Sağlık

Menopoz Yaşı ve Belirtileri

Menopoz Yaşı ve Belirtileri

Menopoz yaşı ve belirtileri hakkında bilgilendirmeye geçilmeden önce, menopozun adet kanamaların sonlanması sonucu ortaya çıkan bir dönem olduğunu belirtmek gerekir.

Menopoz döneminde kadının hayatını olumsuz yönde etkileyecek hem fiziksel hem de psikolojik bazı sıkıntılar söz konusu olabilir. Ortalama 1,5 yıl kadar süren bu dönemde kadınlara sağlıklı beslenme ile beraber, hormon ve bitkisel tedavi yöntemleri uygulanarak menopoz döneminde oluşan negatifliklerin etkileri azaltılabilir.

Menopoz Yaşı ve Belirtileri

Ortalama Menopoz Yaşı Nedir?

Menopoz sürecinde genetik çok etkili olmakla birlikte, menopoz yaşı ve belirtileri 45 ile 55 yaşları arasında gerçekleşir. Genel olarak ortalama menopoz yaşı 51 olarak belirlenmesine rağmen bu süreç 38 ile 58 yaşları arasında görülebilir.

BU YAZIMIZDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Ayak Altı Yanmasına Hangi Bölüm Bakar - Ayak Yanması Nasıl Geçer?

Premenopoz adı verilen 40’lı yaşlarda başlayan menopoz öncesi dönem yaklaşık 4-6 yıl kadar sürer ve en belirgin özelliği adet kanamaları ile sikluslarındaki düzensizleşmedir. Aynı zamanda adet kanamalarının miktarı ile süresinde değişkenlik görülür.

Menopoz Yaşı ve Belirtileri

Menopozun Belirtileri

Menopoz yaşı ve belirtileri kadından kadına değişiklik göstermekle birlikte, en önemli belirtisi adet kanamalarında oluşan değişimlerdir. İki adet arasında süre gittikçe uzarken, adet süresi ile kanamalarında değişim görülür.

Menopoz Yaşı ve Belirtileri

1. Ateş basması ve terleme

Menopoz yaşı ve belirtileri üzerinde dururken, yaşın daha çok genetiğe bağlı olduğunu belirterek, belirtileri arasında sebepsiz terlemeler ile ateş basmalarını sayabiliriz. Adet dönemi bitmesine yakın daralma, terleme ile birlikte çarpıntı görülür ve yüz ile boyun bölgesinde daha etkili olur. Kadınların % 75’i menopoz belirtileri içerisinde bu süreci yaşarken, terleme ve ateş basma nöbetleri 5 dakika sürer ve en fazla 5 yıl boyunca yaşanır.

BU YAZIMIZDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Adamotu Bitkisinin Faydaları Nelerdir?

Menopoz Yaşı ve Belirtileri

2. Psikolojik göstergeler

Menopoz yaşı ve belirtileri ile birlikte hormonal dengeler bozulduğu için psikolojik dengelerde de problemler oluşabilir. Normal zamanına göre kadın kendini daha sinirli hissederken, uyku düzeni bozulur ve gereksiz yere aşırı duygusallık gösterir. Ayrıca unutkanlık ile beraber konsantrasyon eksikliği ve dikkat kaybı da söz konusu olabilir.

Menopoz Yaşı ve Belirtileri

3. Üreme organlarındaki değişiklikler

Menopoz yaşı ve belirtileri sayesinde üreme organlarında da değişiklikler söz konusu olduğu için menopoz ile cinsellik arasında ilişki olduğu belirtilmelidir. Çünkü bu süreçte vajinada kuruluk söz konusu olduğu için bölge kayganlık özelliğini kaybeder ve cinsel ilişki sırasında ağrılara, zevk alamamaya hatta idrar kaçırma gibi problemlere de neden olabilir.

BU YAZIMIZDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Erkeklerde İdrar Kaçırma Hangi Bölüme Doktora Gidilir?

Menopoz Yaşı ve Belirtileri

4. Hastalıklara yatkınlık

Menopoz yaşı ve belirtileri değişkinlik göstermesine rağmen bazı kişilerde kolesterol, kalp ve şeker hastalığına yakalanma riskini artırır. Kemik erimesi söz konusu olabilir ve buna bağlı boyda kısalma ya da kamburluk gibi problemler yaşanabilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

cute-teens nicole aniston ama montar una buena polla.
japanese skank pisses. https://pornsnake.net/ jack off zipper in his bedroom.
kowalskypage
Başa dön tuşu