Sağlık

Hipointens Ne Anlama Gelmektedir?

Hipointens Ne Anlama Gelmektedir?

İnsan vücudundaki çeşitli organlarda gelişebilen hastalıkların ya da bozuklukların tedavi edilmesi amacı için doğru teşhis konulmalıdır. Teşhisteki ilk yapılacak adım hastanın sorgulanmasıdır. İlk bilgilerin alınmasından sonra oluşan şüphelerin doğrulaması için röntgen, manyetik rezonans (MR), tomografi gibi görüntü teknikleri ile kan ve idrar analizleri devreye girer. Bu metotlardan her birinden alınan sonuç doktorları teşhise bir adım daha yaklaştıracaktır.

Eriğin faydaları hakkında bilgi almak için tıklayın.

Hipointens Nedir?

Organların görüntüleme sonuçlarının bulunduğu raporlarda hastaların bilmediği ya da anlamadığı birçok değişik tıbbi terim bulunmaktadır. Bu tür anlaşılamaz tıp terimlerden bir tanesi de manyetik rezonans da denilen MR olarak bilinen görüntüleme metotlarından alınan neticelerde yer alan hipointens ifadesidir. Çekilen grafilerde standart dokular ile normalin dışındaki dokular değişik görünmektedir. Rengi olarak normal dokulara nazaran daha koyu görünen alanlar hipointens olarak ifade edilmektedir. Tıpta sık kullanılmakta olan bu terimin bir değişiği de hiperintens ifadesi olarak bilinir. Bu da yoğunluğun fazla olduğunu ifade eder.

BU YAZIMIZDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  AIDS Ne Zaman Belli Olur?

Hipointens Görünüm Nedir?

Hipointens Görünüm, normal görünüme nazaran daha düşük yoğunluklu alanların olması ve bu tür alanların koyu ağırlıklı bölgeler oluşturması sonucu ortaya çıkan tabloya verilen addır.

Manyetik rezonansta yer yer hipo-intens görünüm standart kabul edilebilir. Ancak sağlık uzmanları, klinik ve mesleksel deneyimleri ile bunları ayırt edebilirler.

Hipointens Lezyon Nedir?

Hipointens Lezyon, MR ya da esas adı ile manyetik rezonans görüntüleme yöntemleri kullanılması ile verilen raporlarda sıkça geçen bir ifadedir. Alakalı dokuda hipo-intens lezyon tespit edilmesi o bölgede normal çalışmayan birtakım dokuların bulunduğunu gösterir. Lezyonun bulunduğu bölgeye göre yaklaşım veya tedavi şekilleri değişebiliyor. Eğer raporda hipo-intens lezyon ifadesi geçiyor ise bu bir şeylerin normal işleyişinin dışına çıktığı manasına gelir. Manyetik rezonans da hipointens alan tespit edilmesi çoğu zaman tek başına anlamlı bir semptom değildir. Genellikle hastalara bu tür bulguların klinik korelasyon ile değerlendirme yapılması önerilmektedir.

BU YAZIMIZDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Göz Kaşıntısına Ne İyi Gelir?

Hipointens Kist Nedir?

Hipointens Kist, Manyetik rezonans sonucunda bedenin herhangi bir yerinde görülen ve genellikle içi sıvı dolu bir lezyonun görülebilmesine verilen isimdir. Manyetik rezonansta da görülen bu tür kistler birçok hastalığın belirtisi olabilir. Doktorunuz kliniğinizle beraber bu kisti değerlendirmelidir ve bunun altında yatan nedeni bulup hemen tedaviye başlamalıdır. Bu tür tedavilerde erken teşhis yöntemleri hastalığın ilerlemeden ve hasta çok fazla sıkıntı çekmeden engellenmesi için önemli bir konudur. Bu nedenle de hastalığın engellenmesi adına MR sonuçlarının doktor tarafından ayrıntılı bir biçimde incelenmesi önemli bir husustur.

Hipointens Alanlar Nasıl Değerlendirmeye Tabi Tutulur?

Manyetik rezonans görüntülerindeki karamsı koyu bölgelere düşük intensite (düşük yoğunluk) veya hipointens adı verilmektedir. Aynı grafinin birbirinden oldukça farklı kısımlarında hipointens ile hiperintens alanlar da birbirine oldukça yakın olabilir. En fazla manyetik rezonans teknikleri ile alınan görüntülerde kullanılmakta olan hipointens terimi lezyonlara teşhis koyulmasında oldukça anlamlı bir yol olarak kabul edilir.

BU YAZIMIZDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Beyin Hasarı Türleri

Rapor sonuçlarını kendileri okuyup anlamlandırmaya çalışanlar için ise hipointens görünümlü alanların birkaç yerde bulunması standart olarak kabul edildiği söylenebiliyor. Fakat hipointens lezyonların çok fazla bir alanı kaplaması durumunda ise doktorlara yolunda gitmeyen bir durumun olduğunu düşündürecektir. Mesleki deneyimlere sahip olan alanında uzman doktorlar görüntülerdeki normal olan veya anormal olarak görülen tüm bölgelere göre kararını verip bunu uygulayacaktır.

Hipointensin ne anlama geldiğini açıklamakta olan bu yazı yalnızca küçük bir bilgilendirme niteliği taşır. Manyetik rezonans raporlarında ise görülen terimler ancak ve ancak işin uzmanı için bir anlam ifade eden terimlerdir. Bu nedenle de bu türlü her sonuç yalnızca doktorlar tarafından incelenmeli ve yorumlanmalıdır.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

cute-teens nicole aniston ama montar una buena polla.
japanese skank pisses. https://pornsnake.net/ jack off zipper in his bedroom.
kowalskypage
Başa dön tuşu