Sağlık

Anne Sütünde Neler Var?

Anne Sütünde Neler Var?

Anne sütü pek çok çocuğun ölümünü engelleyen besleyici, ekonomik, herhangi bir kimyasal içermeyen, yan etkisi olmayan, steril bir sıvı aynı zamanda ise doğal bir bağışıklama yoludur. İlk altı ay anne sütünü tek başına daha sonrasında ise ek gıdalar ile çocuğa vermenin, çocuk üzerindeki olumlu etkisi tartışmasız bir gerçektir. Anne sütünün içindekiler çocuğun fizyolojik durumuna, herhangi bir rahatsızlığına göre değişebilir yani anne sütüne yaşayan bir sıvı da diyebiliriz.

Anne sütü içinde temel olarak protein, karbonhidrat, yağ ve su vardır. Aynı zamanda içinde çokça kalsiyum gibi elementler, mineraller ve 20’den fazla enzim tanımlanmıştır. Anne sütünün içindeki protein miktarı başta litrede 14-15 gram civarı olduğu gibi, olgun bir sütte 8-9 gramdır.

BU YAZIMIZDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Yetişkinlerde Geniz Eti Belirtileri

Anne Sütünde Neler Var?

Anne Sütüyle Beslenmenin Faydaları Nelerdir?

Öncelikle anne sütünün içindekiler çocuğun fizyolojik duruma göre değişen steril bir sıvı olduğu için çok faydalıdır. Kesinlikle alerjik değildir. Organ ve sistemlerin büyümesini düzenleyen büyüme hormonlarını içinde barındırır ve annede meme kanseri etkisini büyük oranda azaltır.

Anne Sütünü Neler Arttırır?

Su

Normal bir birey, günde 2-2,5 litre su içmek durumundayken, emziren bir annenin günde mutlaka 3 litre su içmesi sütün artması için çok önemlidir. Emziren anneler gün içinde mutlaka 10-12 bardak su içtiğinden emin olmalıdır.

Yeşil Yapraklı Besinler

Karalahana, ıspanak, ısırgan otu, kırmızı pancar gibi besinlerin koyu yeşil yaprakları vardır. Emziren annelerin bu besinleri tüketmesi, kaybettikleri kalori ihtiyaçlarını rahatça geri almalarını sağlayacaktır.

BU YAZIMIZDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Dionseps Keratinli Saç Bakım Sütü

Ayrıca bu besinlerin içinde fitoöstrojen söz konusudur. Fitoöstrojenler süt salgılanmasına yardımcı olurlar.

Son olarak ise bu besinleri çiğ yemek onlardan daha fazla yararlanmak anlamına geliyor. Çiğ yiyemeyen kişilere ise az haşlanmış şekilde yenmesi öneriliyor.

Anne Sütünde Neler Var?

Yulaf

Yulafın faydaları saymakla bitmeyecektir. Kan basıncını düzenleyen ve kolesterolü düşüren yulaf süt salgılanmasında da oldukça etkilidir.

Havuç

Yeşil yapraklılar gibi filoöstrojen barındırırlar.

Susam

İçindeki kalsiyum ile sütü arttırabilir.

Kayısı, Hurma, İncir

Tazesi ya da kurutulmuşu ile en çok bilemem süt arttırıcılardandır.

Rezene

Filoöstrojen bakımından bol olan rezene de meşhur süt arttırıcılardandır. Rezeneyi yemeklerinizde, salatalarınızda ya da çay şeklinde rahatça tüketebilirsiniz.

​​​

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

cute-teens nicole aniston ama montar una buena polla.
japanese skank pisses. https://pornsnake.net/ jack off zipper in his bedroom.
kowalskypage
Başa dön tuşu