Sağlık

Demir Eksikliği Olanlar Nasıl Beslenmeli?

Demir Eksikliği Olanlar Nasıl Beslenmeli?

Demir eksikliği yaşayan kişilerin, demir minerali açısından zengin olan besinlerle birlikte kafeinli içecekler ve süt ürünlerini tüketmemesi gerekir. Süt ve süt ürünleri bağırsaklardaki demir emilimini azaltmaktadır. Ayrıca B 12 vitamini eksikliği ve tedavisini de doktor kontrolünde yaptırmakta fayda var.

Demir Eksikliği Olanlar Nasıl Beslenmeli?

Demir Eksikliği Nedir?

Halk arasında kansızlık olarak bilinen demir eksikliği, kanda bulunan kırmızı kan hücrelerinin yapısındaki hemoglobin miktarının azalması demektir. Oksijen taşıyıp kana kırmızı rengini veren hemoglobin eksikliği dolayısıyla demir eksikliği, başta sindirim sistemi kanseri olmak üzere pek çok hastalığın habercisi oluyor.

Demir Eksikliği Olanlar Nasıl Beslenmeli?

Demir Eksikliği Belirtileri

Akciğere gelen oksijenin vücut içine yeteri kadar dağıtılmasına engel olan demir eksikliği, aşırı yorgunluk ve halsizlik ile kendini belli ediyor. Kana kırmızı renk veren hemoglobinin yeteri. Kadar bulunmaması cildin renginin soluk ve sağlıksız görünmesini sağlar. Dudak solgunluğu en belirgin özellikler arasındadır.

BU YAZIMIZDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Çocuklarda Çekingenlik

Demir eksikliğine bağlı erken belirtilerden biri de baş dönmesi ve baş ağrısıdır. Yine yeterli oksijenlenmenin sağlanamamasına bağlı olarak göz kararması sıklıkla gözlenen belirtilerdendir. Ayak ve ellerde uyuşma ve soğukluk hissi, çabuk kırılan tırnaklar ve tırnaklardaki düzensiz çizgilenme de diğer belirtilerdendir.

Özellikle çocukların eğitim hayatını olumsuz etkileyen demir eksikliği, konsantrasyon güçlüğüne sebebiyet veriyor. Çocuklarda çabuk yorulma ve tembelliğe sebep olurken aşırı asabiyet ve gerginlik de oluşturuyor.

Saç dökülmeleri, dudak çatlaklıkları, ağız yaraları ve geç iyileşen yaralar da demir eksikliğinin belirtileri arasındadır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

cute-teens nicole aniston ama montar una buena polla.
japanese skank pisses. https://pornsnake.net/ jack off zipper in his bedroom.
kowalskypage
Başa dön tuşu