Sağlık

Doğum Belirtileri Nelerdir? Ne Zaman Başlar?

Doğum Belirtileri Nelerdir? Ne Zaman Başlar?

Özellikle ilk kez anne olacak anne adayları ‘’Doğum belirtileri nelerdir, ne zaman başlar?’’ sorusunu çok merak eder ve doğum belirtilerine yönelik bilgisi olmayan anne adayı çok fazla film ve reklam izleyerek gereksiz yere panik olarak kendini fazla bir kaygıya sokar. Kafasında ‘’doğuma yetişememe, yalnız olduğunda doğumun başlaması’’ gibi olumsuz sorular oluşur ama tüm bunlar anne adayını strese sokmaktan başka bir işe yaramaz. ‘’Doğum belirtileri nelerdir, ne zaman başlar?’’ sorularına verilebilecek en net cevap; doğumun sinyaller vererek, yavaş yavaş başladığıdır. Kısaca bir anne adayının doğuma hazırlandığına dair en önemli işaret, doğum belirtileridir.

Doğum Belirtileri Nelerdir? Ne Zaman Başlar?

Doğum Öncesi Belirtileri Nelerdir?

’Doğum belirtileri nelerdir, ne zaman başlar?’’ sorularının tek bir cevabı yoktur ve birkaç belirti bir arada yaşanarak anne adayının doğum sürecinin başladığına dair haberci olur.

  1. Nişan (Kanlı akıntı)

‘’Doğum belirtileri nelerdir, ne zaman başlar’’ sorusuna verilebilecek en temel doğum belirtileri arasında nişan gelmesi yer alır. Hamilelik bitene kadar rahim ağzı, enfeksiyon bulaşmasını engelleyen pelte gibi sümüksü bir yapı ile kaplıdır ve bebeğin gelmesine az zaman kaldığında doğum kasılmalarının artması ile birlikte rahim ağzı genişleyerek, bu yapıyı dışarı atar. Anne adayı ‘’Doğum belirtileri nelerdir, ne zaman başlar?’’ sorusuna kanlı ya da kahverengi ve pembe gibi renklerde olan bu akıntı sayesinde cevap bulmuş olur. Nişanın gelmesi doğumun habercisi olmakla birlikte, hemen doğum olacağı anlamını da taşımaz. 7 güne kadar doğum gerçekleşebilir.

  1. Sancılar/Kasılmalar

9 aylık sürenin bittiğinin en belirgin belirtileri içersinde sancılar ve kasılmalar gelir. Sancı ve kasılmalar ‘’Doğum belirtileri nelerdir, ne zaman başlar?’’ sorusunun cevabı olmakla birlikte, yalancı doğum sancıları da yaşanır ki bunlar, doğumun başladığının habercisi değildir. 35. Haftadan sonra başlayan bu yalancı sancılar, hazırlık sancıları olup; 5 saniye ile 60 saniye arasında günde 10 kereye kadar yaşanabilir. Gerçek doğum sancılarından en önemli farkı ise, düzensiz bir şekilde gerçekleşmeleridir. Yani gerçek doğum sancısı, düzenlidir ve giderek şiddeti artar. Karında değil bel ve kasık bölgesinde hissedilir. Düzenli olarak 5 dakika ile 10 dakika arasında 3 kez gerçek sancı gerçekleşir.

  1. Suyun Gelmesi

‘’Gebelik belirtileri nelerdir, ne zaman başlar?’’ sorusuna verilebilecek en net cevaptır. Bebeğin bulunduğu amniyon sıvısı, kasılma ve sancılar eşliğinde yırtılır ve yırtık küçük ise anne adayı idrarını kaçırdığını düşünebilir ama bazen de sıvı çok fazla gelerek, annenin hastaneye doğum için gitmesine haber verir. Bu sıvı, su gibi akışkan bir sıvı olup, rengi açık sarı ya da şeffaf olabilir.

BU YAZIMIZDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Amber Çiçeği Tohumu Faydaları

Doğum Belirtileri Nelerdir? Ne Zaman Başlar?

  1. Rahim Ağzında Değişim

Rahim ağzında meydana gelen değişiklik ancak kadın doğum doktoru tarafından yapılan kontroller sayesinde anlaşılır ve bağ dokusunda oluşan yumuşama ile birlikte genişleme söz konusu ise doktor tarafından doğuma az kaldığı belirtilir. Hatta yeterli bir rahim ağzında genişleme varsa da direk olarak, doğuma alınma söz konusu olabilir.

  1. Bebeğin Aşağı İnmesi

‘’Doğum belirtileri nelerdir, ne zaman başlar?’’ denildiğinde verilebilecek en bilindik cevaplar arasında bebeğin aşağı inmesi ifade edilir. Yani bebek doğabilmek adına kanala girmiştir ve özellikle ilk gebeliğini yaşayacak anne adayları için son haftalara doğru hafifleme hissine neden olur.

Doğum Belirtileri Nelerdir? Ne Zaman Başlar?

Doğum Ne Zaman Başlar?

‘’Doğum belirtileri nelerdir, ne zaman başlar?’’ sorusu için verilecek cevap, normal ve tekil gebelikler için 38. haftadan sonra anne adayının kendini takip etmesi yönündedir. Tabi ki bazı durumlarda bu süreden önce de doğum belirtileri başlayabilir ve anne adayı erken olduğunu düşünerek, belirtileri dikkate almayabilir ama ‘’Doğum Belirtileri Nelerdir?’’ başlığında belirtilen suyun gelmesi ile 5 dakika bir gelen sancılar mevcut ise, doğum başlamış demektir. Aynı zamanda belirtiler kişiden kişiye değişkenlik gösterebileceği için sık sancıların gelmesi durumunda da anne adayının hastaneye gitmesi gerekir, sancılarda doğumun başladığının habercisi olabilmektedir.

BU YAZIMIZDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Sıcak Kompres Nedir? Nasıl Uygulanır?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

cute-teens nicole aniston ama montar una buena polla.
japanese skank pisses. https://pornsnake.net/ jack off zipper in his bedroom.
kowalskypage
Başa dön tuşu