Sağlık

Gebelikte İdrar Yolu Enfeksiyonu Belirtileri

Gebelikte İdrar Yolu Enfeksiyonu Belirtileri

Gebelikte idrar yolu enfeksiyonu belirtileri, gebelik döneminde her 10 kadından birinde görülür. Bunun nedeni ise, gebelik döneminde değişen hormon düzeyleridir.

Gebeliğin erken döneminde görülen idrar yolu enfeksiyonu, bebeğe zarar vermez fakat ihmal edilmesi durumunda böbrek enfeksiyonuna neden olur ve acil müdahale gerektiren bir durum oluşturacağı için gebelikte idrar yolu enfeksiyonu belirtileri görüldüğü anda ertelenmeden tedavi edilmesi gerekir. Yoksa bebeğin kilosunun az olmasına ve erken doğuma neden olabilir.

Gebelikte İdrar Yolu Enfeksiyonu Belirtileri

Gebelikte İdrar Yolu Enfeksiyonuna Yönelik Belirtiler

Gebelikte idrar yolu enfeksiyonu belirtileri arasında en belirgin olanı, idrar yaparken ağrı ya da yanmadır. Bunun dışında ise,

  • Sık sık idrara çıkma ve boşaltılan idrar miktarında azalma,
  • Bulanık ve kötü kokulu idrara çıkma, nadir de olsa kanlı idrar,
  • Cinsel ilişki sırasında ağrı olması,
  • Leğen kemiği civarında baskı hissetme ve alt karında ağrı,
  • Hafif yüksek ateş gebelikte idrar yolu enfeksiyonu belirtileri olarak sayılabilir.
BU YAZIMIZDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Mide Spazmı Belirtileri

Gebelikte idrar yolu enfeksiyonu, şayet böbrek enfeksiyonundan dolayı kaynaklanıyorsa;

  • Yüksek ateş,
  • Bulantı ve kusma,
  • Titremeler,
  • Böğür ağrısı belirtileri ile kendini gösterir.

Gebelikte İdrar Yolu Enfeksiyonu Neden Kaynaklanır?

Gebelikte idrar yolu enfeksiyonu belirtileri görülmesi üzerine İç Hastalıkları (Dahiliye), Üroloji ve Böbrek Hastalıkları (Nefroloji) bölümlerinden birine gidilerek, geç kalınmadan tedavi edilmesi gerekir.

Gebelik döneminde idrar enfeksiyonuna neden olan birçok etken vardır.

Gebelikte İdrar Yolu Enfeksiyonu Belirtileri

1. Progesteron Hormonunun Yükselmesi

Gebelikte idrar yolu enfeksiyonu idrar torbasında (mesanede), idrar kanalları ya da böbreklerde görülebilir ve gebelikte idrar yolu enfeksiyonu belirtileri sonucu anne adayında problemlere neden olur.

Gebelik sırasında yükselen progesteron hormonu sonucu idrar kanallarının kas tonusunu azalırken, idrar kanalları genişler ve idrar akış hızı yavaşlar. Buna bağlı olarak mesane gerginliğini kaybeder ve idrar tam olarak boşatılamaz. Buna bağlı olarak da depolanan idrarın bir kısmı böbreklere geri taşar. Aynı zamanda büyüyen rahimde idrarın serbest akmasına az da olsa engel olur ve tüm etkenler bir araya gelince mikropların çoğalması için gerekli ortamı oluşturur ve böylece gebelikte idrar yolu enfeksiyonu belirtileri görülür.

BU YAZIMIZDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Adaçayı Yağının Faydaları Nelerdir?

2. Temizliğe Özen Göstermemek

İdrar yolu enfeksiyonlarına en çok neden olan etkenlerden biri E. coli adı verilen bakterileridir. Bu bakteriler zaten anüs ve bağırsaklarda yaşar. Arkadan önde doğru tuvalet kağıdı kullanımı ve cinsel ilişki yoluyla vajinaya girerek idrar yollarında ilerler ve enfeksiyona neden olur.

3. İdrar İçeriğinin Değişmesi

Gebe olmayan ya da sağlıklı dediğimiz bir insanın idrarına bakıldığında şeker olmadığı görülürken, gebe olan bir insanın idrarında az miktarda da olsa şeker görülebilir. Aynı zamanda hamile bir kadının idrarındaki asitlik derecesi azdır ve bu iki etken bir araya geldiğinde bakterilerin artmasına neden olarak gebelikte idrar enfeksiyonu belirtileri görülmesine neden olur.

 

BU YAZIMIZDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Kalçadan Yapılan Yanlış İğne Belirtileri

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

cute-teens nicole aniston ama montar una buena polla.
japanese skank pisses. https://pornsnake.net/ jack off zipper in his bedroom.
kowalskypage
Başa dön tuşu