Saç Bakımı

Aşırı Saç Dökülmesi Hangi Hastalığın Belirtisi

Saçlara hatalı bakım yapmak dökülmeye en çok neden olan sebeplerdendir. Bu yapılan hatalardan dönüldüğünde tekrar eski gür saçlara kavuşmak mümkün oluyor. Fakat saç dökülmesi, deri hastalıkları, anemi ve tiroit gibi hastalıkların işareti de olabiliyor. Bu nedenle saç dökülmesinin muhakkak hafife alınmaması gereklidir. Saç dökülmesi normal şartlarda gün içinde 50-100 teli geçmemelidir. Ancak saça hafif dokunduğunuzda elinize toplu saç teli geliyorsa ve alın kısımlarında hafif açılmalar başladıysa muhakkak uzmana gidilmesi gerekiyor. Peki, bu rastlanan aşırı saç dökülmesi hangi hastalığın belirtisi olmaktadır?

Deride Mantar Hastalığı

Saçın derisinde oluşan mantar hastalığı genelde çocuklarda görülse de, yetişkin kişilerde de saç dökülmesine sebep olmaktadır. Ayrıca tedavi vakit kalıcı şekilde kellik oluşabiliyor.

BU YAZIMIZDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Bioblas Saç Dökülmesine Karşı Şampuan

Saçkıran Rahatsızlığı

Bu rahatsızlık ağır stresli durumlarda meydana geliyor. Saç, kaş, kirpik, sakal ve tüm vücut kıllarında bu rahatsızlık görülebilmektedir. Stres, enfeksiyon ve nörolojik faktörler gibi etkenler bu hastalığı etkilediği düşünülse de altında yatan gizli etken henüz tam anlamıyla bilinmemektedir.

Hormonal Bozukluk

Saçın dökülmesini tetikleyen bir rahatsızlık ise hormonal değişikliktir. Eğer bu durum uzun süre olarak devam ediyorsa kesinlikle doktora başvurulmalıdır. Önlem alınmadığı takdirde kalıcı olarak saçlar seyrekleşecektir.

Vücutta Demir Eksikliği

Vücutta demir eksikliği saçların dökülmesinde büyük rol oynar. Diyet yapan bir kişi yeteri kadar demir almazsa ya da vücutta demirin emilimi ile alakalı problem oluşmuşsa, bu durum saç dökülmesi şikâyetiyle ortaya çıkacaktır.

BU YAZIMIZDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Saç Diplerinde Kaşıntı ve Dökülme

Sikatrisyel Alopesi Rahatsızlığı

Bu rahatsızlık kalıcı kellik olarak gelişiyor.

  • Saçlı derinin birçok bölgesine lokalize veya yaygın olabilmektedir.
  • Bu tip hastalıkta kişinin saç köklerinde kalıcı bir şekilde hasar oluşur.
  • Kişinin dökülmüş olan saçlarının yerine tekrar saç çıkması artık mümkün olmayacaktır.

Oluşan bu tip rahatsızlık dermatoloji uzmanları tarafından ilerlemeden hızlı bir şekilde tedaviye başlanması çok büyük önem taşıyor.

Yüksek Dozda Bul’unan A Vitamini

Yüksek dozlarda A vitamini almak da kişinin yoğun derecede bir saç dökülmesiyle karşılaşması sonuçlanabiliyor. Kişi A vitamini alımını bıraktıktan sonra oluşan saç dökülmesi duracaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

cute-teens nicole aniston ama montar una buena polla.
japanese skank pisses. https://pornsnake.net/ jack off zipper in his bedroom.
kowalskypage
Başa dön tuşu