Sağlık

İltihaplı Romatizma Belirtileri Nelerdir?

İltihaplı Romatizma Belirtileri Nelerdir?

Romatizma, eklemler ve bağ dokusunu etkileyen bir sağlık sorunu olup, tek bir hastalık olarak değerlendirilemez. İltihaplı romatizma da bir romatizma türü olup, kronik iltihaplı hastalıktır.

İltihaplı romatizma belirtileri incelendiğinde daha çok küçük eklem kemikleri, eller ve ayaklar etkilenmektedir. İltihaplı romatizma da eklemlerin astarları etkilendiği için aşırı ağrı ve şişme ile beraber kemik erimesi ve eklem deformasyonu ile sonuçlanabilir.

İltihaplı Romatizma Belirtileri Nelerdir?

İltihaplı Romatizmanın Belirtileri

İltihaplı romatizma belirtileri erken evresinde küçük eklemler ile el ve ayak parmaklarını etkisi altına almaya meyilli iken, süreç ilerledikçe bileklere, dirseklere ve kalça ile omuzlara doğru ilerler.

Hassas, Hararetli ve Şişmiş Eklemler

Vücutta ve eklem noktalarında iltihaba neden olan iltihaplı romatizma belirtileri arasında da, bu bölgelere has yanma hissinin oluşması ve eklemlerde oluşan şişkinliklerdir. Eklemler aşırı duyarlı olurken, hassaslık nedeniyle ciddi ağrılara neden olabilir.

BU YAZIMIZDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Balık Yağının Yararları

Eklemlerde Ağrı

Küçük eklemleri etkisi altına alan iltihaplı romatizma belirtileri, dönem dönem çok şiddetlenen ağrılar olurken, eklem yerlerinde sızılarda yaşanabilir.

Sabah Tutulması

Sabahları uyanıldığında normalden fazla tutulma söz konusu ve süreklilik arz etmeye başladıysa iltihaplı romatizma belirtileri olma ihtimali üzerinde durulmalıdır. Özellikle el ve kolda yaşanan tutulmalar, iltihaplı romatizma semptomları arasında yerini almaktadır.

Deri Altında Yumru Oluşumu

Özellikle eklem bölgelerinin deri alt kısmında şişkinlikler söz konusu ise, iltihaplı romatizma belirtileri arasında olduğu için iyi bir araştırma sonucu tedavi gerektirir. Dikenimsi yapıya sahip olan bu yumrulara romatoid nodülü adı verilir ve vücuttaki iltihabın habercisidir.

İltihaplı Romatizma Belirtileri Nelerdir?

Bitkinlik ve Halsizlik

Çoğu hastalıkta olduğu gibi iltihaplı romatizma belirtileri arasında da bitkinlik ve halsizlik yer alır, direk eklemleri etkisi altına alan bu hastalıkta kişi kendini hem bitkin hem de yorgun hisseder.

BU YAZIMIZDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  AİDS - Hemogram Testi Şüpheli mi?

Ateş

İltihaplı romatizma belirtileri arasında ateş yer alsa da, bazı kişilerde ateş görülmeyebilir.

Kilo Kaybı

İltihaplı romatizma belirtileri incelendiğinde sürekli bir ağrı ve sızı yaşanır. Bu da kişiyi olumsuz etkilediği için zamanla iştah kaybına da yol açabilir. İştahın azalması da uzun süre devam ederse, kişide kilo kaybı söz konusu olabilir.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

cute-teens nicole aniston ama montar una buena polla.
japanese skank pisses. https://pornsnake.net/ jack off zipper in his bedroom.
kowalskypage
Başa dön tuşu