Saç Bakımı

Saç Bakımı Nasıl Yapılır? Saç Bakımı Fiyatları Nelerdir?

Saç Bakımı Nasıl Yapılır? Saç Bakımı Fiyatları Nelerdir?

Saç bakımı, saçların canlı, parlak ve sağlıklı görünmesi için gerekli olmakla birlikte kuaföre gidilerek ya da saç bakım ürünleri kullanılarak da yapılabilir. Ama tüm bunların dışında saç  bakımı için daha hesaplı yollar var ki o da sağlıklı beslenme ve doğal ürünlerle evde yapabileceğiniz ürünleri kullanmaktadır.

Kuaförlerde ya da güzellik merkezlerinde saç bakım fiyatları incelendiğinde kullanılan ürüne göre fiyat değişkenlik gösterse de, 30 TL ile 200 TL arasında fiyatlar değişmektedir. Saç bakım ürünleri satın alarak kendiniz saç bakımı yapmak isterseniz ürün fiyatları 25 TL’den başlayıp, 150TL’ye kadar çıkmaktadır.

Saç Bakımı Nasıl Yapılır? Saç Bakımı Fiyatları Nelerdir?

Saç Bakımı Nedir?

Saç bakımı, saçlarımızı korumak ve canlı aynı zamanda parlak görünmesini sağlamak için yapılan işlemlerdir. Günlük hayatta iyi görünmenin yolu, bakımlı saçlara sahip olmaktan geçer ve saçlara yanlış bakılması saçların küsmesine, cansızlaşmasına hatta uzamamasına neden olabilir. Bu yüzden öncelikle saçlarınızı iyi tanımanız ve saç tipinizi doğru olarak tespit etmeniz gerekir.

Saç bakımı denilince aklınıza ilk olarak kuaföre gitmek ve saçlarınıza farklı işlemler uygulanması gelmemelidir. Saç bakımı doğru saç şampuanı seçmekle başlar ve daha sonra saç kremleri, maskeler ve kürler olmak üzere devam eder. Aynı zamanda saç bakımı için doğru saç şekillendirici ve yoğunlaştırıcı ürünler ya da saç yağları seçmek de saçların canlı ve bakımlı görünmesi için çok önemlidir.

Saç Bakımı Nasıl Yapılır? Saç Bakımı Fiyatları Nelerdir?

Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

Peki ‘Saç bakımı nasıl yapılır?’’ diye soruyorsanız, birkaç adıma dikkat etmeniz yeterli olacaktır.

Bunların başında saç ve cilt tipinize uygun doğru şampuan ile saç kremini tercih etmeniz gelmektedir. Dönemsel ya da mevsimsel olarak saçlarınızda değişimler söz konusu olabilir. Örneğin saçlarınızda kepeklenme gibi bir sorun söz konusu olabilir. Bu durumda saçınıza iyi gelen marka şampuanın kepek önleyici şampuanı kullanarak, kuru saçlara yönelik saç kremini kullanmanız sizin için doğru bir tercih olacaktır. Burada önemli olan size iyi gelen ana markadan vazgeçememektir. Siz ürün içeriğini değiştirdiğiniz zaman doğal olarak da saçlarınız tepki gösterecek ve daha bakımsız dahi görünebilecektir.

Şampuan ve saç kremi tercihine dikkat ettikten sonra saç bakımı için nem ihtiyacını karşılamak adına saçlarınıza doğal maske ve kürler uygulamanız gerekmektedir. Böylelikle saçlarınıza bir işlem uygulama öncesi ve sonrasında saçlarınızın yıpranmasını engellemiş olursunuz. Bunların başında şampuanlarınıza ekleyebileceğiniz çeşitli yağlar gelmektedir ki argan yağı saçların bakımı için oldukça idealdir. Argan yağını duştan çıktıktan sonra nemli ya da kuru saçlarınıza uygulamanız saçlarınızın daha sağlıklı görünmesini sağlayacaktır. Ayrıca saç bakımı için keratin içeren bakım ürünleri kullanmanız da canlı ve parlak saçlara kavuşmanızı sağlayacaktır.

Saçlarınız boyama gibi çok işlemlere maruz kalmış ise, hem nemini hem de canlılığını zamanla kaybetmektedir. Bu nedenle saçlarınıza çok fazla ısı uygulamaktan kaçının ve kimyasal içerikli şekillendiricileri tercih etmemeye çalışın. İçerisinde süt, bal ya da zeytinyağı gibi doğal ürünler bulunan şekillendiricileri tercih edin ve saçlarınızın uzama sorunu varsa bile bu sayede sorunun ortadan kalktığını görebilirsiniz.

Saçlarınızın cildinizden beslendiğini unutmayınız ve bu nedenle cildinizin de saçlarınız gibi ihtiyaçlarını giderin ve saç bakımı için saç ve cildin bir bütün olduğunu unutmadan hareket etmeye çalışın.

Saç Bakımı Nasıl Yapılır? Saç Bakımı Fiyatları Nelerdir?

Saç Bakımı Neden Önemlidir?

Saç bakımı önemlidir. Çünkü herkes bakımlı ve güzel saçlara sahip olmak ve sosyal çevresinde beğeni toplamak ister. Saçlarınızın bakımlı olması kendinize olan güveninizi olumlu etkiler ve sosyal çevrenizde daha sağlıklı ilişkiler kurmanıza yardımcı olur. Saçların hem temiz hem de bakımlı olması kişilere verilen mesaj niteliğinde olmakla birlikte, pozitif bir enerjiye sahip olmanızı sağlamaktadır. Bu nedenle saç bakımında ilk kural, saçların düzenli olarak yıkanması ve saça uygun bakım ürünlerinin kullanılmasıdır. Tabi ki burada saç bakımı ürünlerinin doğal olmasına da dikkat edilmesi gerekmektedir.

Saç Bakımı Nasıl Yapılır? Saç Bakımı Fiyatları Nelerdir?

Saç Bakım Kürleri

İpeksi, parlak ve canlı saçlara sahip olmak için yapılan kimyasal işlemler saçların daha çok yıpranmasına ve hem mat görünmesine hem de saçların dökülmesine neden olabiliyor. Bu nedenle evde uygulayabileceğiniz saç bakım kürleri sayesinde siz de ışıldayan saçlara sahip olabilirsiniz.

Saç Bakımı Nasıl Yapılır? Saç Bakımı Fiyatları Nelerdir?

Elma Sirkeli Saç Bakım Kürü

Hasar görmüş ve kırılmış hatta matlaşmış saçlarınızı elma sirkesi yardımıyla daha canlı bir görünüme kavuşturabilirsiniz.

Hasar görmüş saçlarınızın için saç bakım kürü malzemeleri;

 • 1 tatlı kaşığı elma sirkesi,
 • 3 yumurta akı
 • 2 yemek kaşığı zeytinyağı,

Tüm malzemeleri bir kabın içinde birleştirerek, karıştırın ve saçlarınızı bu karışımı sürerek ovun. Daha sonra streç film ya da duş bonesi yardımıyla 30 dakika boyunca kapalı tutun. En son olarak şampuanla saçlarınızı yıkayarak durulayın.

Saç Bakımı Nasıl Yapılır? Saç Bakımı Fiyatları Nelerdir?

Jojoba Yağı Saç Bakım Kürü

Jojoba yağı, parlak saçlar için içeriğindeki omega-6 ile omega-9 yağ asitleri ve antioksidan açısından çok önemlidir. Saçınızın nemlenmesini sağlayan jojoba yağı aynı zamanda saç yüzeyinde bulunan kütiküllerin pürüzleşmesine neden olur ve böylece saçlarınız hem ipeksi hem de canlı bir şekilde görülür.

Kırık ve mat görünen saçlarınızın parlak görünmesi için saç bakım kürü malzemeleri;

 • 2-3 yemek kaşığı jojoba yağı,
 • Havlu

Jojoba yağını ısıtın ve hem saç derinize hem de saçlarınıza güzelce sürün ve ısıtılmış havlu ile saçlarınızı sararak 30-45 dakika kadar bekleyin. Şampuanla saçlarınızı durulayın ve saç kremi uygulamayı unutmayın.

Saç Bakımı Nasıl Yapılır? Saç Bakımı Fiyatları Nelerdir?

Aloe Vera Saç Bakım Kürü

Mat saçlarınızı canlandırmak için %95’i su olan Aloe Vera’yı kullanabilirsiniz. Aloe vera yardımıyla saçlarınızdaki kepek sorunundan kurtulabilir ve saçlarınızın nemlenmesini doğal olarak daha rahat uzamasını sağlayabilirsiniz.

Saçlarınızı nemlendirmek için saç bakım kürü malzemeleri;

 • 1 su bardağı aloe vera jeli,
 • 1 çorba kaşığı Hintyağı yoksa zeytinyağı

Malzemeleri bir kabın içinde karıştırın ve saçınıza uygulayarak 45 dakika hatta mümkünse gece boyunca bekletin ve şampuan ile saçlarınızı durulayın.

Saç Bakımı Nasıl Yapılır? Saç Bakımı Fiyatları Nelerdir?

Besleyici Balık Yağı Saç Bakım Kürü

Beslenmemiş saçlar, canlılığı ve parlaklığı olmadığı için hasar görür ve kopması da kolaydır. Bunu engellemek için saç bakımı sırasında balık yağı eklemek sorunun çözümünde yardımcı olacaktır.

BU YAZIMIZDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  En Ucuz Saç Kurutma Makinesi

Saçlarınızı beslemek için saç bakım kürü malzemeleri;

 • 2 çay bardağı balık yağı
 • 2 çorba kaşığı zeytinyağı

Bir kabın içerisinde karıştırdığınız karışımı saç köklerinden uçlarına doğru sürün ve saçınızın tümü yağ olduktan sonra streç film ile sarın ya da duş bonesi takın ve 30 dakika bekleyin. Daha sonra saçlarınızı şampuanla durulayın.

Saç Bakımı Nasıl Yapılır? Saç Bakımı Fiyatları Nelerdir?

Yumurta Saç Bakım Kürü

Yumurta saçlarınızı beslerken daha parlak görünmesini sağlayacak ve yıpranmasını engelleyecektir.

Parlak ve güçlü saçlar için yumurta saç bakım kürü malzemeleri;

 • 1 tane yumurta,
 • 2 çay kaşığı bal
 • 1 çay kaşığı badem yağı

Bir kapta karıştırdığınız malzemeleri kökten uca doğru olacak şekilde saçlarınıza sürün. Eğer saçlarınız çok uzunsa malzeme oranlarını iki katına çıkarabilirsiniz.30-45 dakika bekledikten sonra saçlarınızı şampuan yardımıyla durulayın.

Saç Bakımı Nasıl Yapılır? Saç Bakımı Fiyatları Nelerdir?

Saç Bakımı için Öneriler

Saçlar canlı ve parlak göründüğü zaman güzeldir ve özellikle saçları uzatırken sağlıklı olmasını sağlamak da oldukça zorludur. Bu nedenle saç bakımı için öneriler vererek sizlere yardımcı olmaya çalışacağız.

 • Saçlarınızı hava koşullarına uygun koruyun

Saç bakımı için unutulan en önemli detaylardan bir tanesi ise, hava koşullarıdır. Güneş nasıl ki saç köklerini kurutuyorsa, rüzgar ve yağmurda saçların nemsiz kalmasına neden olur ve saçlar çok daha rahat elektriklenir. Bu nedenle saçların korunması gerekmektedir.

 • Saçlar için su sıcaklığına dikkat edin

Duş sırasında çok sıcak suyun kullanılması saç köklerine ve uçlarına zarar vererek kırılmasına neden olurken, ılık su eşliğinde masaj yaparak saçların yıkanması kırılmasına engel olacaktır.

 • Şampuan seçerken dikkat edin

Şampuan seçerken ihtiyacınıza uygun ürünü seçin ve sağlıklı saçlara giden yolun sağlıklı ürünlerden geçtiğini unutmayın. İçeriğinde paraben, ammonium lauryl sülfat, Polyethelyne Glycol ve sodium laureth sülfat gibi maddeler bulunan ürünlerden uzak durun. Bu ürünler saçlarınızın kurumasına ve zamanla da yıpranmasına neden olacaktır. Saç bakımı için içeriğine dikkat ederek ürünler tercih edin.

 • Fön ve saç şekillendiricileri gereçler saçta kopmaya neden olur

Saçlara şekil vermek amacıyla fön ve saç şekillendiricileri yüksek ısıda kullandığımız ve saçlarla direk temas etmesinden dolayı saçlar kopma, kırılma ve yanmalara neden olmaktadır. Bu nedenle fön çekerken saçlarınıza fön makinesini uzak mesafede tutun ve saç şekillendirici kullanmadan önce saçlarınıza mutlaka bakım serumu ya da yağı kullanın.

 • Havlu kullanırken dikkat edin

Duştan sonra saçların nem çekmesi için havlu ile sararak geriye atma saçların kopmasına ve elektriklenmesine yol açar. Bu nedenle kalın havlu yerine organik ince havlular kullanmak gerekir ya da masaj yaparak saçlarınızın nem çekmesini sağlayabilirsiniz.

 • Saçlarınız asla nemini kaybetmesin

Gün içinde saçlar sigara dumanından kirli havaya, stresten güneş ya da rüzgara maruz kalmaktadır. Tüm bunlar saçların nem kaybetmesine neden olur ve saçlar cansız görünmeye başlar. Bu nedenle duş sonrası ve gün içerisinde saçlarınıza nem katacak yağ ya da kremler kullanın. Bakım kremlerini duşta kullandığınız gibi gün içerisinde kullanmayı da tercih edin.

 • Saçlarınızı her gün yıkamayın

Saçların her gün yıkanması saç derisinin kurumasına neden olmaktadır ve saçların doğal bir yağlanmaya da ihtiyacı vardır. Her gün yıkanması halinde bu yağlanma söz konusu olmayacağı için nem dengesi bozulmaktadır. Aynı zamanda aşırı yıkanma saçların incelmesine neden olduğu için haftada 3 gün en fazla 4 gün yani gün aşırı olmak üzere saçlarınızı yıkayın.

 • Sağlıklı beslenmeyi unutmayın

Yeşil ve kırmızıya giden tonlara sahip olan sebze ve meyveler ile omega 3 gibi yağlarla destekli bir beslenme saçlarınızın parlak ve canlı görünmesine neden olacaktır. Sebze ve meyveler dışında yediğiniz et ile bakliyatlardan alacağınız proteinde saçlarınız iyi gelecektir.

 • Bakım ürünlerini kullanırken dikkat edin

Saç bakımı sırasında kullanılan ürünlerin belirtildiği zamanlarda saçlarda bekletilmesi gerekmektedir. Gereğinden fazla saçlarda kalan bakım ürünleri saçların canlılığını yitirmesine neden olur ve sebum dengesi bozularak saçların yapışmasına neden olur.

Saç Bakımı Nasıl Yapılır? Saç Bakımı Fiyatları Nelerdir?

Saç Bakımı Keratin

Çevrenizden ‘’Keratin bakımı’’ ya da ‘’Keratin yüklemesi’’ gibi kavramları mutlaka duymuşsunuzdur.  Cildin ve tırnakların ana bileşeni keratin olduğu için saçlarında korteks adı verilen dış yapısında ve iç yapısında da keratin bulunmaktadır. Eğer saç bakımı keratin yeterli olmazsa saçlar zayıf ve cansız görünür. Saç bakımı keratin faydaları;

 • Saçların güçlü ve canlı görünmesini sağlar.
 • Saçın hızlı uzamasını sağlar.
 • Saçın pürüzsüz, yumuşak ve parlak bir yapıda olmasını sağlar.

Saç Bakımı Nasıl Yapılır? Saç Bakımı Fiyatları Nelerdir?

Saç Bakımı Keratin Uygulaması Nasıl Yapılır?

Keratin, saçlar için olmazsa olmaz bir madde olduğu için saçların sağlıklı görünmesi ve kırılmadan uzaması için düzenli saç bakımı için keratin içeren saç bakım ürünlerinin kullanılması gerekmektedir. Bitkisel olan keratin şampuanı ile saç derisine masaj yapılmalı ve durulandıktan sonra saçlarının uç kısmına da saç bakım kremi uygulanmalıdır.

Saç Bakımı Nasıl Yapılır? Saç Bakımı Fiyatları Nelerdir?

Evde Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

Evde saç bakımı yapmak için birçok farklı yol bulunmakla birlikte en çok tercih edilenleri saç bakım ürünleri satın almak ya da kuaförde saç bakımı yaptırmaktır. Fakat her iki yöntemde çok ekonomik olmamakla birlikte evde kendi uygulayabileceğiniz yöntemler sayesinde bütçenizi daha iyi koruyabilirsiniz. Ama burada önemli olan saç tipinizi doğru olarak bilmek ve ona uygun evde saç bakımı yöntemlerini tercih etmektir.

Saç Bakımı Nasıl Yapılır? Saç Bakımı Fiyatları Nelerdir?

Evde Saç Bakımı için Saç Tipi Nasıl Belirlenir?

Saç tipi sadece saç bakımı yöntemi belirlemek için değil, saçınıza alacağınız ürünlerin seçiminde, saçlarınızda renk değiştirmeye karar verdiğinizde hatta saç kesimi tercihlerinizde bile çok önemlidir.

Eğer saçlarınız hacimsiz ve sönükse, yapılan ya da yaptığınız saç modeli uzun süre dayanmıyorsa, saç tipiniz ince tellidir ve kesim olarak hacimli görünmesi için katlı kesimlerin tercih edilmesi gerekmektedir.

Şayet saçlarınızın mat ve donuk bir görüntüsü varsa ve özellikle yıkadıktan sonra çok kabarıyorsa kuru saç tipine sahipsiniz demektir.

Aksine sabah yıkamanıza rağmen akşama doğru saçlarınız yağlı görünüyorsa ve ince telli saçlar gibi saçlarınız dolgun değil de sönük duruyorsa yağlı saç tipiniz var demektir.

Saç Bakımı Nasıl Yapılır? Saç Bakımı Fiyatları Nelerdir?

Evde Saç Bakımı için Seçimler

Saç tipinizi belirledikten sonra sırada saça parlaklık ve canlılık veren ürünler tercih etmek gelmektedir. Örneğin yazın normal bir saç tipiniz ve güneşin etkisiyle kuruyorsa, saç bakım maskeleri kullanmanız gerekmektedir ya da saçlarınız zaman zaman kepekleniyorsa ona uygun bakım ürünleri, şampuanlar tercih etmeniz gerekir.

BU YAZIMIZDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Saç Ekimi Yöntemleri ve Saç Ekimi Sonrası

Saç Bakımı Nasıl Yapılır? Saç Bakımı Fiyatları Nelerdir?

Evde Saç Bakımı için Takip Edilecek Yollar

Evde saç bakımı yapmak tahmin ettiğiniz kadar zor olmamakla birlikte aynı zamanda ekonomiktir. Öncelikle saçların derinlemesine temizlenmesi gerekir. Bunun için saçların yıkama sıklığı ve saç ile saç derisinin doğru ürünle temizlenmesi ilk adım olarak karşımıza çıkmaktadır.

Saç derisinde bulunan gözeneklerin vücut yağından arındırılması nefes alması açısından önemlidir. Bunun için normal kullandığınız şampuanlar yeterli gelmeyebilir. Ayda 2-3 sefer derinlemesine temizlik yapan saç bakım maskesi uygulanması gerekmektedir. Bunun için maske dışında derinlemesine temizleyen bir başla şampuan kullanabilir ve içerisine birkaç damla çay ağacı yağı ekleyebilirsiniz. Böylelikle kepeği de engelleyebilir ve daha parlak saçlara sahip olabilirsiniz.

Saç kökleri ya da saç tellerinde kalabilecek şampuan atıklarını temizlemek için saçları arındırmak adına son durulama suyunuza elma sirkesi katabilirsiniz. Yaklaşık 1 litre suya 250 ml elma sirkesi katarak saçlarınızı durulayabilirsiniz. Şunu da unutmayın saçlarınız kurudukça saçlarınızda elma sirkesi kokusu kalmayacaktır. Böylelikle saçlarınız arınırken yumuşaklık ve parlaklık da kazanacaktır.

Aynı zamanda saçlarınızı mümkün olduğu kadar en azından son durulama sırasında soğuk su yıkamanız kurumasını engelleyecektir. Bunun dışında evde saç bakımı için hazırlayacağınız pratik birkaç yöntemi kullanmanızda saçlarınızın daha sağlıklı, canlı ve parlak görünmesine yardımcı olacaktır.

Saç Bakımı Nasıl Yapılır? Saç Bakımı Fiyatları Nelerdir?

Parlak ve Yumuşak Saçlar için Bal Maskesi

Saçlarınız kuru ve yıpranmış ise, daha fazla neme ihtiyacı olduğu için saç maskesi uygulayabilirsiniz. Bal maske yapımında kullanabileceğiniz ve saç bakımı hatta cilt bakımında da kullanabileceğiniz bir üründür.

Eğer saçlarınızın yoğun bir neme ihtiyacı olduğunu düşünüyorsanız, yarım su bardağı bal ile çeyrek su bardağı zeytinyağını karıştırarak; kafa derinizden başlayıp saç uçlarınıza kadar sürün ve streç film ile sardıktan sonra 15-20 dakika bekleyin. Daha saçlarınızı şampuanla durulayın. Özellikle yazın deniz ve güneşin etkisinden dolayı saçlarınız daha kolay kuruyacağı için haftada 1 kez uygulayabilirsiniz.

Saç Bakımı Nasıl Yapılır? Saç Bakımı Fiyatları Nelerdir?

Yıpranmış Saçlar için Muz ve Bal Maskesi

Evde saç bakımı için kullanılabilecek ürünlerden bir diğeri de muzdur. Muz içerdiği potasyum ve doğal yağlar sayesinde saçlarınız nem kazanırken hem yumuşak kalır hem de kırılma gibi olumsuzluğun yaşanması engellenir. Saç köklerini besleyen muz, saçların hızlı uzamasına da yardımcı olur. Bunun için 2 tane olgun muz ve yarım su bardağı bal ile yarım su bardağı zeytinyağı iyice karıştırılır ve saç diplerinden uçlarına kadar sürülerek, duş bonesi takılarak 15-20 dakika bekletilir. Yaptığınız maske sayesinde saç deriniz beslenir ve saçlarınız nemlenir.

Saç Bakımı Nasıl Yapılır? Saç Bakımı Fiyatları Nelerdir?

Yumurta ve Zeytinyağı ile Maske

Evde saç bakımı için kullanılabilecek bir diğer üründe yumurtadır ve doğal bir şekilde saç bakımı yapmak istiyorsanız hazırlayacağınız maskeyi rahatlıkla kullanabilirsiniz. Bunun için 1 tane yumurta sarısı, 1 yemek kaşığı elma sirkesi ve 2 yemek kaşığı zeytinyağını karıştırın ve saçlarınızı tutamlara ayırın. Ayırdığınız saçlarınıza bu karışımı fırça yardımıyla uygulayınız ve 15-20 dakika beklettikten sonra saçlarınızı ılık su ile şampuan yardımıyla durulayınız.

Saç Bakımı Nasıl Yapılır? Saç Bakımı Fiyatları Nelerdir?

Sağlıklı Saçlar için Beslenme

Saçlarınızın sağlıklı görünmesi için evde saç bakımı yapmanın dışında asıl önemli olan doğru beslenmektir. Saçlarınızın sağlıklı olması adına omega-3 açısından zengin olan balık tüketimine dikkat edilmeli ve aşırı yağlı, tuzlu gıdalardan uzak durulmalıdır. Ayrıca bol bol su içilmeli, çinko ve bakır minareleri ile A, B, C, E vitaminleri içeren besinler tüketilmelidir.

Saç Bakımı Nasıl Yapılır? Saç Bakımı Fiyatları Nelerdir?

Saç Bakımı ve Güzellik Hizmetleri

Saç bakımı ve güzellik hizmetleri, özellikle kadınlar tarafından ilgi görmekle birlikte arayışların artması ve akımların gelişmesi sonucunda sürekli olarak gelişme gösteren bir alandır. Kuaförler ve güzellik merkezleri tarafından sunulan bu hizmetler, kişiden kişiye değişiklik göstermekle birlikte verilen hizmete göre fiyatlarda da değişkenlik göstermektedir.

Saç Bakımı Nasıl Yapılır? Saç Bakımı Fiyatları Nelerdir?

Saç Bakımı için Zeytinyağı

Saç bakımı için zeytinyağı olmazsa olmazlar arasında olan ürünlerdendir.  Saçları nemlendirmek için saç kremi gibi kullanabileceğiniz gibi hasar görmüş saçlarınızın tedavisinde de kullanabilirsiniz.

Saç Bakımı Nasıl Yapılır? Saç Bakımı Fiyatları Nelerdir?

Zeytinyağı Saç için Doğal Saç Kremi

Zeytinyağı, içeriğinden dolayı saç görüntüsünde çok etkili bir ürün olmakla birlikte saç bakımı için zeytinyağı saç kremi olarak kullanılarak saçın parlak ve sağlıklı görünmesini sağlamaktadır.

Zeytinyağını saç kremi olarak kullanmak için zeytinyağını ısıtın ve saçınıza sürebileceğiniz ısıya geldiği zaman eliniz yardımıyla saç derinize masaj yaparak sürün ve uçlara kadar da uygulayın. Saçınızı sararak 10 dakika kadar bekleyin ve ılık su eşliğinde saçınızı durulayın. Bu uygulamayı saçlarınıza haftada iki kez rahatlıkla uygulayabilirsiniz.

Saç Bakımı Nasıl Yapılır? Saç Bakımı Fiyatları Nelerdir?

Zeytinyağı Saç için Doğal Nemlendirici

Saç bakımı için zeytinyağı kullanılması saçları nemlendirerek, kurumasını engeller. İpeksi bir görünüm sağlarken, saçların güçlenmesine yardımcı olur.

Zeytinyağını nemlendirici olarak kullanmak için Hindistan cevizi yağı ile orantılı olarak karıştırın ve saç ile saç derinize ovarak sürdükten sonra 30 dakika bekleyin ve soğuk su ile saçlarınızı durulayın. Bu uygulamayı haftada 2-3 kez yapabilirsiniz.

Saç Bakımı Nasıl Yapılır? Saç Bakımı Fiyatları Nelerdir?

Zeytinyağı Saç için Tedavi Edicidir

Zeytinyağının içeriğinde bulunan esansiyel yağ asitleri ile antioksidanlar hücre yenileme özelliğine sahip olduğu için saçlarında hasar görmesini engeller ve hasarlı saçlarında onarılmasında etkili olur.

Saç bakımı için zeytinyağı hasar gören saçların tedavisinde kullanılabilir. Bunun için zeytinyağı ve bal karıştırılarak, saçlara sürülür. Saçlar 40-50 dakika sarılarak bekletilir ve ılık su ile durulanır. Bu yöntemi de haftada bir kez uygulamanız yeterli olacaktır.

Saç Bakımı Nasıl Yapılır? Saç Bakımı Fiyatları Nelerdir?

Zeytinyağı Saç için Kırıklara Çözüm Olur

Saç bakımı için zeytinyağı saçların kırılmasında etkili olmaktadır. Nemlendirici özelliği sayesinde kuruluğu azalttığı için saçlar kırılmaz. Bunun için bir yemek kaşığı zeytinyağını ısıtın ve kullanabileceğiniz ısıya ulaştığında saçlarınıza sürün ve saçlarınızı ovduktan sonra sararak, bütün gece bekletin. Sabah durulayın. İsterseniz bu tedaviyi her gün rahatlıkla uygulayabilirsiniz.

Saç Bakımı Nasıl Yapılır? Saç Bakımı Fiyatları Nelerdir?

Zeytinyağı Saçta Kepeği Önler

Saç bakımı için zeytinyağı saçlarda oluşan kepeklenmeyi engellemek içinde kullanabilirsiniz. Zeytinyağını deniz tuzu ile karıştırarak macun haline getirin ve saç derinize birkaç dakika masaj yaparak sürün. Daha sonra ılık su ile saçlarınızı durulayın ve bu uygulamayı ayda bir kez saçlarınıza uygulayarak, kepek derdinden kurtulabilirsiniz.

BU YAZIMIZDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Saç Uzatmak için Doğal Yöntemler

Saç Bakımı Nasıl Yapılır? Saç Bakımı Fiyatları Nelerdir?

Profesyonel Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

Profesyonel saç bakımı bayanların zamandan kazanmak için tercih ettikleri bir yöntem olmakla birlikte yaş ilerlemesi, aşırı fön ya da maşa uygulaması, sık renklendirici kullanılması gibi etkenler bayanların saç bakımı yaptırmalarına neden olmaktadır.  Bu konuda en başarılı ve tercih edilen yöntem ‘’Keratin bakımı’’ olarak bilinmektedir.

Saç Bakımı Nasıl Yapılır? Saç Bakımı Fiyatları Nelerdir?

Keratin Bakımı

Keratin normalde de vücudumuzda olan bir madde olmakla birlikte, özellikle tırnakta, deride, dişlerde ve saçlarda doğal olarak bulunmaktadır. Saça çok fazla kimyasal maddelerin uygulanması ve aşırı ısı kullanılması keratin miktarının azalmasına neden olmaktadır. Keratinin azalması sonucunda saçlar incelirken, zayıflar ve görüntü olarak karmaşık bir yapıya sahip olarak görünür. Saçlar parlaklığını kaybeder ve cansız bir görünüme kavuşur.

Yıpranan ve cansız görünen saçları eski haline döndürmek için keratin bakımı yapılması doğru bir tercih olacaktır. Profesyonel saç bakımı sırasında saçlar önce özel bir şampuan yıkanarak temizlenir ve kullanılan şampuanın pulların açılmasına yardımcı olması için biraz saçta bekletilir ve iyice durulandıktan sonra ıslaklığı alınır. Ardından keratin bakımı için saçlara ince tabakalar halinde keratin sürülür ve 45 dakika kadar bekletildikten sonra saçlar iyice durulanır. En son olarak da saçlar düzleştirici ya da fön yardımıyla şekillendirilir.

Evde keratin bakımı yapmak içinde öncelikle saçlarınızın iyi bir şampuanla yıkanması ve üzerine saçlarınıza maske uygulanması gerekmektedir. Kaliteli bir maske uygulayarak da saçlarınızın daha sağlıklı görünmesine destek olabilirsiniz.

Saça uygulanan keratin bakımı ile hasar görmüş ve yıpranmış saç tellerinizden kurtulabilir ve saçlarınızın parlak, canlı görünmesini hatta düzleşmesini sağlayabilirsiniz. Kısaca saç yapısının bozulmadan bakım ve onarımını gerçekleştirir.

Saç Bakımı Nasıl Yapılır? Saç Bakımı Fiyatları Nelerdir?

Saç Bakımı Fiyatları

Saç bakımı evde kendiniz tarafından yapabileceğiniz bir işlem olmakla birlikte, profesyonel saç bakımı yaptırarak zamandan tasarruf edebilir ve daha kalıcı çözümlerde bulunmasını sağlayabilirsiniz. Kuaförlerde ya da güzellik merkezlerinde saç bakım fiyatları bakım yapılan saçın özelliğine ve kullanılan malzemeye göre değişmekle birlikte 30 TL ile 200 TL arasında değişkenlik göstermektedir.

Saç Bakımı Nasıl Yapılır? Saç Bakımı Fiyatları Nelerdir?

Günlük Saç Bakımı için Püf Noktaları

Günlük saç bakımı için püf noktaları bilmeniz durumunda saçlarınızın zarar görmesini engelleyerek, parlak, canlı ve kaliteli görünmesini sağlayabilirsiniz.

 • Saçlar sıcak su sevmez ve ılık su saçlar için en ideal su ısısıdır. Hatta başarabilmeniz durumunda soğuk su kullanmanızda saçların çok fazla canlı görünmesini sağlamaktadır.
 • Şampuanı elleriniz yardımıyla ıslak saç diplerine dağıtarak, masaj yaparak saçlarınıza yedirin. Durularken de aynı şekilde saçlarınıza masaj yaparak, şampuanı durulayın ve durularken saçlarınızdan akacak olan şampuan saç temizlenmesi için yeterli olacaktır. Saçlarınızın iyi durulandı ise, gıcırdama sesi çıkaracaktır.
 • Saçları yıkadıktan sonra şekillendirmek için tutamlara ayırın ve ısıtılmış ince bir havlu ile sarmadan ve geriye atmadan önde kurutun. Eğer fön makinesi ile şekillendirecekseniz, fön makinesini saçlarınızdan 15 santimetre uzak bir şekilde tutun.

Saç Bakımı Nasıl Yapılır? Saç Bakımı Fiyatları Nelerdir?

Saç Dökülmesini Engellemek için Püf Noktaları

Saç dökülmesini engellemek için birkaç püf noktasına dikkat etmeniz, istediğiniz sonuç açısından yardımcı olacaktır.

 • Güneş ve deniz gibi etkenlerden saçlarınızı koruyun ve çok güneş altında ya da deniz suyunda kalmamayı tercih ediniz.
 • Elma sirkesi ve adaçayı ile birlikte saçlarınızı durulamak kırılmadan hızlı bir şekilde uzamasını sağlayacaktır.
 • Bol meyve ve sebze yerken, nişasta içeren ürünleri az tüketin.
 • Biotin içeren soya türü bulgur, bezelye, mercimek, ayçiçeği, soya, kahverengi mercimek, yulaf gibi yiyecekler tüketin.
 • Eğer saç dökülmesini sorununuz varsa, A vitamini alımını azaltabilir ya da tümüyle kesebilirsiniz. Çünkü A vitamini saç dökülmesini tetikler.
 • Bol su için.
 • Sağlıklı saçlar için mutlaka deniz mahsulleri tüketin.
 • Saçlarınızın yıpranmaması adına sık dişli tarak ya da fırça kullanmayın.

Saç Bakımı Nasıl Yapılır? Saç Bakımı Fiyatları Nelerdir?

Saç Bakımı için Sıkça Sorulan Sorular

 • Jöle sürmek saç dökülmesinde etkili midir?

Jöle sürdükten sonra saçlarınızı yıkamadan birkaç gün havasız bırakmanız saç dökülmesine neden olabilir. Jöle kullandığınız gün saçlarınızı yıkayın, oldu ki yıkayamadınız ertesi gün mutlaka saçlarınızı yıkayın.

 • Sağlıklı saçlar için iki ayda bir saçlar kestirilmeli midir?

Saçlarda bulunan kırıkların alınması ile saçların canlılığı ile sağlıklı olması arasında ciddi bir ilişki vardır. Saçlarınızın iki ayda bir giderek kırıklarını aldırmanız hızlı ve dengeli bir şekilde uzamasını sağlarken, canlı görünmesine de neden olmaktadır.

 • Mevsim dönümlerinde sürece özel saç bakım uygulamaları yapmalı mıyız?

Saç sağlığınız sizin için önemli ise, mevsimsel dönümleri dikkate alarak özel bakım ürünleri kullanmanız doğru bir karar olacaktır. Yalnız saç bakım ürünlerini belirtilen oranlarda kullanmakta saç sağlığı açısından çok önemlidir.

 • Saç kremi düzenli kullanılmalı mıdır?

Saç kremi, saçların canlı ve parlak görünmesi açısından kullanılmalıdır. Ama burada bir detay unutulmamalıdır ki saç kremi sadece saç uçlarına uygulanmalıdır. Saç köklerine uygulanması saç dökülmesine neden olabilir.

 • Saçları her gün yıkamak doğru mudur?

Eğer saçlarınızı her gün yıkamak zorunda iseniz, sadece tek bir kez şampuan kullanmaya dikkat edin. Yoksa çok fazla şampuan uygulanması saç yağ oranında değişikliklere sebep olabilir.

 • Saçların yıkanacağı su sıcaklığı nasıl olmalıdır?

Saçları ılık su ile yıkamalıyız. Çok sıcak su kullanılması saçların yıpranmasına neden olacaktır. Hatta ılık su ile saçları yıkadıktan sonra soğuk su tutulması da saçların canlılık kazanmasını sağlayacaktır.

 • Beslenmenin saç sağlığına olumlu ya da olumsuz etkisi var mıdır?

Saçlarınızda vücudun bir parçasıdır ve aldığımız besinler saç sağlığı üzerinde çok etkilidir. Bu nedenle yeterli protein içermeyen diyetlerden uzak durmanız gerekir. Hatta çok ağır diyetler yapılması saç dökülmesine neden olmaktadır.

 • Saç modeli ile saç sağlığı arasında bir etki var mıdır?

Saçlarınızı yıpratmayacak modeller tercih ederken, saçı aksesuarlarla çok sıkmak ve saçı aşırı germek saç köklerine zarar vermektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

cute-teens nicole aniston ama montar una buena polla.
japanese skank pisses. https://pornsnake.net/ jack off zipper in his bedroom.
kowalskypage
Başa dön tuşu