Sağlık

Kuru Cilt Neden Olur?

Kuru Cilt Neden Olur?

Her insanın farklı bir biyolojik yapısı olduğu için hepsinin farklı cilt yapısı vardır. Günlük hayatta en çok dış etkenlere maruz kalan yer kişinin yüz çevresidir. Dolayısıyla kişi kendi cildinin ne olduğunu anlamalı ve ona göre ürünler kullanmalıdır.

Cilt tipleri çok önemli olduğu için her cilt tipi için ayrı ayrı ürünler vardır. Ayrıca bu ayrımlarında bin bir çeşidi vardır. Yani kuru cilt olan herkesin cildi eşit derecede kuru değildir. Kişi kendinin cildini anlamalıdır. Öncelikle cildinizin kuru olduğunu ciltler için üretilmiş yağ test çubukları vardır. Gerekli bölgelerinize bu çubukları temas ettirdiğinizde beliren noktalara göre cildinizin yapısını öğrenebilirsiniz. Bunun yanın sıra ciltte kuruluk çok bariz görülebilir bir şekilde olabilir.

BU YAZIMIZDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Demir Eksikliği Olanlar Nasıl Beslenmeli?

Kuru Cilt Özellikleri

Genel olarak yüzde görülen parçalanmalar ve beyaz şekilde ölü derilerin sürekli görülüyor olması kuru bir cilde sahip olduğunuzu göstermektedir. Bunun yanı sıra dudakta da kuruluk miktarı diğer ciltlere göre fazladır. Öncelikle kuru cilt az su tüketimi yüzünden olabilir. Su tüketimini artırmalısınız. Ayrıca güneşe aşırı maruz kalmak da cildinizi kurutacaktır. Özellikle sıcak günlerde de su tüketimini artırmalısınız. Bunun yanı sıra cilt genetik unsurlardan dolayı kuru olabilir. Bunu anlamak için ise ailenizin cilt tipine bakabilirsiniz.

Kuru Cilt İçin Neler Yapılmalıdır?

Kuru cilt için öncelikle cildinizdeki yağ miktarını temizleyen ürünlerden kesinlikle kullanmalısınız. Cildinizde yeterli yağ miktarı olmadığı için ciltte kuruluk görünür. Eğer bu kalan yağ miktarını da kurutursanız tamamıyla cildiniz kuruyacaktır. Bunun yerine nemlendirici özelliği olan sabun, yüz temizleme jelleri ya da yüz temizleme köpükleri kullanmalısınız. Her cilt temizliği sonrası mutlaka cildinizi nemlendirmelisiniz. Nemlendirme miktarını artırmak cildinize daha iyi gelir ise nemlendirici miktarını artırmalısınız.

BU YAZIMIZDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Argan Yağı Zararları Var mı?

Cildinizin yağını almaktansa cildinizi beslemelisiniz. Aksi takdir de hiçbir makyaj malzemesi cildinize uymayacaktır. Nemlendirici sabunlar ile ise direk yıkayıp kurulamanız yeterlidir. Bunun ardından tonik kullanabilir ve gözeneklerinizi küçültebilirsiniz. Tonik için ise gül suyu kullanabilirsiniz. Gül suyu içeriğinin doğal olması ile cildinize yardımcı olacak ve gözeneklerinizi kapatacaktır. Nemlendirici ile bakımınızı tamamlayabilirsiniz.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

cute-teens nicole aniston ama montar una buena polla.
japanese skank pisses. https://pornsnake.net/ jack off zipper in his bedroom.
kowalskypage
Başa dön tuşu