Saç Bakımı

Hamilelikte Saç Boyanır mı?

Hamilelikte Saç Boyanır mı?

Hamilelikte saç boyanır mı sorusu ile ilgili hayvanlarda yapılan araştırma sonucunda, hamileliğin ilk üç ayı için saç boyattırmanın tehlikeli olduğu görülüyor. Bebeğin katarakt ya da beyin tümörü olmasına neden olan saç boyama için doktorlar özellikle ilk üç ay yapılmaması konusunda anne adaylarını uyarıyor.

Hamilelikte Saç Boyama Durumunda Yaşanabilecek Olumsuzluklar

Düzleştirici, ağartıcı ve saç boyalarının içinde tehlikeli kimyasal maddeler bulunduğu için, bu kimyasallar deri yoluyla emilmektedir. Bu nedenle annenin dolaşım sistemine geçer ve plesantayı da geçerek gelişmekte olan fetüsün kan dolaşımına geçme ihtimali yüksektir. Bu nedenle yapılan araştırmalar sonucu hamileliğin ilk üç ayında anne adayı saç boyatırsa, bebeğinde konjenital katarakt (doğumdan itibaren göz merceğinin tek ya da çift taraflı olmak üzere saydamlığını kaybetmesidir.) ve nöroblastom (kötü huylu tümör) görülme olasılığı diğer bebeklere göre daha fazladır.

BU YAZIMIZDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Çabuk Kırılan Saçlar İçin Bakım Önerileri

Hamilelikte Saç Boyanır mı?

Renk Değişikliğini Doğum Sonrasına Bırakın!

Hamileyken saç boyama işlemini mümkün olduğu kadar erteleyin. Kullanılan saç boyası ister kalıcı ya da yarı kalıcı olsun isterse bitkisel olsun içerikleri tam bilinmeyen kimyasal maddeleri içermektedir. Bu nedenle tedbirli olmak adına saç boyama işlemi doğum sonuna kadar ertelenmeli ve özellikle saçınızda yapacağınız renk değişikliklerini bebeğinizin sağlığı açısından ertelemeniz daha risksiz bir süreç geçirmenize yardımcı olacaktır.

İlla ki saçlarınızdaki beyazlarınızı kapatmak ya da diplerini boyatmak istiyorsanız da, gebeliğinizin üçüncü ayından itibaren bitkisel saç boyaları ile saçlarınızı boyatabilirsiniz.

Hamilelikte Saç Boyanır mı?

Düzleştiricilerden Hamilelikte Uzak Durun!

Saç düzleştiriciler, kimyasal (sodyum hidroksit ve bisülfit içerirler) içerdikleri için hamilelikte kullanılmaları tavsiye edilmez. Bu nedenle doğum sonrasına kadar saçlarınızı şekillendirmek için maşa ya da fön makinesi kullanmayı tercih ediniz.

BU YAZIMIZDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir

Hamilelikte Saç Boyatmak İsteyenlere Öneriler

Hamilelikte saç boyatan ünlüler içerisinde yer alan Meryem Uzer ve Demet Akalın gibi olmak istiyorsanız, bazı noktalara dikkat etmek zorundasınız.

  • Saçlarınızı illaki boyatmak istiyorsanız, hamileliğiniz 4. ayı dolduktan sonra boyatınız.
  • Boyama işlemi yapılan ortamın havadar olmasına özen gösterin.
  • Bitkisel boyaları tercih edin.
  • Saç boyama işlemi sonrasında saç diplerinizin iyi durulanmasını sağlayın.
  • Saç boyama işlemini kendiniz yapacaksanız, mutlaka eldiven kullanın.
  • Saç boyasını kaş ya da kirpiklerinize asla kullanmayın.
  • İçeriğinde amonyak bulunan boyaları kesinlikle tercih etmeyin.

Bir önceki yazımız olan Yılan Yağının Saça Faydaları başlıklı makalemizde saç bakımı, saç dökülmesi ve Yılan yağı hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

cute-teens nicole aniston ama montar una buena polla.
japanese skank pisses. https://pornsnake.net/ jack off zipper in his bedroom.
kowalskypage
Başa dön tuşu