Sağlık

Bebeklerde Soğuk Terleme

Bebeklerde soğuk terleme, sıcak havada veya çeşitli etkinliklerden kaynaklanabilir. Şayet bebek herhangi bir hastalık geçirmiyor ve genel sağlık durumu stabil ise yaptığı aktivitelere bağlı olarak soğuk terleme görülebilir.

Terleme, normal bir beden fonksiyonu olup, ısı dengesinin ideal şekilde sağlanması için gereklidir. Aşırı hareketlilik ve bedenin fazla ısınması nedeniyle, vücut tarafından doğal şekilde salgılanır ve ısı dengesi doğal şekilde sağlanır.

Bebeklerde Terleme Neden Olur?

Bebeklerde soğuk terleme, vücut fonksiyonlarının gelişimine bağlı olarak sağlanır. Bir aylık bebeklerde, terleme fonksiyonu görülmez. Prematüre bebeklerde de terleme işlevi sağlanmaz. Ter bezleri zaman içinde gelişen bebekler, bir aylıktan sonra terleme fonksiyonlarını göstermeye başlar.

Bunun nedeni, vücut ısısını yükseltecek sıcak ortamlarda bulunmasıdır. Bebekleri aşırı kalın giydirilmesi, üzerlerinin fazla sıkı örtülmesi ve ortam ısısının aşırı yüksek olması, terleme nedenleri arasındadır. Bebeklerin vücudu ideal ısısını sağlamak üzere terleme fonksiyonu gösterir. Salgılanan ter, buharlaşır ve serinleterek ısı dengesinin sağlanmasına olanak sunar.

BU YAZIMIZDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Kanser Hastalarında Ölüm Belirtileri

Bebeklerde Soğuk Terleme

Bebeklerde Soğuk Terleme Neden Olur?

Bebeklerde soğuk terleme nedenleri şu şekilde değerlendirilebilir;

– Burun tıkanıklığı

– Emme fonksiyonu

– Sıcak hava ve sıcak ortamda bulunma

– Aşırı efor sarf etmek

– Aşırı kalın giydirilmesi, örtülmesi

– Enfeksiyon ve hastalıklar

Burun tıkanıklıklarında nefes alıp verme işlevinin daha zor olması, daha çok efor sarf etmesine ve dolayısıyla soğuk terlemesine neden olur. Ayrıca meme emme işlevi de efor gerektirdiği ve bebekler bu esnada ısındıkları için beden soğuk ter salgılayarak, ısı dengesini sağlar. Emme işlem sırasında genellikle baş kısımlarında terleme görülür.

Bebeklerde Soğuk Terleme Nasıl Geçilir?

Çeşitli hastalık veya enfeksiyon kaynaklı soğuk terlemelerde, hastalığa bağlı belirtiler gözlemleniyor ise mutlaka doktora başvurulmalıdır. Yüksek ateşe bağlı olarak görülen soğuk terlemelerde, hastalığın tespit edilerek mutlaka tedavi edilmesi gereklidir. Bebeklerde enfeksiyon kaynaklı yüksek ateş görüldüğünde genellikle üşüme ve titreme olarak belirlenir.

BU YAZIMIZDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Bebeklerde Kulak Temizliği Nasıl Olur?

Titreme görülen bebeklerde salgılana soğuk terleme herhangi bir virüsten kaynaklanabilir. Soğuk terleme sonrası beden ısısı sağlanarak yüksek ateş düşebilir. Ancak hastalığın tespit edilmesi için yine de hekim kontrolü gereklidir.

İlgili Makaleler

3 Yorum

  1. cute-teens nicole aniston ama montar una buena polla.
    japanese skank pisses. https://pornsnake.net/ jack off zipper in his bedroom.
    kowalskypage

    Dün gece bebeğim ateşlendi, sonra soğuk soğuk terlemeye başladı. Eşimle biraz panik yaptık ama çok şükür birşey yokmuş, nane demledim biraz ılık yaptıktan sonra içirdim iyi geldi tavsiye ederim.

  2. Bu zamanda bebekle ilgileneceğim diye çok fazla üstüne düşüyorlar. Bebekler aşırı ilgi ve hassasiyetle yetiştiriliyor. Tüm bunlara rağmen bu zamanın çocuklarında daha fazla hastalık ve sağlık sornu görülüyor. İlginç ama gerçek.

  3. şermin hanim ne kadar boş konuşuyorsunuz şu zamandaki hastalıklar çeşit çeşit.bilmeden arastirmadan bik bik konusuyosunuz.30’sene oncekii hastaliklar genetik faktörler gida endustrisi ilac endustrisi hepsi çok farklı birçok kalem var incelenmesi gereken suanda buna mecburuz ufacik onemsiz görünen seylerin bile altindan neler çıkıyor aşıyla baskilanmis hastaliklar bile kendini bilmezler yüzünden tekrar hortluyor.Şöyle ay sen çok pimpiriklisin ay çok üstüne düşüyosun diyenler bi bitmediniz nesliniz tükenir insallah.ilginc ama maalesef gerçek olan siz ve sizin gibiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu