Sağlık

Argan Yağı Zararları Var mı?

Argan Yağı Zararları Var mı?

Uzmanlar son zamanlarda yaptıkları bitkisel araştırmalarla insanlara iyi gelebilecek bitkilerin yağlarını insanlığa sunuyor. Doğa da bulunan birçok bitkinin kendisine ait bir iyileştirme özelliği bulunuyor ve bu bitkilerden elde edilen yağlar kimi hastalıkların tedavisinde etkili bir şekilde işe yarayabiliyor.

Eski zamanlarda kullanılan bitkisel çözümlerin günümüzde de hızla yaygınlaşmaya başlamasından insanlar çözümü bitkisel yağlar da arıyor. Bu yağlardan birisi de argan yağıdır. Argan yapı hakkında en çok merak edilen konular ise argan yağının üretimi, içerisinde bulundurduğu maddeler, kullanımı, yapılışı ve faydalarıdır. Bu sebeple argan yağının günümüzde kullanımı oldukça fazladır. Peki, nedir bu argan yağı?

AIDS tedavisi ile ilgili bilgi almak için tıklayın.

Argan Yağı Zararları Var mı?

Argan Yağı Nedir?

Argan yağı, son zamanların en çok konuşlan ve kullanılan yağlardan birisidir. İsmini aldığı argan ağacının 12 metre olduğu tahmin ediliyor ve bu ağaç doğada neredeyse 200 yıl kalabiliyor. Ağaçta mayıs aylarında oluşmaya başlayan argan meyvelerinin sert kabuklu olması ve ağacın üzerinde büyük dikenlerin bulunması meyvenin toplanmasını zorlaştırıyor.

Argan yağının tüm dünyada meşhur hale gelmesiyle insanlar daha da bilinçlenmiş ve yağın kullanımı bu şekilde artmıştır. Çeşitli faydalarıyla göz önüne gelen bu bitkisel yağ çeşidi, bazen bir sağlık bazen de bir kozmetik ürünü olarak insanların karşısına çıkıyor. Tercihe göre kullanılan yağın her zaman bir ölçüsü ve kıvamı bulunuyor.

Argan Yağı Ne Tedavisinde Kullanılır?

Argan yağı, sağlık konusunda geliştirilen başarılı yağların arasında yer alıyor. Daha çok kalp hastalıklarının tedavisinde kullanılan argan yağı, kalbin ritmini düzene sokuyor. Kalp sıkışmasından şikayetçi olan kişilere sıklıkla önerilen bu mucizevi yağ kalbin işleyişini düzenliyor. Bunun yanında böbrek hastalıkları için de birebir olan argan yağı hastanelerde doktorların önerdiği bir yağ haline gelmiştir.

BU YAZIMIZDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Vücut Çatlaklarına İyi Gelen Besinler

Sinir hastalıklarının tedavisinde henüz kullanılmayan fakat kullanılabilmesi için çalışmalar yapılan argan yağının daha birçok hastalığın tedavisinde kullanılabileceği fakat bu hastalıkların belirlenmesinin gerektiği söyleniyor. Vitaminleri ve protein oranları sayesinde bir ilaç gibi kullanılmasının mümkün olması bekleniyor.

Argan Yağı Faydaları Nedir?

Argan yağının faydaları saymakla bitmeyecek kadar fazladır. Faydaları sayesinde kısa süre içerisinde popüler hale gelen argan yağı, gün geçtikçe faydalarının üzerine yenilerini ekliyor. Bu faydalar;

1) İçerisinde bulundurduğu E vitaminiyle, vitamin eksikliği olan kişiler için oldukça faydalıdır.

2) Cilt yapısı kuru olanlar için tamamen doğal bir nemlendiricidir.

3) Sıkılaştırıcı özelliğe sahiptir ve cilt kırışıklıkları ile mücadele eder.

4) Saç dökülmelerini azaltır ve saçın güçlenmesini sağlar.

5) Tırnaklar için parlaklık kazandırır.

6) Kırılan tırnaklarını kırılmasının önüne geçer, tırnak yapısını besler.

7) Ciltteki olası sarkmaları engeller.

8) Kalp hastalıkları için tedavi amaçlı kullanılır.

9) Kalp ritmindeki bozuklukları düzene sokar.

10) Vücudun dirençli kalmasını ve enerji almasını sağlar.

11) Geç uzayan saçların daha çabuk ve sağlıklı uzamasını sağlar.

12) İçerinde bulundurduğu E vitamini sayesinde insanları güneş ışınlarından korur.

Argan Yağı Yan Etkileri

Her faydalı ürünün olduğu gibi argan yağının da bazı yan etkileri vardır. Argan yağının ölçülü kullanılmaması vücutta ters tepki oluşturabilir. Yan etkileri genellikle şu şekilde görülür;

1) Vücutta kaşıntı ve kızarıklık

2) Deri kalkması ve dökülmesi

3) Saç kırılması ve dökülmesi

4) Aşırı yağlanma

5) Vücudun çeşitli yerlerinde sivilce çıkması

6) Mide bulantısı

7) Baş dönmesi

8) Çok sık tuvalete çıkma

Yağın kullanımından sonra bu ve benzeri türde rahatsızlıklar hissedilirse uzman bir doktora görünülmeli ve sebebi araştırılmalıdır. Bir alerji veya yanlış kullanım söz konusu olabilir ve bunun kısa sürede içerisinde teşhis edilmesi gerekir.

BU YAZIMIZDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Göğüs Nasıl Büyür?

Argan Yağı Zararı Var mı?

Çok sık karşılaşılmasa da argan yağının da elbette zararları olabilir. Örneğin gebe bir kadının argann yağını kullanması vücudun dengesini bozabilir ve bebeğe zarar verebilir. Bununla beraber cilt yapısı normale oranla daha hassas insanların cildinde bazı sorunlara yol açabilir. E vitamini sayesinde insanları güneşten korumasının yanında güneşte kalırsa içerisinde bulunan vitaminler zarar görebilir ve kişilere zarar verebilir. Bunların dışında bilinen başka zararları yoktur ancak yine de bir doktor gözetiminde kullanmak her zaman daha iyi olacaktır.

Argan Yağı Zararları Var mı?

Argan Yağı Fiyatı

Üretim boyuna ve markasına göre fiyat değişikliği gösteren argan yağının fiyatı mağazadan mağazaya farklılık göstermektedir. Genellikle 100 ml olan argan yağları 15 TL olurken daha büyük boyuttaki yağlar 150 TL’ye kadar çıkabilmektedir. Yağı almak isteyen kişilerin iyi bir fiyat araştırması yapmaları ve uygun fiyatlı ürünleri seçmeleri gerekir. Bazı marketlerde ürünün sahte olanları da bulunabilir bu sebeple doğal ve gerçek ürün satın alınmasına dikkat edilmelidir.

Argan Yağının Saçlara Etkisi

Argan yağının saçlara oldukça fazla faydası olduğu çoğu kişi tarafından biliniyor. Kısa ve uzamayan saçları daha çabuk uzatan, yıpranmış ve zarar gören saçların onarılmasını sağlayan bu vitamin dolu yağın saçlar üzerindeki etkisi çok fazladır. Doğru kullanımıyla saçın beslenmesinde önemli rol oynamaktadır ve saçın canlı kalmasını sağlar. Mat saçların parlamasını ve sağlıklı görülmesini de sağladığı biliniyor.

Argan Yağı Nasıl Kullanılmalıdır?

Argan yağı bir hastalık için kullanılacaksa ilk olarak bir uzmana başvurulmalıdır. Onların gözetimi altında ve önerdiği şekilde kullanmak en doğrusu olacaktır. Saçlar için kullanımı oldukça kolaydır fakat buna da dikkat etmek gerekir. Bir şampuan şişesinin içerisine 2 yemek kaşığı argan yağı koymak ve bu şampuanı her duş alımında kullanmak yeterli olacaktır.

BU YAZIMIZDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Biomagic Saç Boyası Yorumları

Şampuan kutusunun içerisine katmak istemeyen kişiler ise argan yağını geceden saçlarına masaj yaparak geceden sürebilir ve ertesi gün duş alabilir. Burada önemli olan yağın saç derisine ve uçlarına iyi bir şekilde işlemesi ve saçın yağı içine çekmesidir. Bunun için masaj yaparak kullanılması oldukça önemlidir. Kullanırken bunlara dikkat edilmeli ve yağın fazla kullanımından kaçınılmalıdır. Aksi takdirde saçlar için tehlikeli bir hal alabilir.

Argan Yağı Nerelerde Satılır?

Argan yağı satın almak isteyen kişiler istedikleri marketlerde, aktarlarda argan yağını bulabilir. Son zamanlarda eczaneler de argan yağı satmaya başlamıştır. Bununla beraber kozmetik ürünü satan mağazalarda da kolaylıkla bulunabilir. Yağın kullanımı oldukça fazla olduğu için bulunması da oldukça kolay hale gelmiştir.

Argan Yağı Satın Alınırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Argan yağı satın alınırken dikkat edilmesi gereken birkaç unsur vardır. Bunlardan ilki yağın içerdiği maddelerdir çünkü bazı firmalar yağın içerisine farklı maddeler katarak yağın orijinalliğini bozabiliyor. Bununla beraber yağ alırken yağın rengine de dikkat edilmelidir. Argan yağının doğal bir rengi vardır ve bu rengin dışındaki argan yağları bozulmuş veya sahte olabilir. Bu da cilde, vücuda ve saça çeşitli zararlar verebilir.

Güvenilir mağazalardan alınması, üzerinde yazılı olan tarihe bakılması ve ürünün nerede saklandığına bakılması oldukça önemlidir. Tarihi geçen ürünü satın almak kullanan kişide ciddi hasarların meydana gelmesine neden olabilir ve kalıcı hastalıklara yol açabilir. Korunduğu yerin önemi ise güneşten uzak bir yerde saklanması gerektiğinden dolayıdır aksi takdirde mide sorunlarının başlaması söz konusu olabilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

cute-teens nicole aniston ama montar una buena polla.
japanese skank pisses. https://pornsnake.net/ jack off zipper in his bedroom.
kowalskypage
Başa dön tuşu