- Advertisement -

- Advertisement -

Saç Uzatma Yolları Nelerdir?

0 64
Spread the love

Saç insanın dış görünümünde en büyük etkiye sahip olan unsurlardan biridir. Bu nedenle saç ne kadar sürede uzar sorusu da bu etkinin olumsuz durumlarıyla karşı karşıya gelen kişilerin, başta gelen sorularından biri oluyor.

Saç Büyüme Hızı

Hayatımız boyunca sahip olacağımız toplam saç kökü miktarıyla doğarız. Vücudumuzda yaklaşık 5 milyon olabilir, ancak başımızın yaklaşık 100.000 saç kökü vardır. Yaşlandıkça, bazı kökler saç üretmeyi keser, bu da kellik veya saç incelme durumudur. Ünlü Dermatoloji uzmanları, saçın ayda ortalama 1/2 inç büyüdüğünü söylüyor. Bu, kafanızdaki saçlar için yılda toplam yaklaşık 6 inç büyüklüğündedir. Saçlarınızın ne kadar hızlı büyüdüğü size bağlı olacaktır:

 • Yaş
 • Belirli Saç Tipi
 • Genel Sağlık
 • Diğer Sağlık Koşulları
BU YAZIMIZDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Saç Ne Kadar Sürede Uzar?

Saç Nasıl Güçlendirilir?

Saç, keratin ve ölü cilt hücrelerinden oluşur. Saçınızı gece boyunca daha hızlı büyütmek için doğrudan bir yöntem olmamakla birlikte, saçlarınızı sağlıklı ve uzun süre tutmak için atabileceğiniz adımlar bulunuyor. Keratin veya diğer besin takviyeleri gibi takviyeler saç uzama sürenizi etkileyen faktörler arasında gösteriliyor. Fakat önemli bir noktaya değinmek istiyoruz. Bu tür takviyeleri denemeden önce doktorunuzla konuşun. İlaçlar ile etkileşime girebilir ve istenmeyen yan etkilere neden olabilirler.

Saç Büyümesini Olumsuz Etkileyen Faktörler

Saç uzamasını olumsuz etkileyecek birkaç faktör vardır.

Bunlar;

 • Genetik veya ailede saç dökülmesi öyküsü
 • Hormon değişiklikleri
 • Beslenme eksikliği
 • İlaçlar
 • Stres
 • Saç köküne zarar veren travma.
 • Diğer hastalıklar veya durumlar.
BU YAZIMIZDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Saç Nasıl Uzar?

Bunların yanı sıra, açıklanamayan ve ciddi saç dökülme sıkıntısı yaşıyor olmanız, bazı hastalıklar ve sağlık koşulları saç dökülmesine neden olabilir. Bazı hastalıklar saç kökünü, veya saç uzama süresini olumsuz etkileyebiliyor. Bu nedenle doktorunuzla bir kontrol planlamanız gerektiğini unutmayın.

Saç Uzamasında Cinsiyet Farklılığı

Birçoğu erkeklerin saçlarının bir kadınınkinden daha uzun uzadığını düşünmesine rağmen, saçların uzamasının ne kadar zaman aldığı konusunda cinsiyetler arasında biyolojik bir fark yoktur.

Olduğu söyleniyor. Kadın saç kurutma makinesi, düzleştirici ve uzatma gibi zararlı saç bakımı için kullandığı ürünler oluyor. Bu, sağlıklı saç büyümesini sınırlayabilir ve mevcut saçlara zarar verebilir. Böylece kadın saçının, erkek eşdeğeri kadar hızlı büyümeme izlenimi yaratır.

BU YAZIMIZDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Saç Beyazlaması Nasıl Önlenir?

Bir önceki yazımız olan En İyi Küllü Kumral Saç Boyası başlıklı makalemizde En İyi Küllü Kumral Saç Boyası, Küllü Kumral Saç Boyası ve Kumral Saç Boyası hakkında bilgiler verilmektedir.

Leave A Reply

Your email address will not be published.