Sağlık

Sıcak Kompres Nedir? Nasıl Uygulanır?

Sıcak Kompres Nedir? Nasıl Uygulanır?

Kompres sıcak ve ya soğuk olarak uygulanan çeşitleri ile hasar gören bölgeye yapılan tampon anlamına gelir. En çok düşme sonucunda hasar alan bölgeye ağrı ve şişmesini önlemek için uygulanan bir yöntem olan soğuk kompres ile öğrendiğimiz bir tedavi yöntemidir. Bu yöntemi öğrenmemize en büyük katkı sağlayan spor futboldur. Çoğunlukla maç izlerken gördüğümüz, futbolcuların düşmeleri sonucunda bacaklarına uygulanan bu yöntem soğuğun etkisi ile hasar alan bölgenin ağrısını hissettirmeden geçici olarak hızlı sonuç veren bir yöntemdir.

Sıcak Kompres Nedir? Nasıl Uygulanır?

Sıcak Kompres

Sıcak kompres daha çok bel ağrılarında, ayakaltı ağrılarında ve karın ağrılarında uygulanan bir çeşididir.

Soğuk Kompres

Daha çok sporcuların kullandığı bir tedavi yöntemi sayılan kompres aynı zamanda günlük hayatımızda doktor gerektirmeyen küçük düşmelerde kullanılır. Darbe aldığımız bölgede oluşacak olan şişme ve ağrıyı önlemek için uygulanır.

BU YAZIMIZDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Adaçayı Yağının Faydaları Nelerdir?

Kompres Nasıl Uygulanır?

Sıcak kompres ağrı olan bölgeye sıcak su torbası koyarak veya sıcak havlu koyarak uygulanır. Sıcağın etkisi ile hissedilen ağrı hafifler. Ağrı olan bölgedeki kaslar ısındığı için rahatlar.

Soğuk kompres buz torbası ile uygulanır. Hasar alınan bölgeye buz torbası koyarak bölgedeki acının soğuğun etkisi ile hissedilmemesi amaçlanır. Acı hissettiren darbelerde soğuk kompres, ağrı hissettiren durumlarda sıcak kompres uygulanır. Soğuk kompres ağrıyı hissetmemek için uygulandığından dolayı tedavi edici değildir.

Eğer düşme gibi küçük bir darbe aldıysanız, doktor kontrolü gerektirmeyen bir durum olduğundan eminseniz soğuk kompres ile tedavinizi sonlandırabilirsiniz ancak kafa veya bacaktan alınan darbelerde soğuk kompres ile doktora gidene kadar ağrınızı azaltmanız önerilir. Ciddi durumlarda sadece soğuk kompres bir tedavi şekli değildir. Soğuğun etkisi ile hissetmediğiniz bölgede ciddi bir hasar oluşmuş olabileceğinden dolayı muhakkak bir doktor kontrolü gerekir.

BU YAZIMIZDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Hemoroid için Hangi Doktora Gidilir?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

cute-teens nicole aniston ama montar una buena polla.
japanese skank pisses. https://pornsnake.net/ jack off zipper in his bedroom.
kowalskypage
Başa dön tuşu