedavisi için yapılan ameliyatlar lokal veya genel anestezi uygulanarak yapılır. Ameliyatın akabinde hastalara sonda takılır. Hastalar 24 saat gözlem altında tutulur ve ardından hastanın durumuna göre taburcu edilir. Yine hastanın durumuna bağlı olarak bazı durumlarda hastalar aynı gün içerisinde de taburcu olabilirler. İdrar kaçırma ameliyatının ardından gaz kaçırma, idrar torbası veya kalın bağırsak gibi bölgelerde düzeltmeler yapılmışsa ameliyat süresi uzayabilir. Ameliyat sonrası hastaların idrar kaçırma sorunlarında %95’ e varan düzelme görülür.

BU YAZIMIZDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  İltihaplı Romatizma Belirtileri Nelerdir?

Erkeklerde İdrar Kaçırma Bitkisel Tedavi

Tedavilerde doğal çözümler oldukça faydalıdır. İyileşme sürecinde doktorunuzla birlikte doğal yöntemlere de başlanabilir. İdrar kaçırma genelde ilaç ile tedavi edilir. Bazı durumlarda ameliyat söz konusu olsa da doğal yollarla aranan çözümlerinde bu süreçte tedavi edici olduğu görülür.

Hastalıklar karşısında alternatif tedavi yöntemlerine yönelik artan ilgi göz önüne alınınca, idrar kaçırma tedavisi için doğal malzemelerle hastaların evde kendilerinin de yapabileceği birkaç karışım vardır. Öncelikle tarçının sıkılaştırıcı özelliği sayesinde gece idrar kaçırma durumlarında oldukça faydalı olduğu görülür.

Hastalar yatmadan önce bir parça tarçın çiğneme alışkanlığı edinirse etkili olabilir. Ek olarak 3 adet küçük çubuk tarçını kaynatarak ve sonrasında süzmek suretiyle tatlandırarak içilebilir. At kuyruk bitkisi ve rezenenin de olumlu etkileri olduğu gözlemlenir. Hastaların bunun gibi doğal yollara başvurmadan önce mutlaka doktorlarıyla görüşmeleri gerekir.

İdrar kaçırmasına iyi gelen bitkisel çözümlerden bir diğeri yaklaşık 30 adet kiraz sapını 1 su bardağı suda 5 dakika kaynatıp süzdükten sonra 5 damla taze bir limonun suyu damlatıp içilir. Hazırlanan bu kür 20 gün boyunca günde 1 bardak şeklinde uygulanabilir.

Erkeklerde idrar kaçırma sorununa iyi gelen bir diğer bitkisel karışım karabaş ve melisa otuyla olandır. Bu kür için 1 bardak suya önce melisa otunu atıp 3 dakika kadar kaynatıp ardından karabaş otunu atıp 3 dakika daha kaynatıp ılınmaya bırakmanız ardından süzmeniz yeterli olacaktır. Bu kür 21 gün boyunca özellikle gece yatmadan önce tüketildiğinde idrar kaçırma sorununa faydası olacaktır.

BU YAZIMIZDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Geniz Akıntısı Nedir? Tedavi Yolları Nelerdir?

Bir diğer doğal tedavi çözümü olan civanperçemli karışımı elde etmek için, 3 su bardağı su 3 dakika kadar kaynatılır. Kaynayan su ocaktan alınmadan içerisine 1 tutam kadar civanperçemi, 1 tutam papatya, 1 tutam ısırgan otu ve 1 tutam kuşburnu atılıp 15 dakika demlenmesi beklenir. Demlenen bu kür günde 1 bardak tüketilerek uygulanır.

İdrar kaçırma tedavisinde doktorlar yakı otunu da tavsiye etmektedirler. Yakı otu çayı yapılarak kullanılabildiği gibi kür yaparak da kullanılabilir. Kür için 1 bardak suyu kaynatıp, ocaktan alın ve içerisine 1 tatlı kaşığı yakı otunu koyup demlenmeye bırakınız. Bu kür gün içinde birden fazla kullanılabilir.

Erkeklerde İdrar Kaçırmasına Ne İyi Gelir?

Çeşitli hastalıklardan kaynaklanabilen idrar kaçırma durumu gün içerisinde tüketilen besin içerikleriyle bağlantılı olabiliyor. Fakat bazı doğal besinler idrar kaçırma tedavisi esnasında takviye tedavi yöntemi olarak uygulanabilir. Bunun yanı sıra hastanın yapacağı bazı günlük egzersizler bu rahatsızlığa iyi gelecektir.

Dizleriniz bükülü, ayaklar normal derecede açık sırt üstü uzanarak yapılan egzersizler gövdenin ve idrar yolunun çalışmasına yardımcı olur. Bu bölgeler kasılıp üçe kadar sayılıp kasılı vaziyette kalınmalıdır. Bu basit egzersiz 5-10 tekrar ile rahat nefesler alınarak yapılmalıdır. Özellikle karın bölgesinin rahat olduğundan emin olmak ve yanlış bir bölgenizi zorlamamış olmanıza elinizi karnınıza koyarak hareket edebilirsiniz.

Erkeklerde İdrar Kaçırma için Hangi Bölüme Gidilmeli?

İdrar kaçırma sorunu yaşan kişilerin teşhis konulması için atacakları ilk adım Üroloji bölümünden bir uzman doktorla görüşmek olmalıdır. Doktor hastasına şikayetlerini ve hasta geçmişini sorup öğrenecektir. Kan tahlili, idrar tahlili, sistoskopi ve pelvik ultrasonu gibi tahliller istenip teşhis ve tedavi süreci başlar.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

cute-teens nicole aniston ama montar una buena polla.
japanese skank pisses. https://pornsnake.net/ jack off zipper in his bedroom.
kowalskypage
Başa dön tuşu