- Advertisement -

- Advertisement -

Sağlık Bakımından Kıvırcık Saçın Avantajları

0 62
Spread the love

Sağlık Bakımından Kıvırcık Saçın Avantajları

Saçın kıvırcık, yarı dalgalı, düz gibi özelliklerde olmasını sağlayan faktörlerin başında genetik yapımız geliyor. Saç yapısı incelendiğinde, saçın içinde büyüyebildiği folikül yapısı simetrik ise düz, yarım ay şeklinde veya yassı ise kıvırcık, oval ise dalgalı saç çıkıyor. Son olaraksa saçtaki keratin miktarının etkisinden bahsedebiliriz. Keratin bilindiği üzere güçlü bir proteindir. Bu proteinlerde birbirine disülfit adındaki bağlar aracılıyla bağlanırlar. Saçta ne kadar çok bu bağlardan olursa saçta bir o kadar kıvrımlı olmaktadır. Oldukça karmaşık alt yapısı olan saçlarımızın anatomisi uzmanlar tarafından incelenmektedir.

Saçın sağlıklı yapısını geliştirmeye yönelik ürünler ile çok büyük bir pazar oluşmuştur. Bu ürünler içerisinde kıvırcık saç ürünleri, son yıllarda artan seçenekleri ile dikkat çekiyor. Bakımı kolaylaştırıcı ve bozulmayan bukleler için pek çok seçenekler bulunuyor.

BU YAZIMIZDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Kıvırcık Saç Ürünleri - Kıvırcık Saç Bakımı

Saçınızdaki Enerji Pozitif mi?

Uzun ve kıvırcık saçları kontrol altında tutmak, bakım uygulamak zor gibi görünse de aslında durum tam olarak böyle değil. Öncelikle saça uygun seçilmiş olan şampuanın ardından uygulanan krem uygulama seansı çok iyi değerlendirilmeli. Saçları birkaç tutam şeklinde ayırıp kremi iyice yedirip biraz bekletmek gerekiyor. Beklerken parmaklarla saçları taramak, banyo sırasında açılmış olan saç diplerindeki gözenekler üzerinde kan dolaşımını hızlandırarak adeta terapi etkisi yaratacak. Tek yapmanız gereken banyoda kendinize biraz zaman ayırmak ve bunu bir ritüele çevirmek. Dinlendirici bir müzik eşliğinde, loş ışıkta, buhardan yararlanarak ve dinlenerek uygulamanız şiddetle önerilir. Buharın muhteşem nem özelliğini saçlarınızda hissedeceksiniz.

Bakım için ayrılan vakitleri, bir görev gibi görerek, hızlı ve özensiz uyguladığınızda emin olun sonuç tatmin etmeyecek. Üstelik bir süre sonra sıkılacak ve tekrar etmeden bırakmanıza neden olacak. Kıvırcık saç bakımı için süreklilik çok önemli. Bu uygulamalarda önceliğiniz, kendinizi iyi hissetmek, günlük stres ve kargaşadan uzaklaşmak olursa, başta ruhunuzun dinlenmiş olması, mutlaka saçlarınıza da yansıyacak. Unutmayın saçlarımızın da bir enerjisi var ve siz en pahalı ürünlerle muhteşem bakım kürleri uygulasanız da saç tellerinizi sarmalayan pozitif enerjiniz yoksa onların çabuk sönmesi, dökülmesi gibi sıkıntılar peşinizi bırakmayacak. Saç bakımınız buklelerinizin arasında dolaşan yumuşak dokunuşlarınızla tamamlanmalı.

BU YAZIMIZDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Kıvırcık Saçlara Işıltı

Enerjimizi Yansıtan Bukleler

Kendimizi çok zinde hissettiğimizde, saçlarımız adeta uçuşsun isteriz. Onlardan rahatsız olmak mı? Asla! Önümüze düşen bukleler bize neşe katıyor. Bırakın saçlarınız dağınık kalsın. Kıvırcık saç modeli, düz saçlardaki gibi ensemize yapışıp bizi rahatsız etmez. Dilerseniz çok basit bir toka ile tepeden ya da aşağıdan toplayabilir, topuz veya atkuyruğu yapabilirsiniz. Kıvırcık saçlarınız her türlü modeli taşıyacaktır.

Bir önceki yazımız olan Kıvırcık Saç Bakımı başlıklı makalemizde dalgalı saç, kıvırcık saç bakımı ve saç bakımı hakkında bilgiler verilmektedir.

Leave A Reply

Your email address will not be published.