Altın Takıları Temizleme Yöntemleri Nelerdir?

Altın Takıları Temizleme Yöntemleri Nelerdir?
16 Kasım 2018 tarihinde eklendi, 23 kez okundu.
Spread the love

Takıları Temizleme Yöntemleri Nelerdir?

Bayanların vazgeçilmez aksesuarlarından bir tanesi, altın takılardır. Altınlar ilk alındığı zamanlarda oldukça güzel görünümlere sahiptirler. Fakat altın takılarda bir süre sonra kararmalar meydana gelmektedir. Bu nedenle sıkça sorulan sorulardan bir tanesi ise, altın takıları temizleme yöntemleri nelerdir? sorusudur. Aşağıdaki verilen bilgilerden yararlanarak altınların parlamasını sağlayabilirsiniz.

Altın Takıları Temizleme Yöntemleri Nelerdir?

?

İlk olarak altın parlatmanın en etkili yolu tuzdur. Ancak malzemelerin arasında alüminyum ve bir miktar kadar suda gereklidir. Alüminyum folyo ile altın iyice kapatılmalıdır. Bunun nedeni ise, altın takıların metal kap ile temas halinde olmaması gerekmektedir. Ardından su ve tuz eklenir. Sıcak su içerisinde yaklaşık 5 dakika kaynatılır. Bu yöntem altınların parlamasını sağlamaktadır. Altını en iyi temizleme yöntemlerinden biride deterjandır. Bulaşık deterjanını, bir diş fırçası ile altının kararan yerleri fırçalanır. Fakat daha iyi bir sonuç elde edebilmek için altının sıcak suda bekletilmesi tavsiye edilmektedir. Hemen sonra diş fırçası ile altının temizlenmeye başlanması yararlı olacaktır.

Altın Takıları Temizleme Yöntemleri Nelerdir?

Altın parlatmada en çok kullanılan yöntemlerin arasında amonyak gelmektedir. İlk öncelikle bir kap içerisine sabunun rendelenmesi gerekiyor. Ardından amonyak ekleyerek su içerisinde 20 dakika beklenir. Bu işlemden sonra soğuk su yardımıyla altının silerek paralanması sağlanır. Eğer herhangi bir durumda altın eskisi kadar parlak durmuyorsa, kuyumcuya giderek temizleme işlemleri yapılabilir. makinesi yardımı ile altınlar en kısa sürede temizlenir.

Altın Takıları Temizleme Yöntemleri Nelerdir?

Altın Ne Sıklıkla Temizlenmelidir?

Altın takılarda bir süre sonra kararmalar meydana gelmektedir. Ancak parlatma işlemleri sık sık yapılmamalıdır. Aksi halde altının yıpranmasına neden olacaktır. Altın yaklaşık 3 ayda bir kez temizlenmesi ve parlatılması yeterli olacaktır. Tuz ve amonyak ile yapılan parlatma işlemleri ayda 2 kez yapılması yararlı olacaktır.

BUNU DA OKUDUNUZ MU?  Keçiboynuzu ile Kek Nasıl Yapılır?

Bir önceki yazımız olan 2019 Koçtaş Mutfak Modelleri başlıklı makalemizde dekoratif mutfak modelleri, Koçtaş ve küçük ev aletleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Altın Takıları Temizleme Yöntemleri Nelerdir?

Etiketler:

Altın Takıları Temizleme Yöntemleri Nelerdir? Konusuna 2 Yorum Yapıldı
  1. saniye dedi ki:

    Keşke altınımız olsa da nasıl temizleyebiliriz derdimiz olsaydı 🙂 Ülke de büyük bir ekonomik kriz var.

  2. yıldız dedi ki:

    Altını temizlemek için sirke de öneriyorlar ama doğru mudur bilmiyorum.

Sayfa başına git