Sağlık

Zatürre Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Zatürre Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Zatürre yoğun antibiyotik uygulama ile tedavi gerektiren hastalıktır. Aşırı sigara tüketen kişilerde, şekerli diyabet hastalarında ve farklı kanser türüne yakalanmış kişilerde daha sık rastlanır. Aşırı soğuk algınlığı bile zatürreye yol açabilir. Çocukların ve 60 yaş üzeri kişilerin bu hastalığa yakalanma olasılığı daha yüksek olduğundan gerekli aşı yapılmalıdır. Zatürre hastalığının üç çeşidi vardır: Lober, Virüs ve Bronköpnomini…

Zatürre Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Zatürre akciğerlerde ortaya çıkan iltihaplanma sonucu yaranan ölüm tehlikesi taşıyan hastalıktır. Bakteri, mantar ve enfeksiyon taşıyıcısı olan virüslerin akciğer fonksiyonlarını bozarak sıvı toplamasına neden olan zatürre ölüm tehlikesi bile taşır. Akciğerlerde hava değişimi rolünü üstlenen hava kesecikleri – Alveoller iltihaplanması zatürre hastalığına sebebiyet verir. Zatürre hastalığına yakalanmış kişilerde balgamlı öksürük, göğüs bölgesinde ağrılar, dudaklarda uçuk yaraları, dilin beyaz tabaka ile örtülmesi, nefes alma sorunu, aşırı yüksek ateş, halsizlik gibi belirtiler meydana çıkar. Hastalık ciddiyet taşıdığı için mutlaka doktor tedavisi gerektirir. Zamanında tedavi olunmayan hastalarda ölüm riski artar.

BU YAZIMIZDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Ayak Altı Yanmasına Hangi Bölüm Bakar - Ayak Yanması Nasıl Geçer?

Zatürre Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Zatürre Hastalığı Bulaşıcı mı?

En tehlikeli hastalıklar listesinde beşinci sırada olan zatürre hastalığı, bulaşıcı bir hastalıktır. Solunum yolu ile bulaşan zatürre, hasta bir kişinin havaya dağıttığı virüsler sonucunda sağlam kişiye bulaşır. Ortak kullanım mekânlarında öksüren, hapşıran biri ile yakın temas sizi zatürre hastalığına bulaştırabilir. Genellikle soğuk aylarda yaygınlaşan grip hastalığı zatürre hastalığına dönüşebilir. Bu nedenle hiç bir grip türü tedavisiz bırakılmamalıdır. Zatürre Hastalığı vücut direnci güçlü olmayan kişilerde daha sık rastlanır. İyi dinlenmek, bol vitaminli yiyecekler tüketmek (özellikle kış aylarında), gerekirse grip aşısı olmak sizi bu hastalıktan korur. Unutmayın ki, zatürre hastalığına yakalanan her 100 hastadan 5’i bu hastalığa yenik düşerek hayatını kaybediyor.

BU YAZIMIZDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Güneş Lekelerine Ne İyi Gelir?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

cute-teens nicole aniston ama montar una buena polla.
japanese skank pisses. https://pornsnake.net/ jack off zipper in his bedroom.
kowalskypage
Başa dön tuşu