Kıvırcık Saç Bakımı

Kıvırcık Saç Bakımı
21 Şubat 2018 tarihinde eklendi, 33 kez okundu.
Spread the love

Saçlar ve özellikle kıvırcık saçlar kış günlerinde gerek soğuk hava gerekse soğuklarda kullanılan saç kurutma aletleri nedeni ile iyice yıpranır ve nemini kaybeder. Cansız, kabaran ve zor şekil alan saç görünümü böylece ortaya çıkar.

kıvırcık saç bakımı (1)

Kış günlerinde yıpranan saçları korumak ve tekrar sağlıklı hale gelmesini sağlamak için özel uygulamalar yapmak gerekir. Saçın genel görünümündeki tülermeleri ortadan kaldırabilecek özel bakım malzemeleri ise tabii ki hemen her evde bulunan yağlar olacaktır. Bir de küçük bazı detaylara dikkat ederek saçlar sağlıklı görünümü tekrar geri kazanırlar.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Öncelikle ne olursa olsun saçlarınızı yüksek ısı derecesindeki makineler kullanarak kurutmayın. Ayrıca çok sıcak su ile saçlarınızı yıkamayın.

Saçların doğal nem dengesini kesinlikle bozan bir uygulama olan yüksek sıcaklık, saça en çok zarar veren durumlardan birisidir. Saçınızı kurutmak zorundaysanız, kurutma öncesinde durulanmadan kullanılabilen saç bakım kremi uygulaması yapmalısınız. Bu bakım kremi saçın yüksek ısıdan zarar görmesini engelleyecektir. Aynı zamanda daha kolay şekil almasını da sağlayacaktır.kıvırcık saç bakımı (2)

Saçın doğal sağlığını bozan etkenlerden birisi de kimyasal uygulamalarıdır. Bunların en başında da saç boyaları gelmektedir. Saçın kendi renginden çok açık renge boyanması için yapılan uygulamalar, saçın katilidir denilebilir. Bu nedenle çok açık bir renk uygulaması yapılmamalıdır. Mutlaka açık renk saç isteniyor ise en azından kademeli olarak saç rengi açılmalıdır.

Kıvırcık saçların taranması da oldukça zordur. Bu nedenle saçın tarama esnasında zarar görmesini engellemek için kalın dişli tarak kullanmalı ve taramadan önce ıslak ya da kuru saça uygulanabilen saç bakım kremleri kullanmalısınız.

Uzun vadeli sonuçlar arıyorsanız sülfatsız ve gliserinli şampuanlar seçin. Gliserin saçın nemini hem dıştan hem de içten koruyacaktır. Ayrıca kullanılan şampuan alkolsüz olmalıdır. Alkollü şampuanlar da saçın kabarmasına neden olmaktadır. Özellikle kabarık kıvırcık saç mağdurları bu konuda dikkatli olmalıdır.

BUNU DA OKUDUNUZ MU?  Kıvırcık saçlılar için özel bakım rutini

kıvırcık saç bakımı (3)Kabarık Saçın Bakım Yağları

Sızma zeytinyağı, bebek yağları, badem yağı, jojoba yağı, emu yağı, avokado yağı gibi besleyici yağ-lar kıvırcık ve kabarık saçların doğal bakım yağları arasındadır.

Hiç bir kullanım şekli bilinmese bile sadece bu yağlardan bir miktar alınarak saçlara masaj yaparak uygulama ve bir saat bekledikten sonra yıkamak bile saçların kalitesini arttıracaktır.

Bir önceki yazımız olan Kıvırcık Saçların Bakımında Doğal Yağlar başlıklı makalemizde kıvırcık saç bakım ürünleri, kıvırcık saç bakımı ve saç bakım ürünleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git