Saç Bakımı

Saç Diplerinde Kaşıntı ve Dökülme

Saç Diplerinde Kaşıntı ve Dökülme

Saç diplerinde kaşıntı ve dökülme problemlerinin stresten bite, mantardan kepeğe birçok nedeni olabilir. Bunun için bu tür şikayetleriniz olduğu zaman öncelikle cilt doktoruna giderek, kaşıntı ya da dökülmenin nedenini öğrenmelisiniz. Doktorunuz, nedenini belirledikten sonra gerekli tedavi yöntemini de belirleyecektir.

Saç Diplerinde Kaşıntı ve Dökülme

Saç Diplerinde Kaşıntı ve Dökülmenin Nedenleri, Tedavi Yöntemleri

Saç diplerinde kaşıntı ve dökülmenin nedenleri arasında en fazla görülen kontakt dermatittir. Alerjen ya da tahriş edici ile direk temas edilmesi üzerine ciltte oluşan iltihaplanmadır. Saçlar için kullanılan şampuandan sabuna, saç boyasından saç bakım ürünlerine kadar kullanılan ürünler nedeniyle saç diplerinde alerji olmasından kaynaklanır. Tedavisi için gerekli olan alerji yapan ürünler uzak durmaktır. Aynı zamanda ileri düzeydeki iltihaplanmalar için doktor steroid ilaç ya da antibiyotik bulunan bir reçete yazabilir.

Saç derisi mantarı (Tinea Kapitis), başta görülen mantar enfeksiyonu olup, enfeksiyon nedeniyle bölgesel saç dökülmeleri ile birlikte kızarıklık ve kaşıntılara neden olur. Saç derisi mantarının tedavisinde ise, Ketoral şampuan ve antifungal ilaçlar kullanılır.

BU YAZIMIZDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Okul İçin Saç Modelleri Kolay Pratik ve Hoş

Saç diplerinde kaşıntı ve dökülmeye neden olan bir diğer hastalık, seboreik dermatittir ve saç derisinde kepeğe yol açan egzama türüdür. Bu hastalık nedeniyle saç derisinde kızarıklıklar görülürken, döküntü ve kaşıntı yapan deri parçaları kepeklenmeye neden olur. Tedavisi, hastalığın şiddetine göre değişkenlik göstermekle birlikte antifungal ilaçları ve kortizon hapları ya da iğneler kullanılır. Daha şiddetli olduğu durumlar da ise, iltihabı azaltmak adına Takrolimus ve Pimekrolimus adı verilen bağışıklık sistemi baskılayıcı ilaçlar kullanılır.

Saç Diplerinde Kaşıntı ve Dökülme

Saç deriniz aşırı derecede kaşınıyorsa aklınıza ilk gelmesi gereken sirke ya da saç biti adı verilen ve saç derisinin kanını emen böceklerdir. Kaşıntının kesilmesi için ancak bitlerin ölmesi ile son bulur ve tedavisi için eczanelerde satılan antibit şampuanlarının kullanılması gerekir.

BU YAZIMIZDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Hindistan Cevizi Yağı Saç Çıkarır mı?

Saç diplerinde kaşıntı ve dökülmeye neden olan bir diğer etken kepektir. Malassezia adı verilen bir mantarın saç derisinde aktif olması üzerine, baş derisinde rahatsızlık ortaya çıkar ve bu da kepekle ilişkisi olan kaşıntı ile pullanmaya neden olur. Kaşıntının nedenleri arasında en fazla kepek olduğu görülür ve tedavisi de kolaydır.

Stres, saçlardaki kaşıntının en sık görülen nedenleri arasındadır. Doktorunuzda kaşıntı ile ilgili bir neden bulamıyorsa yüksek ihtimal sıkıntılı olduğunuz günlerde başınızı kaşıma ihtiyacı duyuyorsunuzdur. Bunun için kendinizi üzecek olaylardan uzak durun. Gerekli görülmesi durumunda doktorunuz tarafından antidepresan önerilebilir.

Saç Diplerinde Kaşıntı ve Dökülme

Saç diplerinde kaşıntı ve dökülmenin diğer nedenleri;

 • Cilt kanseri
 • Diskoid lupus eritematozus (DLE) ( genetik ya da çevresel faktörler nedeniyle oluşan lezyonlar)
 • Egzama (atopik dermatit)
 • Nörodermatit
 • Folikülit (Saç kökünde oluşan enfeksiyon)
 • Kafa derisinde oluşan bakteriyel enfeksiyonu
 • Hipotiroid
 • Lupus
 • Sedef hastalığı
 • Güneş yanığı
BU YAZIMIZDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  İbrahim Saraçoğlu Saç Çıkarma Kürü

Saç Diplerinde Kaşıntı ve Dökülme

Saç Diplerinde Kaşıntı ve Dökülme Nasıl Tedavi Edilebilir?

Saç diplerinde kaşıntı ve dökülmeden şikayetçi iseniz, öncelikle bir cilt doktoruna (dermatolog) gitmelisiniz. Yukarıda belirttiğimiz nedenlerden birinin doktor tarafından tespit edilmesi üzerine gerekli ilaçlar kullanılarak, tedavisi sağlanır.

Bunun dışında kaşıntı ve dökülme şikayetlerinden kurtulmak için küçük birkaç detaya da dikkat edebilirsiniz.

 • Kaşıntı ve kepeğe neden olduğunu düşündüğünüz şampuan ya da saç bakım ürünlerini kullanmayınız.
 • Saçlarınızı yıkarken çok sıcak su kullanmayınız. Aşırı sıcak su saç diplerinizde kaşıntıya neden olabilir.
 • Saç derisi kaşıntısına aloe vera iyi gelmektedir. Aktarlardan aldığınız sıvı ya da jel aloe verayı saçlarınıza sürünüz ve 10 dakika beklettikten sonra durulayınız.

Bir önceki yazımız olan Yılan Yağının Saça Faydaları başlıklı makalemizde saç bakımı, saç dökülmesi ve Yılan yağı hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

 1. cute-teens nicole aniston ama montar una buena polla.
  japanese skank pisses. https://pornsnake.net/ jack off zipper in his bedroom.
  kowalskypage

  Merhaba, eğer aktif olarak kimsayasal saç şekillendiricileri kullanmıyorsanız adaçayı suyu tavsiye ederim, hem saç derilerini besliyor hem de saçı. Saç diplerinde kaşıntı ve dökülmeye karşı şimdiye kadar en çok faydasını gördüğüm adaçayı. Makale için teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu