- Advertisement -

- Advertisement -

Yeşil Ceviz Kabuğu ile Saç Boyama

0 1.373
Spread the love

Yeşil Ceviz Kabuğu ile Saç Boyama

Cevizin kabuğundan yaprağına kadar saç için faydaları saymakla bitmez; yeşil ceviz kabuğu ile saç boyama, saç beyazlamasına karşı bitkisel çözüm olarak önerilirken, aynı zamanda saçlarda dökülmeyi engeller, saçların daha parlak ve ipeksi görünmesini sağlar.

Yeşil ceviz kabuğu faydaları saymakla bitmez ama sirkeyle beraber rendelenmiş yeşil ceviz kabuğu kaynatılıp, soğutulduktan sonra başa sürülürse; hem saç dökülmesine hem de saçkırana çok iyi gelir. Ayrıca ceviz yaprağını su da kaynattıktan sonra ılıtıldıktan sonra saçlar yıkanırsa, saçlardaki kepek sorunu da ortadan kalkar.

Yeşil Ceviz Kabuğu ile Saç Boyama

Ceviz Yaprağının Saça Faydaları

Yeşil ceviz kabuğu ile saç boyama sonucunda beyazlar kapatılırken, ceviz yaprağı da saçları uzatmak için kullanılabilir. Saç uzatmada çok etkili olan 6-7 adet ceviz yaprağını, 4 su bardağı suyun içine katarak kaynatın. Eğer taze ceviz yaprağı bulma şansınız yoksa aktarlardan kuru ceviz yaprağı alarak, 4 yemek kaşığı ceviz yaprağını suyun içine ufalayarak kaynatın. 5 dakika kadar kaynattıktan sonra süzün ve ılımasını bekleyin. Banyodan çıkmadan önce ılık haldeki ceviz yaprağı suyu ile saçlarınızı yıkayın. Ama tekrar saçlarınızı su ile durulamayın.

BU YAZIMIZDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Saç Bakımı Nasıl Yapılır? Saç Bakımı Fiyatları Nelerdir?

Ceviz yaprağı suyunu saçlarınızda ne kadar sık kullanırsanız, saçlarınız o kadar çabuk uzar. Ama unutulmaması gereken sık saç yıkamak saçların kurumasına ve matlaşmasına neden olacağı için haftada 2-3 kez saçların yıkanması yeterli olacaktır. Ceviz yaprağı sayesinde saçlarınız uzarken, daha parlak ve canlı görünecektir.

Yeşil Ceviz Kabuğu ile Saç Boyama

Yeşil Ceviz Kabuğu ile Saç Boyası Yapılışı

Yeşil ceviz kabuğu ile saç boyama için öncelikle bunun için boyanın hazırlanması gerekir. Saç boya yapımı için iki farklı tariften birini seçebilirsiniz.

1. Tarif

Malzemeler

  • Ceviz yaprağı
  • Yeşil ceviz kabuğu
  • 2 su bardağı su

2 su bardağı su ile bir tutam ceviz yaprağını 20 dakika boyunca kaynatın. Ocağı kapattıktan sonra 20 dakika kadar demlenmesini bekleyin. Yeşil ceviz kabuklarını döverek ve blendardan geçirerek püre elde edin. Yaklaşık bir yemek kaşığı olması gerekir. Püre halinde ceviz kabuklarını demlenen malzemelere katarak, güzelce karıştırın.

BU YAZIMIZDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Saç Nasıl Düzleştirilir?

Elde ettiğiniz karışımı haftada bir saçınıza uygulayın ve 1 saat beklettikten sonra su ile durulayın. Böylece saç renginiz koyulaşırken yeşil ceviz kabuğu ile saç boyama işlemi sayesinde saçlarınız daha parlak ve canlı görünür.

Yeşil Ceviz Kabuğu ile Saç Boyama

2. Tarif

Malzemeler

  • 5-6 tane ceviz kabuğu
  • 5-6 tane defne yaprağı
  • 3 su bardağı su

Yeşil ceviz kabuğu ile saç boyama işlemini gerçekleştirmek için önce saç boyasını yapmalısınız. Bunun için yeşil ceviz kabuklarını ve defne yapraklarını blenderdan geçirin ve suyun içine koyarak 15 dakika kadar kaynatın. Elde edilen karışımı süzün. Ilımasını bekledikten sonra ılık halde masaj yaparak saç diplerinize sürün. Bu sayede hem ağaran saçlarınızın rengi koyulaşırken hem de saçlarınızın çabuk ağarmasını engelleyebilirsiniz.

BU YAZIMIZDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Saç Dökülmesi İçin Hangi Doktora Gidilir

Bir önceki yazımız olan Yılan Yağının Saça Faydaları başlıklı makalemizde saç bakımı, saç dökülmesi ve Yılan yağı hakkında bilgiler verilmektedir.

Leave A Reply

Your email address will not be published.