Sağlık

Yetişkinlerde Geniz Eti Belirtileri

Yetişkinlerde Geniz Eti Belirtileri

Yetişkinlerde geniz eti belirtileri görülürse nadiren de olsa geniz eti ameliyatı yapılır. Geniz eti (adenoid), özellikle bebekleri ve çocukları hastalıklara karşı koruyan süngersi bir yapı olmakla birlikte bademcik gibi görev yaparak zararlı bakteri ve virüsleri yakalar. Aynı zamanda bağışıklık sisteminde gerekli uyarıyı oluşturarak, sağlıklı olmayı sağlar ve tabi ki içerdiği antikorlar sayesinde vücudun enfeksiyonlarla savaşmasını destekler.

Geniz Eti Büyümesinin Belirtileri Nelerdir?

Yetişkinlerde geniz eti büyümesinin belirtileri, geniz etinin ergenlik döneminde tümüyle kaybolmasından dolayı yerini bademcik belirtilerine bırakır. Çünkü çocuklar büyüdükçe ve 5 yaşına geldiği zaman vücuduna zararlı olan bakteri ya da virüslerle savaşmak için başka yollar geliştirir ve bu nedenle geniz eti işlevini yitirir. Özellikle ergenlik döneminde tümüyle geniz eti yok olur.

BU YAZIMIZDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  AIDS Ne Zaman Belli Olur?

Yetişkinlerde Geniz Eti Belirtileri

Yetişkinlerde geniz eti belirtileri gibi çocuklarda da geniz etinin normalden büyük olması durumunda;

  • Burunda tıkanıklık oluşur ve bundan kaynaklı nefes almada zorluklar yaşanır.
  • Nefes almada sorun yaşanıldığı için uykuya dalmada zorluk yaşanır ve uyku sırasında horlamaya neden olur. Bu nedenle de uyku sağlıklı olmadığı için yorgunluğa sebebiyet verir.
  • Boğaz ağrısına neden olur ve buna bağlı olarak yutkunma güçlüğü görülür.
  • Boyun bölgesinde bezeler oluşur.
  • Burundaki tıkanıklık ve boğaz ağrıları sonucunda kulak problemleri oluşur.

Yetişkinlerde geniz eti belirtileri görülmesi yerine bademcik enfeksiyonuna bağlı olarak, normalden büyük olan bademcikler nedeniyle yetişkin uykuda horlama ve nefes sorunları gibi problemler yaşabilir. Böyle bir durumda Kulak Burun Boğaz bölümüne gidilerek, gerekli muayene yapılır ve gerekli görülürse endoskopik yöntemle ya da röntgen yardımıyla gerekli tanı konulur.

BU YAZIMIZDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Çatlaklarınızdan Kurtulmak için Doğal Yöntemler

Yetişkinlerde geniz eti belirtileri içerisinde sayılabilecek bademcik enfeksiyonundan kaynaklı oluşan diğer bir olumsuzluk ise, sürekli ağızda oluşan kötü kokulardır. Bu kötü koku, bademcikler üzerindeki çukurcuklara dolan yemek artıklarından kaynaklanır. Tüm bu olumsuzlukların giderilmesi için de gerekli görüldüğü zaman bademcik ameliyatı yapılır.

Yetişkinlerde Geniz Eti Belirtileri

Ameliyat Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yetişkinlerde geniz eti belirtileri yerine bademcikten kaynaklı olumsuzluklar yaşanır ve ameliyat sonucunda yaşanan olumsuzluklar ortadan kaybolur. Fakat yetişkin sigara içiyorsa, bademcik ameliyatı sonrasında yetişkinlerde geniz eti belirtileri gibi olumsuzluklardan kurtulurken, ‘’Kronik Farenjit’’ denilen boğazda yanma ve batmalara neden olan hastalığa aday olurlar ve bu nedenle ameliyat sonrası sigara içilmemesi tavsiye edilir. Bunun dışında bademcik ameliyatı, ağrılı bir ameliyat olup; çocuklara göre daha ağır ve zor atlatılır. İyileşme süresi 1 hafta ile 10 gün arasında değişiklik göstermektedir.  Özellikle de yumuşak damak ameliyatı ile birlikte yapıldı ise, ağrı kesici iğnelere ihtiyaç duyulmaktadır.

BU YAZIMIZDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Limon Kabuğunun Faydaları

Bir önceki yazımız olan Beyin Damarlarında Daralma Belirtileri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

cute-teens nicole aniston ama montar una buena polla.
japanese skank pisses. https://pornsnake.net/ jack off zipper in his bedroom.
kowalskypage
Başa dön tuşu