Saç Bakımı

Saç Kepeği Nasıl Önlenir?

Saç Kepeği Nasıl Önlenir?

Genç, yaşlı, kadın, erkek demeden saçlarda görülen kepek sorunu bir cilt problemidir. Sürekli hale geldiği zaman günlük hayat için ciddi problem oluşturur.

Saç kepeği bir cilt hastalığı olmakla birlikte, dönem dönem mevsimsel değişiklikler nedeniyle dönemsel olarak oluşabilir ama sürekli hale gelmesi asıl sorundur. Bu durumda olan kişiler saç kepeğini önlemek için çözüm yolu adına farklı yolları denerler. Ama istedikleri sonuca ulaşamadıkları zaman son çare doğal yolları denerler ki, saç kepeği sorunu ortadan kalkar.

Kepek Neden Olur?

Kepek, bir cilt sorunudur ve başınızda bulunan ölü derinin dökülmesi sonucu kepek adı verilen saçlarda oluşan beyaz küçük parçalar, istenmeyen görünüme sebep olur. Kepeğin saçın temiz ya da kirli olması ile herhangi bir ilgisi bulunmamaktadır.

Saç Kepeği Nasıl Önlenir?

Kepekli Saçların Karşılaştığı Problemler

Saç kepeği, görünüm açısından sorun olduğu gibi sağlık açısından da bir cilt problemidir. Kepekli saçların karşılaştığı problemler arasında;

 • Kepeğin dökülmesi,
 • Kaşıntı,
 • Kaşıntı ile birlikte saç derisinde kızarıklık,
 • Saçların incelmesi sayılabilir.
BU YAZIMIZDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Saç Ekimi Nasıl Yapılır?

Tüm bu problemler karşısından saç kepeğini önlemek için akla ilk olarak, piyasada ‘’Kepek Şampuanı’’ adı verilen şampuanlar gelir. Bu durumda ilk yapılması gereken öncelikle bir cilt doktoruna görünmektir. Daha sonra ise, kimyasallar içeren şampuanlar yerine doğal karışımlar deneyerek saç kepeğine engel olunabilir.

Saç Kepeği Nasıl Gider?

Saç kepeğini engellemek için üretilmiş olan kimyasallar içeren şampuanları kullanmak yerine doğal yöntemlerle çözüm bulmak hem daha ekonomik hem de daha sağlıklıdır.

Saç kepeğini engelleyen doğal yöntemler:

Saç Kepeği Nasıl Önlenir?

Sirke

Sirke ile saç kepeğini engellemek için, saçlarınızı şampuanlanmadan önce 2 yemek kaşığı sirkeyi saçlarınıza sürün. Daha sonra saçlarınıza masaj yaparak, 10 dakika bekletiniz ve daha sonra bol su ile durulayınız. Daha sonra saçlarınızı şampuanla yıkayınız.

BU YAZIMIZDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Saç Açıcı Nasıl Kullanılır?

Sirke ile yapılacak diğer bir uygulama ise, saçlarınızı şampuanla yıkadıktan sonra duruladıktan sonra, 2 bardak soğuk su içine 1 fincan doğal elma sirkesi katarak; saçlarınızı durulamanızdır.

Aspirin

Saç kepeğini engellemek için 2-3 tane aspirini ezerek toz haline getiriniz. Saçlarınız gürse, aspirin sayısını arttırabilirsiniz. Ezdiğiniz aspirinleri kullandığınız şampuanın içine atınız ve saçlarınızı bu şampuanla yıkayınız. Saçlarınızın şampuanını durulamadan 4-5 dakika bekletiniz ve iyice saçlarınızı durulayınız.

Saç Kepeği Nasıl Önlenir?

Tuz

Kepek dökücü bir etkisi olan tuzu, saçlarınızı yıkamadan önce başınıza dökün ve saçlarınıza masaj yapın. Başınızdaki kepekler kendiliğinden dökülecektir.

Ağız gargarası

Ağız gargarası, ağız ve diş hastalıklarına iyi geldiği gibi saç kepeğini engellemek içinde kullanılır. Bunun için önce saçınızı şampuanla yıkayınız ve ağız gargarası ile durulayın ve sonra duru su ile saçlarınızı iyice durulayınız.

BU YAZIMIZDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  C Vitamini İle Saç Açma

Saç Kepeği Nasıl Önlenir?

Karbonat ya da kabartma tozu

Saç kepeğini engellemek için en yaygın olarak kullanılan yöntemlerden birisi de karbonat ya da kabartma tozu kullanmaktır. Bunun için öncelikle saçlarınızı ıslatın ve karbonat ya da kabartma tozunu dökerek, saçlarınızı ovalayınız. Bu uygulamaya haftada 3 kez saçlarınızı yıkamadan uygulayınız. Dikkat etmeniz gereken nokta saçlarınızı yıkarken yani ıslatırken şampuan kullanmayacaksınız. Önce saçlarınız biraz kuruyacak ama saçınız kendi yağını kendi daha sonra üretecektir ve saçlarınız eski yumuşaklığına kavuşacaktır.

Bir önceki yazımız olan Yılan Yağının Saça Faydaları başlıklı makalemizde saç bakımı, saç dökülmesi ve Yılan yağı hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

 1. cute-teens nicole aniston ama montar una buena polla.
  japanese skank pisses. https://pornsnake.net/ jack off zipper in his bedroom.
  kowalskypage

  Son zamanlar saçımda çokça kepek çıkmaya başladı. Bu kepek şampuanlarından kullanmaya başladım ama çoğu kimyasallarla üretildiği için açıkçası çok fazla güvenmiyorum. Bu kepek sorunu için bildiğiniz doğal bir yöntem var mı acaba?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu