Sağlık

Suçiçeği Belirtileri Nelerdir?

Suçiçeği Belirtileri Nelerdir?

Suçiçeği belirtileri 10 yaş ve altı çocuklarda yaygın olarak görülürken, viral bir hastalık olarak kırmızı ve kaşındırıcı kızarıklarla kendini gösterir.  Suçiçeği genellikle mart ve mayıs aylarında yayılma özelliği gösterirken, çoğu çocuk hafif bir şekilde atlatır ama bazen de zatürre gibi ciddi hastalıklara dönüşebilir. Suçiçeği belirtileri sonucunda bu hastalığı geçiren bir çocuk, bağışıklık kazanır ve virüsün vücutta kalması nedeniyle nadiren de olsa kendini tekrarlayabilir. Hastalık sonunda ise, kırmızı lekeler kabuk tutar ve kendiliğinden kuruyarak dökülür. Kızarıklıklar genellikle yüzde, koltuk altında, kulakta, göğüste, kol ve bacaklar ile bel bölgesinde görülür.

Suçiçeği Sebepleri Nelerdir?

Suçiçeği, virüs sonucu oluşan bir hastalıktır. Öksürük, hapşırma, aynı ortamda bulunma ya da ortak kıyafet kullanımı gibi nedenler dolayı bulaşarak yayılır. Hastalığa maruz kalındıktan 10 ile 21 gün sonra ilk suçiçeği belirtileri görünmeye başlar.

BU YAZIMIZDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Diyetisyen Hangi Bölüme Giriyor? Diyetisyen Nedir?

Bulaşıcılık düzeyinin en yaygın olduğu dönem ise, kızarıklıkların oluşmasından sonraki ilk 2 gündür. Suçiçeği belirtileri, annesi suçiçeği geçirmiş ya da suçiçeği aşısı olmuş 1 yaş altı bir bebekte suçiçeği görülme ihtimali çok azdır ama aksi durumda suçiçeğini çok ağır bir şekilde geçirebilir.

Suçiçeği Nasıl Anlaşılır?

Suçiçeği belirtileri denilince akla ilk olarak sürekli kaşıntıya neden olan kızarıklıklar gelir ve ilerledikçe vücudun farklı bölgelerine yayılır. Bu süreç 7 ile 10 gün arası sürmektedir ve ağız, göz çevresi ya da üreme organlarında da kabarcıklar görülebilir. Tabi bu kabarcıklar, ciddi bir acıya neden olur.

Genel olarak suçiçeği belirtileri hakkında bilgi verecek olursak;

 • Yüksek Ateş Olması
 • İştah Kaybı
 • İştah kaybına bağlı olarak mide bulantısı,
 • Kızarıklıklardan Kaynaklanan Genel Rahatsızlık
 • Baş Ağrısı Oluşumu olarak belirtilebilir.
BU YAZIMIZDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Omuzda Saç Kesim Modelleri

Suçiçeği belirtileri arasında yer alan kızarıklıklar 3 farklı aşama sonucunda oluşur.

 • Birkaç gün gibi kısa süre içerisinde görülen pembe ve kırmızı renkli diken oluşumu,
 • Oluşan dikenlerin şekil alarak kabarcıklara dönüşmesi,
 • Yara ve kabuk oluşumu ile sonucunda kabarcıkların üst bölümünün kapanması olarak suçiçeği belirtileri arasında belirtilen kızarıklıklar oluşur.

İlgili Makaleler

3 Yorum

 1. cute-teens nicole aniston ama montar una buena polla.
  japanese skank pisses. https://pornsnake.net/ jack off zipper in his bedroom.
  kowalskypage

  Su çiçeği gerçekten hafife alınmaması gereken bir hastalıktır. Özellikle küçük çocuklarda sıkça rastlanır sizinde belirttiğiniz gibi. Çoğu insan küçüklüğünde geçirir ve hayatı boyunca tekrar bu hastalığa yakalanmaz fakat küçüklüğünde aileler tarafından dikkat edilmelidir. Ateşin fazla yükselmesi kontrol altına alınmadığı takdirde havale geçirilmesine neden olabileceği için düşünüldüğünden daha tehlikelidir.

 2. Çocukken suçiçeği geçirenler büyüyünce bir daha olmuyormuş diye duydum. Çocukken suçiçeği geçirmeyip de büyük yaşlarda suiçeği geçirenlerin kısır olma tehlikesi varmış diye duydum. Yanlışım varsa düzeltin.

 3. 4 aylık bir bebeğim var ve artık bu tarz konuları gördüğüm zaman pür dikkat okuyorum. Yazınıza göre 1 yaş altı bebeklerde de görülme ihtimali azda olsa varmış. Özellikle de Mart ve Mayıs aylarında görülüyormuş. Şuan da Mart aylarında olduğumuz için belirtilerini iyice kontrol edeceğim. Ülkemizde şu sıralar aşı sıkıntısı da var. Başkalarının bilgisizliği nedeniyle bizim çocuklarımız da tehlikeye giriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu