- Advertisement -

- Advertisement -

Aids Hastalığı Nedir? Belirtileri Nelerdir?

0 55
Spread the love

Aids Hastalığı Nedir?

Türkçesi Edinsel Bağışıklık Yetmezliği Sendromudur. HIV adındaki virüsün kan yolu, cinsel ilişki, anne karnındaki çocuğa ve emzirme ile bulaşmaktadır. HIV virüsü vücudumuza girdiğinde bağışıklık kazanmamızı sağlayan sitemi çökertir. Böylelikle vücudumuz en kolay hastalığa bile karşı koyamadan virüs vücudumuza girmiş olur. Hastalıklara karşı koymak imkânsız hale gelmektedir. Ancak HIV virüsü vücuda hemen girdikten sonra fark edilmez. HIV virüsü vücutta iken herhangi bir belirtiye sebebiyet vermeyebilir. İlk olarak 1981 yılında ortaya çıkan bu virüs hızlı bir şekilde yayılma göstermiştir. Ülkemizde 8000 den fazla AIDS hastası bulunmaktadır. Hastalığa yakalananların çoğu kadındır. 2017 yılına kadar AIDS’den dolayı 225.000 kişi hayatını kaybetmiştir.

BU YAZIMIZDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Melekotu Kökü Nedir? Faydaları Nelerdir?

Aids Hastalığı Nedir? Belirtileri Nelerdir?

AIDS Tedavisi

AISD için şimdiye kadar kesin bir çözüm yolu bulunamamıştır. Eğer HIV virüsü insan vücuduna bir kere bulaşırsa artık ondan kurtulma şansı yoktur. Fakat virüsün etkilerini engellemek için bazı ilaçlar üretilmiştir ama genel olarak HIV virüsüne etki etmemektedir. Bunlardan ilki AZT adındaki ilaçtır. Bu ilaç virüsün çoğalmasını engellemektedir. AIDS hastalığına yakalanan kişinin daha uzun yaşamasını sağlamakta ve daha kaliteli bir yaşam sürmesi için kullanılan bir ilaçtır.

AIDS Belirtileri

HIV virüsü vücuda girdikten sonra belli evrelerde belirti göstermemektedir. HIV virüsünün belirtileri çok dikkat çekmemektedir. Bu yüzden birden fazla kişi ile cinsel ilişkiye girdikten sonra test yaptırılması gerekmektedir. Ancak korunarak kondom kullanmak da HIV virüsünün bulaşmamasını engellemez. Kısa dönemde HIV virüsüne yakalanan hasta değişik ateşli hastalıklara yakalanmaktadır. HIV virüsü vücuda girdikten 2 ile 6 hafta arasında belirti göstermeye başlar. Bu nedenden dolayı hastalık genel olarak geç fark edilmektedir. Bulaştıktan sonra geçirilen tüm evreler HIV enfeksiyonu olarak adlandırılmıştır. Ancak virüsün son evresi AIDS olarak adlandırılır.

BU YAZIMIZDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Yetişkinlerde Geniz Eti Belirtileri

Bir önceki yazımız olan Balık Yağının Yararları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Leave A Reply

Your email address will not be published.