- Advertisement -

- Advertisement -

Kıvırcık saçlılar, daha kolay nasıl saç uzatabilir?

0 99
Spread the love

Kıvırcık saçlılar, daha kolay nasıl saç uzatabilir?

Kıvırcık saçlar, canlı ve enerjik görünümü ile dikkat çekerken; kıvırcık saçlı kişiler ise saçlarının kabarmasından, şekil almamasından özellikle saçlarının zor uzamasından şikayetçi olurlar. Aslında kıvırcık saçlar o kadar da zor ve sorunlu saçlar değildir. Önemli olan doğru bakım uygulamak ve doğru saç modelini tercih edebilmektir. Birkaç püf noktasına dikkat edince de kıvırcık saçlar, kolay bir şekilde uzayabilir.

Kıvırcık Saç ile Doğal Görünün

Saç köklerine iyi bakılmalı

Saçların uzaması için öncelikle sağlıklı saç köklerine sahip olmak gerekiyor.  Kıvırcık saç ile saç derisi genel olarak kurumaya eğilimlidir. Çünkü kıvırcık saçta bulunan bukleler, saç derisini düz saçlarda olduğu gibi saramadığı için derinin ihtiyacı olan sebumu karşılayamaz. Bu nedenle kıvırcık saçlı olan kişilerde dönem dönem kepek sorunu gözlemlenir.

BU YAZIMIZDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Deniz sonrası kıvırcık saçları kolay açma ve şekillendirme yolları

Kıvırcık saçlara sahipseniz, saç köklerinizi beslemek için besleyici şampuanlar kullanmalısınız. Saçlarınızı yıkarken yuvarlak hareketlerle saç köklerinize masaj yapmayı ihmal etmeyiniz.

Kıvırcık Saç ile Doğal Görünün

Isıdan uzak durulmalı

Saç telleri üzerinde ısının kurutucu etkisinden herkes artık haberdar ve bu nedenle saçlara şekil vermek amacıyla kullanılan maşa ile düzleştiricilerin saçların kurumasına neden olduğu unutulmamalıdır. Bunun için saçları şekillendirirken ısı yerine jöle ya da saç köpüğü kullanabilirsiniz. Saçlarınızı yıkadıktan sonra, kendiliğinden kurumasını sağlamanız da saçlarınızın yıpranmasını ve kurumasını engelleyecektir. İlla ki de fön makinesi ile kurutmak zorundaysanız, ısıya karşı saçları koruyan ürünleri saçlarınıza uygulayabilirsiniz.

dalgalı saç

Kıvırcık saçı uzatırken saça bakım yapılmalı

Kıvırcık saç, yıkama sırasında şampuanla yıkanmalı ve mutlaka her yıkama sonunda saç kremi kullanılarak; saç yumuşatılmalıdır. Aynı zamanda saçlarınızın hızlı ve sağlıklı uzamasını istiyorsanız, şampuan mutlaka masaj yaparak uygulanmalıdır. Böylelikle saç derisindeki kan dolaşımı hızlanırken; saçlar da hızlı uzayacaktır.

BU YAZIMIZDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Kıvırcık siyah saçlara en çok yakışan saç modelleri

Saçlar, 3-4 tutama ayrıldıktan sonra saç kremi uygulanmalıdır. Öncelikle parmaklarla tutamlar taranmalı ve parmaklarla tarar gibi saç kremi sürülmelidir. Böylelikle krem, saç diplerine kadar işleyecektir. Duş sonrası elektriklenmeyi engellemek içinde saçı havluyla sarmak terine t-shirt ile sararak kurumasını sağlamak gereklidir. Haftada bir veya iki kez de kıvırcık saça mutlaka maske uygulanmalıdır. Böylelikle saçlar, daha güçlü bir hal alacaktır.

dalgalı saç

Kıvırcık saç uzatılırken doğru saç modeli seçilmeli

Kıvırcık saçlı kişilerin en çok dikkat etmesi gereken konular arasında saç kesimi yer alır. Yanlış kesilen saçlar, daha kabarık görünürken; şekil verme problemi de yaşanır. Katlı kesim, kıvırcık saç için en uygun modeldir ama kesinlikle ara makas attırmayınız. Ayrıca katlar, en az kulak hizasında olmalıdır yoksa katlar yukarıda kalırsa saç da kabarık görünecektir.

BU YAZIMIZDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Kıvırcık saçlılar için özel bakım rutini

 

Bir önceki yazımız olan Saçlarınızı Kıvırcıklaştırma Yöntemleri başlıklı makalemizde kıvırcık saç, saç kıvırcıklaştırma ve saç tipi hakkında bilgiler verilmektedir.

Leave A Reply

Your email address will not be published.