- Advertisement -

- Advertisement -

Kıvırcık Saçlar İçin Saç Bakımı

0 126
Spread the love

kıvırcık saç bakımı (1)Özellikle uzun kıvırcık saçlıların en büyük sorunlarından hatta saçlarından nefret etmelerinin nedenlerinden birisidir saç kabarmaları. Saçlar, banyodan sonra ve sabahları yataktan kalktığından kabarır.

Ancak kabaran saçları engellemenin bazı püf noktaları vardır. Çok değil sadece birkaç detaya dikkat ederek kıvırcık saçlarda kabarma sorunu engellenebilir.

Saç Kabarmasının Nedenleri

Tüm sağlık ve güzellik önerilerinde olduğu gibi beslenme son derece önemlidir saç kabarması sorununda da. Yetersiz ya da sağlıksız beslenme saç kabarmasının başlıca nedenlerindendir. Dolayısı ile saçların kurmasına neden olmayacak şekilde dengeli ve yeterli beslenme rejimi uygulanmalıdır. Genel sağlık için geçerli olan doğru beslenme önerileri saçlar için de yeterlidir.kıvırcık saç bakımı (2)

Bir diğer faktör kuruluktur. Özellikle banyodan sonra saça yoğun sıcak uygulamalar saçın kurumasına ve dolayısı ile saç kabarması sorunu yaşanmasına neden olur. Bu nedenle de kıvırcık saçlar, maşa, fön ya da kurutma makinesi uygulamalarında kurutulmamalı ve aletler düşük ısıda kullanılmalıdır.

BU YAZIMIZDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Kıvırcık Saç Bakım Ürünleri

Ayrıca saçın bakımsız kalması da kuruma ve kabarma sorunlarına yol açar. Bakım yağları haftada bir kez uygulanarak bu neden de ortadan kaldırılmalıdır.

Saç Kabarmasını Önleyecek Uygulamalar

Banyo sonrası temizlenen saç doğal yağ dengesini kaybeder. Bu nedenle saç temizliğini haftada bir kez bakım yağları ile bitirmek ilk adım olabilir saç kabarma sorununu engelleme yolunda.

Duştan sonra saçları hoyratça kurulamak yerine, bir saç havlusu ile hafifçe nemini alarak kurutmak doğru bir davranış olacaktır. Bu esnada saçları tararken de mutlaka geniş dişli bir tarak kullanmayı ihmal etmemelisiniz. Fırçalar ise kıvırcık saçlı hanımların düşmanlarıdır. Saçları fırçalamak kesinlikle yasaktır. Tabii eğer saç kabarmasını önlemek istiyorsanız.

BU YAZIMIZDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Kıvırcık Saç Bakımı için Doğal Yağlar

kıvırcık saç bakımı (4)

Saçınızı tararken banyonun nemli olması da zaman zaman saçın kabarmasına neden olur. Bu nedenle duşunuz bittiğinde saç şekillendirme sırasında banyonun buharını alacak şekilde havalandırmak da saç kabarmasını bir nebze engeller.

Hemen her yerde kullanılabilen sirke saç bakımında özel bir yer edinmiştir. Saçların daha canlı ve parlak olmasını sağlayan elma sirkesi, kabarmanın da önüne geçen bir malzemedir. Dolayısı ile ban-yodan sonra saçlarınızın son durulama suyuna elma sirkesi ekleyebilirsiniz. Yaklaşık olarak beş litre suya bir çay bardağı kadar elma sirkesi yeterli olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Kıvırcık Saç Bakımı başlıklı makalemizde dalgalı saç, kıvırcık saç bakımı ve saç bakımı hakkında bilgiler verilmektedir.

BU YAZIMIZDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Su Dalgası Saç Modelleri

Leave A Reply

Your email address will not be published.