Türk Telekom bedava internet Türk Telekom bedava internet Türk Telekom bedava internet Türk Telekom bedava internet Türk Telekom bedava internet Türk Telekom bedava internet Türk Telekom bedava internet Türk Telekom bedava internet Türk Telekom bedava internet Türk Telekom bedava internet Türk Telekom bedava internet Türk Telekom bedava internet Türk Telekom bedava internet Türk Telekom bedava internet Türk Telekom bedava internet Türk Telekom bedava internet Türk Telekom bedava internet Türk Telekom bedava internet Türk Telekom bedava internet Türk Telekom bedava internet Türk Telekom bedava internet Türk Telekom bedava internet Türk Telekom bedava internet Türk Telekom bedava internet Türk Telekom bedava internet Türk Telekom bedava internet Türk Telekom bedava internet Türk Telekom bedava internet Türk Telekom bedava internet Türk Telekom bedava internet Türk Telekom bedava internet Türk Telekom bedava internet Türk Telekom bedava internet Türk Telekom bedava internet Türk Telekom bedava internet Türk Telekom bedava internet Türk Telekom bedava internet Türk Telekom bedava internet Türk Telekom bedava internet Türk Telekom bedava internet Türk Telekom bedava internet Türk Telekom bedava internet Türk Telekom bedava internet Türk Telekom bedava internet Türk Telekom bedava internet Türk Telekom bedava internet Türk Telekom bedava internet Türk Telekom bedava internet Türk Telekom bedava internet Türk Telekom bedava internet Türk Telekom bedava internet Türk Telekom bedava internet Türk Telekom bedava internet Türk Telekom bedava internet Türk Telekom bedava internet Türk Telekom bedava internet Türk Telekom bedava internet Gebelik Gebelik Gebelik Gebelik Gebelik Gebelik Gebelik Gebelik Gebelik Gebelik Gebelik Gebelik Gebelik Gebelik Gebelik Gebelik Gebelik Gebelik Gebelik Gebelik Gebelik Gebelik Gebelik Gebelik Gebelik Gebelik Gebelik Gebelik Gebelik Gebelik Gebelik Gebelik Gebelik Gebelik Gebelik Gebelik Gebelik Gebelik Gebelik Gebelik Gebelik Gebelik Gebelik Gebelik Gebelik Gebelik Gebelik Gebelik Gebelik Gebelik Gebelik Gebelik Gebelik Gebelik Gebelik Gebelik Gebelik

- Advertisement -

- Advertisement -

Saç Kepeğine Ne İyi Gelir?

0 41
Spread the love

Hemen hemen her yaş gurubundan birçok kişinin karşılaştığı kepek sorunu neden olur, saç kepeğine ne iyi gelir? Saç derisi sürekli kendisini yeniler ve zaman zaman ölü derileri döker. Pek çok kişinin karşı karşıya kaldığı kepek sorunu ise saçlardaki ölü derinin birikerek pul pul görünmesidir. Kepek oluşumu kimi zaman çevresel faktörler kimi zamansa direkt olarak kişinin beslenme ve saç bakımı için kullandığı kozmetik ve bakım ürünlerindeki tüketim alışkanlığına bağlı olarak meydana gelir.

Saçlarda Neden Kepek Olur?

Can sıkıcı bir problem olarak saç kepeği birçok farklı sebepten meydana gelebilir. Saçlar neden kepeklenir?

 • Düzenli ve sağlıklı beslenmemek, yeterli vitamin alamamak,
 • Şampuan uyguladıktan sonra iyice durulamamak,
 • Saçları çok veya az yıkayarak yağ dengesini bozmak,
 • Ağır kimyasallar içeren veya kalitesiz saç boyaları kullanmak,
 • Stres, menopoz veya ergenlik gibi hormonal durumlar
 • Şampuan değiştirmek,
 • Jöle, saç spreyi gibi saç bakım ürünlerini aşırı kullanmak
 • Saç derisinde bakteri ve mantar oluşumu
 • Mevsim geçişleri
 • Çok soğuk veya çok sıcak ortamlar
BU YAZIMIZDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  C Vitamini İle Saç Açma

Bu gibi çeşitli faktörler saç derisinde kepek oluşumunu kolaylaştıran etkenlerdir. Saç kepeğinin önüne geçmek için hem beslenme hem de saç bakımıyla ilgili alışkanlıklara dikkat edilmesi gerekir.

Kepekli Saçlarda Görülen Problemler

Saçlarda meydana gelen kepek, hem görünüm hem de sağlık açısından rahatsızlık veren bir durumdur. Kepekli saçlarda birtakım problemler meydana gelir. Bu problemler arasında saç derisinde kızarıklık, kaşınma, dökülme ve saç yapısının incelmesi gösterilebilir. Kepek sorunu için piyasada birçok kepek şampuanı ve bakım ürünü bulunuyor.

Ancak kepek sorunuyla baş etmek için bir dermatologa görünmek gerekir. Bunun yanında ağır kimyasallar içeren kozmetik ve bakım ürünlerini kullanmak yerine evde kolayca hazırlanabilecek doğal bakım kürlerini ve karışımları kullanmak çok daha etkili sonuçlar verecektir.

Saç Kepeğine İyi Gelen Doğal Yöntemler

Saç kepeğine iyi gelen birçok doğal yöntem vardır. İşte saçlarının kepekten arındırmak ve saç kepeğini ortadan kaldırmak isteyenlerin kolay ve pratik bir şekilde uygulayabileceği doğal yöntemler;

 • Limon suyu hem kepeği yok etmek hem de saç köklerini güçlendirmek için birebirdir. Aynı zamanda saça parlaklık kazandıran limon suyu, doğal bir kepek önleyicidir. Limon suyu nemli saç derisine masaj yapılarak uygulanır ve yarım saat beklendikten sonra iyice durulanır.
 • Hindistan cevizi yağı kepeğe karşı en etkili yağlardan bir tanesidir. Duş öncesinde saç derisine masaj yapılarak sürülen hindistan cevizi yağı, havlu sarılıp yarım saat bekletildikten sonra ılık su ve şampuanla durulanır.
 • Mayonez kullanmak kepekle savaşmada en etkili yöntemler arasındadır. Temiz saç derisine mayonez sürüp 35-40 dakika bekletmenin ardından saçlar temizce yıkanır.
 • Anti bakteriyel özelliğiyle sirke, hem saç derisindeki tahrişlere karşı etkilidir hem de saçı ölü derilerden arındırır. 1 çay bardağı sirke ile 1 çay bardağı suyu karıştırarak şampuan gibi kullanabilirsiniz.
BU YAZIMIZDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Kadınlarda Erkek Tipi Saç Dökülmesi

Bu yöntemleri kullanarak çok daha etkili sonuçlar alınabileceği gibi kepek şampuanları ve kozmetik ürünlerini kullanmadan saçlarınıza gereken özeni gösterebilirsiniz.

Kepek Oluşumunu Engellemek İçin Önemli Tüyolar

Kepek oluşumunu engellemek ve bu sorunun önüne kolay bir şekilde geçebilmek için doğal bitkisel kürleri uygulayabilirsiniz. Ancak bununla birlikte beslenme alışkanlığınıza dikkat etmeniz ve yeterli miktarda D vitamini almanız gerekir.

Gazlı, kafeinli içecekleri çokça tüketmek, çay ve kahve tüketiminde aşırıya kaçmak yerine taze meyve ve yeşil yapraklı sebze tüketmeniz beslenmenizi olumlu etkileyebileceği gibi kepek sorunuyla da baş edebilmenizi sağlar.

Şeker, çikolata ve et türü besinleri az tüketerek ağır kimyasal içeren boya, ağır şampuan ve saç spreyi gibi kozmetik ve bakım ürünlerinden kaçınarak saç kepeğinin önüne geçebilirsiniz.

BU YAZIMIZDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Saç Kepeği Nasıl Önlenir?

Bir önceki yazımız olan Saç Boyası Nasıl Akıtılır? başlıklı makalemizde saç boyası, Saç Boyası Akıtma ve Saç Boyası Nasıl Akıtılır hakkında bilgiler verilmektedir.

Leave A Reply

Your email address will not be published.