Sponsorlu Bağlantılar

Saç Nezlesi Nedir? Nasıl Geçer?

Yılda en az bir kere grip ya da nezle başımıza gelir. Özellikle de söz konusu kış ve soğuk havalar olduğunda nezleden kaçış pek mümkün olmaz. Peki saçlarımızın da nezle olabileceğini biliyor muydunuz? Saç nezlesi pek çok kişinin başına gelebiliyor ve kişi için oldukça rahatsızlık verici olabiliyor. Pek çok nedene bağlı olarak ortaya çıkabilen saç nezlesine yakalanmamak için dikkat etmeniz gereken bazı noktalar var. Günlük hayatınızda alacağınız birkaç önlem ile saç nezlesinin önüne geçebilirsiniz.

Saç Nezlesi Ne Demek?

Eğer saç derinizde yanma, batma hissi ve kaşıntı problemleri varsa nezle durumu söz konusu olabilir. Saç nezlesi aynı zamanda deride ağrıya da neden olur. Sürekli saç derisinde rahatsızlık hissi yaşama durumu bile bu rahatsızlığı akla getirebilir. Hatta saçlarınızı tararken bile aşırı hassasiyet ve acı hissedebilirsiniz. Karıncalanma ve saç derisine dokunamama gibi durumlar görülebilir. Ancak saç nezlesi kesinlikle ciddiye alınması gereken bir hastalık. Aksi halde durum daha da ilerleyerek deride yaralar ve saç dökülmeleri ortaya çıkabilir. Rapunzel hastalığı olarak da bilinen bu rahatsızlık daha çok uzun saçlı olan kişilerde görülür. Eğer bu şikayetleri siz de bir süredir yaşıyorsanız doktora görünmenizde fayda var. Aslında saç nezlesi tıp literatüründe bir hastalık olarak adlandırılmasa da doktorlar konu ile alakalı tavsiyelerde bulunacaktır.

BU YAZIMIZDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  İşyeri Hekimliği Kursu

Saç Nezlesi Neden Ortaya Çıkar?

Saç nezlesine yakalanmanın en önemli nedenlerinden biri duş aldıktan sonra ıslak bırakılan saçlardır. Ayrıca psikolojik nedenlerden dolayı da saç nezlesi ortaya çıkabilir. Anksiyete, takıntılı olma hali, mükemmeliyetçilik gibi durumlar da saç sağlığını olumsuz etkileyen ve nezle oluşumuna neden olabilecek etkenlerdir. Beslenme alışkanlıkları konusunda yapılan yanlışlar da bu rahatsızlığın meydana gelmesinde oldukça etkilidir. Çinko, ferritin, B12 ve D vitamini eksiklikleri sonucunda saç nezlesinin ortaya çıkma olasılığı daha yüksektir. Saç boyasından kaynaklı alerji ve saçların çok sıkı şekilde toplanması saç nezlesine neden olan durumlar arasında sayılabilir. Saçların sıkı şekilde toplanması saç derisinin hava almasının önüne geçerek yıpranmasına neden olur. Saçın devamlı fön, düzleştirici, maşa gibi cihazlara maruz kalması da saç nezlesinin oluşmasında etkilidir.

BU YAZIMIZDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Kolay Karakalem Çizimleri

Saç Nezlesi Nasıl Geçer?

Saç nezlesi konusunda kesin bir tedavi olmamakla birlikte bazı noktalara dikkat edilirse önlenebilmekte veya ortadan kalkabilmektedir. İlk önce saç nezlesinin neden kaynaklandığı belirlenmelidir.

  • Saçlarınızı yıkadıktan sonra ıslak bırakmamalı ve mutlaka kurutmalısınız. Özellikle uzun saçlı olan kişilerin buna daha da dikkat etmesi gereklidir. Saçlarınızı toplarken çok sıkmamaya özen göstermelisiniz. Ayrıca saç derinizi sağlıklı tutacak bakım rutinlerini de ihmal etmemeniz gereklidir. Saçlarınızı şekillendiren cihazları kullanmamaya da özen göstermelisiniz. Aşırı sıcak veya soğuk su ile duş almak da saç nezlesini tetikleyen faktörlerden biridir. Jöle, saç şekillendirici gibi ürünler mümkün olduğunda tercih edilmemelidir. Doğal içerikli şampuanlar da bu noktada kullanabileceğiniz ürünler olmalıdır.
  • Stres tüm vücut için tehdit oluşturan etkenlerin başında gelir. Pek çok rahatsızlığın ortaya çıkmasında doğrudan etkili olabilen stresle başa çıkmak için yöntemler geliştirin. Her şeyi çok ince ayrıntısına kadar düşünmek, kafaya takmak ve devamlı karamsar olmak saç sağlığınızı da olumsuz etkileyebilir. Stresi önleyici bitkisel çaylar içerek gün içinde rahatlayabilirsiniz.
  • Beslenme konusunda bol vitamin içeren yiyecekler kurtarıcınız olacaktır. Süt ve süt ürünleri, balık, et, taze sebze ve meyvelerden oluşan zengin beslenme rutini saç sağlığınızı korumanız açısından en büyük destekçiniz olacaktır.
BU YAZIMIZDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  En Kaliteli Kuaförler

Saç nezlesinin ortaya çıkma nedeni kişiden kişiye değişen bir durum olduğu için çözümü konusunda da aynı durum söz konusudur. Bu nedenle yukarıda saymış olduğumuz tavsiyelere harfiyen uymanız yararınıza olacaktır. Eğer saç nezlesi 1 aydan daha uzun sürerse uzman bir cilt doktoruna gitmenizde fayda vardır. Çünkü şikayetlerinizin altında yatan neden farklı bir rahatsızlık olabilir.

Bir önceki yazımız olan Oscar Cam Ürünleri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

cute-teens nicole aniston ama montar una buena polla.
japanese skank pisses. https://pornsnake.net/ jack off zipper in his bedroom.
kowalskypage
Başa dön tuşu