- Advertisement -

- Advertisement -

Mucize Meyve Eriğin Faydaları

0 54
Spread the love

Mucize Meyve Eriğin Faydaları

Gülgiller familyasından olan erik kabuğu, ince ve çok miktarda B vitamini içeren bir meyvedir. Anavatanı Anadolu olsa da dünyanın birçok bölgesine yayılmıştır. Yabani olarak ta yetişen eriğin çok sayıda türü vardır. Renk olarak yeşil, sarı ve kırımızı erik mevcuttur. B vitamininin yanında A vitamini, C vitamini, bakır minerali, demir, fosfor ve potasyum da içerir.

Mucize Meyve Eriğin Faydaları

Eriğin Sağlığa Faydaları

Eriğin en bilinen faydaları; anemiye karşı koruyucu ve anemiyi giderici olması ile sinir sistemini güçlendirmesidir. Karaciğer ve böbreğin çalışmasında da faydası vardır. Erik ayrıca çok zengin lif kaynağıdır. Ayrıca kan basıncını düzenlemesinden dolayı yüksek tansiyon sorunu yaşayanların eriği bol miktarda tüketmesi gerekir. Sindirim sistemi için vazgeçilmezdir, bağırsakları çalıştırır, bağırsak kurtlarını düşürür. Bunun yanında menopoz döneminde bayanlara erik tüketmeleri tavsiye edilir. Ayrıca eriğin idrar söktürücü olduğu da yapılan incelemeler sonucunda anlaşılmıştır. Bu en bilinen faydalarının dışında şunlar sayılabilir:

BU YAZIMIZDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Beyin Damarlarında Daralma Belirtileri

Gözler;

Yapılan araştırmalarda eriğin göz sağlığını koruduğu ve yaş ilerledikçe görülen göz rahatsızlıkları riskini azalttığı kanıtlanmıştır.

Akciğer;

Astım ve bronşit gibi hastalıklara karşı yakalanma riskini azaltır veya tedavi sürecinde fayda sağlar.

Diyabet Hastalığı;

Halk arasında şeker hastalığı olarak bilinen diyabete karşı C vitamini içerdiği için faydalıdır. Ayrıca araştırmalar sonucu kolesterol sorunu için de faydalı olduğu ispatlanmıştır.

Kalp;

Erik kalbin dostu bir meyve olarak bilinir. Şeker ve kolesterole karşı koruyucu olduğundan doğal olarak kalbe de yararlıdır. Antioksidan etkisi ile kalp damarlarının tıkanmasını da engellediği bilinmektedir.

Kanser;

Son zamanlarda yapılan bazı araştırmalarda düzenli erik tüketiminin bazı kanser türlerine karşı koruyucu etki sağladığı ortaya çıkarıldı. Bu kanser türleri arasında; meme kanseri de var.

BU YAZIMIZDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Yürüyüş Ayakkabısının Önemi

Vücudu Temizlemesi

Eriğin vücuttaki toksinleri temizleme özelliğinin yanında kabızlık için de faydalı olduğu bilinmektedir.

Bir önceki yazımız olan Bal Hakkında Detaylı Bilgiler başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Leave A Reply

Your email address will not be published.