- Advertisement -

- Advertisement -

Saç Ne Kadar Sürede Uzar?

0 36
Spread the love

Çoğu insanın hayali saçlarını uzatmak ve sağlıklı saçlara kavuşmaktır. Sağlıklı ve doğal saçlar daha çabuk uzar. Ancak bazı etkenler saçların uzamasına engel olabiliyor. Öyleyse saç ne kadar sürede uzar? Saçın yapısına ve genetik faktörlere göre bu durum değişebiliyor. Yani her insanın saç yapısı farklı olduğundan saçların uzama süresi de değişebilir. Saçlar ayda 1 cm uzar. Çoğu zaman yaz aylarında daha hızlı faaliyet gösterebilir.

Saçlar Nasıl Gelişir?

Saç verimi ve gelişimi oldukça hızlıdır. Saçların her teli ortalama 2 yıl boyunca hızlı bir şekilde gelişir. Bu süreç geçtikten sonra saçlar dinlenir. Daha sonra saç derinizin yüzeyine çıkan saçların uzaması için diğer saçlar dökülmeye başlar. Bununla beraber yaş geçtikçe saçların gelişimi yavaşlar ve saç dökülmeleri meydana gelebilir.

BU YAZIMIZDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Biomagic Saç Boyası Yorumları

Saç Uzamasını Nasıl Destekleriz?

Saç gelişimi her ne kadar hızlı da olsa, sağlıklı saçların yapısı daha güçlüdür. Saçlarınızı uzatmak istiyorsanız, bazı yöntemlerle destekleyebilirsiniz. Bakım yağları, doğal yağlar, saç maskeleri ve aynı zamanda bakım kremleri kullanabilirsiniz.

Ancak saçlara çok sık bakım yapmak ve yıkamak, saç tellerinin kopmasına neden olabilir. Bu sebeple haftada 1 kez saç maskeleri yapabilir ve saçlarınızın hızlı uzamasına yardımcı olabilirsiniz.

Saçların Uzamasını Engelleyen Faktörler

Saç gelişimi ve saç uzaması kişiden kişiye farklılık gösteren bir durumdur. Ancak bazı durumlarda saçlar daha yavaş ve sağlıksız uzar. Bu durum birçok etkenden dolayı kaynaklanır.

Saçların uzamasını engelleyen durumlar;

  • Stres
  • Genetik faktörler
  • Çevresel etkenler
  • Mevsimsel değişiklikler
  • Saç yapısının bozulması
  • Saç tellerinin zayıflaması
BU YAZIMIZDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Saç Nasıl Hızlı Uzar

Bu etkenlerin yanı sıra, saç boyaları ve saçlara kullanan ısılar saçların uzamasını engelleyebilir. O yüzden sağlıklı ve uzayan saçlar için saç bakımı aksatılmamalıdır.

Saçların Uzaması İçin Neler Yapılabilir?

Saçların daha hızlı ve sağlıklı bir şekilde uzaması adına saç bakım yağları kullanabilirsiniz. Aynı zamanda doğal maskeler yapabilirsiniz. Ancak bu süre zarfında saç ısıları ve boyalar kullanılmamalıdır.

Eğer saçlarınızda kopma ve kırılma görülüyorsa, kestirebilirsiniz. Saç kırıkları saçların uzamasını engelleyen sorunlardan biridir. Bunun yanı sıra zeytinyağı, badem yağı ve kayısı yağı gibi doğal yağlar uygulayabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Saç Köpüğü Ne İşe Yarar? başlıklı makalemizde saç köpüğü, Saç Köpüğü Faydaları ve Saç Köpüğü Ne İşe Yarar hakkında bilgiler verilmektedir.

BU YAZIMIZDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Saç Uzatma Yolları Nelerdir?

Leave A Reply

Your email address will not be published.