Sağlık

AIDS Ne Zaman Belli Olur?

AIDS Ne Zaman Belli Olur?

AIDS hastalığının belirli aşamaları vardır ve bu aşamalar ilerledikçe virüs kendi içerisinde büyüyerek vücuda yayılır. Belli olacağı zamanlar hastalıkla alakalı olarak değişiklik gösterebildiği gibi insanın bünyesiyle de alakalıdır. Birçok kişi AIDS hastalığı hakkında yanlış bilgiye sahiptir ve bu sebeple hastalık daha kolay vücudu ele geçirebilir.

AIDS Nedir?

AIDS virüsten kaynaklanan bir bağışıklık sistemi hastalığıdır. İsmini İngilizce bir hastalığın kısaltımından alan bu hastalığın Türkçe manası ise kazanılan bağışıklığın yetersiz kalması sendromu olarak bilinir. HIV virüsü olarak bilinen virüsün vücuda girerek vücuttaki direnci sağlayan hücrelere zarar vermesi sonucu bağışıklık sisteminin hasar görmesi hastalığın başlamasına neden oluyor. Bu virüs ciddi hastalıkların başlangıç sebebi olabiliyor ve bu hastalıklardan birisi de kanser hastalığıdır.

AIDS için önemli tedbirlerin alınması ve gerekli tetkiklerin yapılması gerekiyor. Erken teşhisin çok büyük önem taşıdığı bu bağışıklık sistemi hastalığı, ne kadar erken teşhis edilirse o kadar kolay müdahale edilebilir.

AIDS Nasıl Bulaşır?

AIDS kişilerin birbiriyle olan temasından bulaşan bir hastalıktır. Virüsün bulunduğu kişi ile bir başka kişinin arasındaki temas, bulaşma için yeterli olacaktır. AIDS’in bulaşması 3 şekilde gerçekleşir;

1) Cinsel İlişki Nedeniyle Bulaşma: Bu virüsün bulunduğu kadın veya erkeğin birbiriyle ilişkiye girmesi sonucu karşı tarafa bulaşır. Virüsün kadında veya erkekte bulunmasının hiçbir önemi yoktur. Kadında bulunan virüs vajina bölgesinden, erkekte bulunan virüs ise sperm bölgesinden karşı tarafa geçer ve böylelikle virüs diğer tarafa geçmiş olur. HIV virüsünün en yaygın şekilde bulaştığı yol ise cinsel yoldur.

2) Kan Yolundan Bulaşma: AIDS virüsünün bulaşma yollarından birisi ise kan yoluyla bulaşmadır. Vücudunda bu virüsü taşıyan kişilerin kanları ile temasa geçen kişilere virüs yayılır ve kişilere hastalık bulaşır. Akan kanın mukoza adlı sıvı veya deriyle temasa geçmesi hastalığın karşı tarafa geçiş sebebidir. Bu nedenle kan da bulaşma sebeplerinden birisidir.

BU YAZIMIZDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Karahindiba Nedir? Faydaları Nelerdir?

3) Annenin Bebeğe Bulaştırması: Son olarak annede bulunan HIV virüsünün bebeğe geçmesi hastalığın oluşmasına neden olur. Bu birkaç şekilde gerçekleşebilir örneğin annenin bebeği emzirmesi sırasında bebeğe virüs geçebilir. Bunun yanında gebeyken anne karnında veya doğum yaparken doğum esnasında bulaşmadı da mümkündür.

Aşırı saç dökülmesi tedavisi için tıklayın.

AIDS Belirtileri Nelerdir?

Bu virüs ortaya çıktıktan sonra veya birinden bulaştıktan sonra hemen belirti vermeye başlamayabilir. Belirtilerin görülmesi uzun yıllar alabilir ve kişiler bunu yıllar sonra öğrenebilir. Belirtilerin görülmesindeki en büyük etken vücuda nasıl bulaştığıdır çünkü bu etken bulaşma hızını etkiler. Virüs vücutla buluştuktan sonra hızlı bir biçimde çoğalıp büyümeye başlar ve bu durumu devam ettirir. Virüsün seviyesi arttıkça belirtiler de kendisini göstermeye başlar. Virüsün ilk belirtileri şu şekildedir;

1) Aşırı derecede yorgunluk, uyku hali ve halsizlik

2) Belirli aralıklara ishal olunması

3) Ağız içerisinde oluşan beyaza yakın renkteki lekeler

4) Çok çabuk hasta olunması

İlerleyen dönemlerde ise belirtiler artar ve şu şekilde olur;

1) İstenmeden meydana gelen aşırı kilo kaybı

2) Gece boyunca terlemek

3) Uzun zaman boyunca ishal

4) Vücutta meydana gelen morluklar, kızarıklıklar

5) Grip, nezle ve bu tür hastalıkların sık yaşanması

6) Aşırı derecede unutkanlıkların başlaması

AIDS Tedavisi

AIDS hastalığının tedavisindeki asıl amaç virüs nedeniyle vücutta azalan bir bağışıklık sistemi hücresinin daha fazla azalmasının önüne geçmektir. Ancak bu şekilde virüse karşı konulabilir. Bunun yapılabilmesi için 3 çeşitli ilaç uygulaması bulunur ve bu ilacın seçimi vücuttaki virüsün ilaca karşı meydana getirdiği değişikliklerdir. Bu sayede virüs kontrollü bir şekilde incelenebilir ve artması engellenebilir. Ancak bunun için hasta olan kişinin doktorun verdiği talimatlara tamamen uyması, söylediği şeyleri eksiksiz yapması gerekir. Aksi takdirde kontrol altına alınamayan virüs vücudu tamamen ele geçirerek zamanla çöküntüye neden olur.

BU YAZIMIZDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  İçinizi Serinletecek 4 Güzel İçecek

AIDS Öldürücü Bir Hastalık mı?

HIV adlı virüs tedavi edilmediği ve kontrol altına alınamadığı sürece durmadan ilerleyen bir hastalıktır. Önüne geçilmediği sürede vücutta uzun yıllar kalır ve ilerlemeye devam eder. Aniden ölüme neden olan bir hastalık değildir fakat hastalığın vücudu tamamen ele geçirmesi sonucu ölümle sonuçlanması mümkündür.

AIDS Ne Zaman Bulundu?

Yapılan bir incelemeye göre AIDS hastalığı, 1920 yılında Kongo’da görülmüştür. Bulgura göre bu hastalık şempanze yavrularından insanlara bulaşmış ve böylelikle dünyaya yayılmaya başlamıştır. Kongo’da meydana gelen bu virüs, orada yaşayan kişilerin başka ülkelere çalışmaya gitmesiyle diğer ülkelere de bulaştırmaları sonucu ülkeler arası hastalık geçişine neden olmuştur.

AIDS Testi Ne Zaman Yapılır?

AIDS olduğundan şüphelenen bir kişi için hastaneye gitmek ve test yaptırmak için şüphenin ardından 21-22 gün geçebilir. Ancak bugün sınırı içerisinde mutlaka test yaptırılmalı ve virüsün bulaşılıp bulaşılmaldığı öğrenilmelidir. Herhangi bir temas sonrası kişiler kendilerine virüsün bulaştığını hisseder veya en ufak bir şüpheye düşerse direk olarak bir uzmana başvurulmalıdır.

Virüsün vücut ile buluşması 27 gün almaktadır. Bu sebeple 22 gün içerisinde hastaneye gitmek gerekli tetkikleri yaptırarak bulaşıp bulaşmadığını öğrenmek gerekir. Aksi takdirde virüs vücuda işler ve bu virüsün geri dönüşü olmaz. Şüphe olmasa bile hastaneye gitmek ve tetkik yaptırmakta hiçbir sakınca yoktur. Bu erken teşhis için çok daha iyi olacaktır.

AIDS Testi Fiyatı Nedir?

Daha önceki senelerde 500 TL olan AIDS testi fiyatları, 2019 senesi için 700 TL olarak belirlenmiştir. Hastanelerde yapılacak olan test için bu ücret ödendikten sonra testler yapılır ve sonuçları kısa bir süre içerisinde kişilere ulaştırılır. Bu sonuçlara göre kişiler kendilerinde virüs olup olmadığını anlayan kişiler bu yöndeki çalışmalara başlayabilir ve doktora başvurarak virüsün durdurulması için tedavi sürecine başvurulabilir.

BU YAZIMIZDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Küçük Göğüsleri Büyütmek

Testin yapılması birkaç aşamadan oluşur ve bu aşamaların tamamlanması için gereken 700 TL’nin ödenmesi gerekir. Bunun yanında devlet hastaneleri için bu teste herhangi bir ücret ödenmesi gerekmez. Ücretsiz olarak test yapılabilir ve sonuçlar alınabilir.

AIDS Testi Güvenilir mi?

Virüsün olup olmadığını anlamak amacıyla yapılacak olan testin güvenilir olduğu bilinir. Fakat testin yapıldığı ortamın sağlıklı ve temiz olması gerekir. Kirli ve güvenilir ortamlarda yapılmayan testlerin zararlı olması mümkündür. Test sonuçları genellikle doğruyu söyler ve virüsün olup olmadığını %90 ihtimalle doğru çıkarır. Bu test sonucuna göre hareket edilmesi doğru olacaktır.

AIDS Testi Aç Karnına mı Yapılır?

Birçok test için hastaneye aç gitmek gerekir. Kan vermek ve kan değerleri ölçmek için aç gidilmesi önemlidir. Ancak AIDS testi için hastaneye giderken aç veya tok olunmasının pek bir önemi yoktur. Kişiler hastaneye aç gidebilir fakat isteğe göre değişir çünkü aç veya tok gitmek herhangi bir değişikliğe neden olmayacaktır.

AIDS Bulaşan Kişilerin Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir?

Kişilerin virüs kapmasıyla bağışıklıkları son derece zayıflayacak ve halsizlik üstlerine çökecektir. Bu nedenle bu kişiler yedikleri yemeklere, yaşadıkları ortamlara, giydikleri kıyafetlere ve çevrelerine çok dikkat etmelilerdir. Oldukça temiz alanlarda yaşamalı, temiz kıyafetler giymeli ve sağlıklı besinler tüketmelilerdir. Böylelikle kaybettikleri direnci biraz da olsa geri kazanacak ve kendilerini daha çabuk toparlayacaklardır. İçki veya sigara gibi zararlı maddelerden uzak durmalarında fayda vardır çünkü bu maddeler vücuda oldukça zarar veren maddelerdir. Kendilerini güçlü hissetmeleri için hem psikolojik açıdan hem de fiziki açıdan oldukça dengeli olmalılardır. Bu hastalıkla mücadelenin temel aşaması olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

cute-teens nicole aniston ama montar una buena polla.
japanese skank pisses. https://pornsnake.net/ jack off zipper in his bedroom.
kowalskypage
Başa dön tuşu