Kıvırcık Saç Bakımı

Kıvırcık Saç Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Kıvırcık saç, diğer saç türlerine göre ayrı bir saç bakımı ve özen gerektirir. Doğuştan kıvırcık saçlara sahip olan kişiler çok daha şanslılar; kendiliğinden gür, gösterişli, göz alıcı ve farklı kendine has bir saç modeline sahip oluyorlar. Fakat kıvırcık saça has olan bu etkileri korumak adına, gerekli özenin gösterilmesi ve düzenli bakım yapılması şart! Yoksa elektriklenme, kabarma ya da yıpranma gibi olumsuzluklar yaşanarak kaliteli saçlar yerini bakımsız saçlara bırakır.

Kıvırcık saç bakımı için bazı ritüelleri öğrenmek ve düzenli uygulamak, göz alıcılı saçları kaybetmemek adına önemli ve gereklidir.

dalgalı saç bakımı

  • Kıvırcık saçlara uygun kaliteli ve sağlıklı ürünler kullanın

Kıvırcık saçlarınızın için saç tipinize uygun ürünler kullanmayı ihmal etmeyin. Böylelikle saç bakım ürünlerinizden beklediğiniz performansı alabilirsiniz. Kıvırcık saçlar, kuru olmaya yatkındır ve bu nedenle kıvırcık ve kuru saçlara uygun bakım ürünlerini tercih etmeniz sağlıklı bir karar olacaktır. Şampuan sonrası, saç kremi kullanmayı da ihmal etmeyin.

  • Maske kullanmayı ihmal etmeyin

Saçlara maske uygulaması, kıvırcık saç bakımı konusunda ihmal edilen bir durumdur. Oysa saçlara maske kullanmak alışkanlık haline getirilmelidir. Haftada en az bir kez uygulanacak saç maskesi, buklelerin daha parlak ve canlı görünmesini sağlayacaktır.

  • Banyo sırasında saçları mutlaka tarayın

Banyoda saç kremini uyguladıktan sonra geniş dişli bir tarak yardımıyla saçlarınızı yıpratmadan yavaşça tarayın. Bu sayede banyo sonrası kıvırcık saçlarınıza kolay şekil verebilir ve kolay taranmasını sağlayabilirsiniz.

  • Soğuk su kullanın

Saçlarının her zaman parlaması için doğru saç bakım ürünlerini kullanmanın yanında kıvırcık saçlarınızı soğuk suyla durulamaya özen göstermeni öneririz. Eğer soğuk su ile duş alamam diye düşünüyorsanız, en azından banyodan çıkmadan son durulamada soğuk suyu yalnızca saçlarının uç ve boy kısımlarına doğru uygulamayı deneyebilirsiniz.

  • Havlu kullanmayın ve durulanmayan bakım ürünlerinden kullanın
BU YAZIMIZDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Kabarık Kıvırcık Saç Bakımı

Günlük kıvırcık saç bakımı için durulanmayan ürünlerden kullanarak; buklelerinizin daha canlı, sağlıklı görünmesini ve kıvırcık saç modeli için uğraşınızın kalıcılığını sağlarsınız. Aynı zamanda saçlarınızın elektriklenme ya da kabarma gibi durumlara maruz kalmasını engellersiniz.

Banyo sonrası diğer saç türlerine göre farklı bir uygulama yaparak saçlarınızı havlu ile kurulamayın. Bu uygulama saç tellerinin yıpranmasına ve incelmesine neden olur. Havlu yerine pamuklu bir kumaşla saçlarınızı kurulamayı tercih edebilir ya da kendi kendine kurumasına izin verebilirsiniz. Böylelikle kıvırcık ya da dalgalı saç modellerine sahip olan kişiler olarak, buklelerin elektriklenmesini engelleyebilirsiniz.

 dalgalı saç

Kıvırcık Saç Bakımı İçin Püf Noktaları

Kıvırcık saç sahibi birçok kadın, saç bakımından şikayetçi olsa da doğru uygulanacak pratik yöntemler sayesinde saçlarınıza kolay şekil verilebilir ve canlı, parlak görünmesini sağlayabilirsiniz.

Kıvırcık saçlarla baş edebilmek için öncelikle onlarla baş etmeyi öğrenmeniz gerekiyor. Bunun içinde ilk yapılması gereken, kıvırcık saç tipinizi belirlemek olacaktır. Saçların gürlüğü arttıkça bakımı da zorlaşır.

banyodan sonra saç bakımı

Kıvırcık bir saçı kolay şekle sokmak için en bilinen en kolay yöntem, saçı yıkamaktır. Kıvırcık saç yıkanıp, doğru tarandıktan sonra kendi haline bırakıldığı zaman bile kolay şekil alabiliyor.

Kıvırcık saç yıkama sırasında kesinlikle saç kremi kullanılmalı ve saçlar havlu ile kurulanmamalıdır. Havlu ile kurulamak yıpranmanın dışında buklelerin doğal görünümü bozuyor.

 

Kıvırcık Saçlı Kişiler Ne Kadar Şampuan ve Bakım Ürünü Kullanmalıdır?

Kıvırcık ya da dalgalı saç için şampuan ya da antifriz, saç kremi kullanımı sırasında doğru miktarlar ayarlanmalıdır. Ürünlerin bol kullanılması saçın daha temiz ya da bakımlı olacağı anlamına gelmez. Tam tersi içerikte bulunan silikon maddeler saçlara zarar verebilir.

Orta boylu kıvırcık saç için iki madeni para büyüklüğünde şampuan kullanmak yeterli olacaktır.

BU YAZIMIZDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Kıvırcık Saçlar İçin İki Süper Nem Maskesi

kıvırcık saç bakımı

Kıvırcık saç için şekil korumak amacıyla kullanılan saç kremleri ota boy saç için iki maden para büyüklüğünde kullanılmalıdır.

Saç şekillendirici köpük, adı üzerinde saça istenilen şekli vermek amacıyla kullanılır ve genellikle bol kullanılarak; şekil vermede daha etkili olacağına dair yanlış düşünceler bulunur. Oysa saç şekillendirici köpük, ceviz büyüklüğünde kullanılmalıdır.

Antifriz, dalgalı ya da kıvırcık saçlar için elektriklenmeyi önlemek amacıyla kullanılır. Çoğunlukla sprey şeklinde olması nedeniyle kullanım miktarını ayarlamak zor da olsa, orta boy kıvırcık saç bakımı ve şekillendirilmesi için bir madeni para büyüklüğünde kullanılması yeterli olacaktır.

dalgalı saç

Kıvırcık Saçları Tarama Yöntemi

Kıvırcık saçta elektriklenme ya da kabarma olmasını engellemek için, saçları doğru taramak önemli bir püf noktadır. Kıvırcık saçı her zaman taramaya uçlardan başlayın ve saçlarınız kuru ise tarağınızı ıslatarak saçlarınızı tarayın. Kuru saç tarama sırasında saçlarda kırılma söz konusu olabilir. Dalgalı saçları ya da özellikle kıvırcık saçları taramada kesinlikle fırça kullanmayın. Kalın dişli taraklar yardımıyla taranan saçlar daha sağlıklı bir görünüm kazanır ve elektriklenme olmaz. Gece uyuyup, sabah kalktığınızda saçlarınız elektrikleniyorsa, saç filesi kullanarak saç şeklinizi koruyabilirsiniz.

kıvırcık saç

Kıvırcık Saç Bakımı İçin Yapılması Gerekenler

Kıvırcık saç bakımı için uygulanması gereken noktalar içerisinde önemli olan bir kural; saçlarınızı aparatsız kurutmamaktır. Dümdüz gelecek olan ısı nedeniyle aparatsız kurutulduğu zaman saçlar kabarır, elektriklenir ve buklelerin görüntüsü bozulur.

Düz maşalar saçları yorar ve saçlarınızın stres altında kalmasına neden olur. Bu nedenle zorunlu olmadıkça düz maşa kullanmayın ya da kullanım öncesi bakım ürünü kullanın.

kıvırcık saça bakım

Saçlarınız kıvırcık ve özellikle de kızıl saç ise, saç bakımı için ürün seçiminde renk koruyucu özelliğe sahip ürünler tercih etmeyi ihmal etmeyiniz. Saçlarınızın doğal yollarla kurumasını sağlayın ya da fön makinesinde bulunan in hava verme düğmesini düşük ısı seviyesinde ayarlayarak da saçınızı kurutabilirsiniz.

BU YAZIMIZDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Sağlık Bakımından Kıvırcık Saçın Avantajları

Düz maşalar saçlarınız için büyük stres kaynağıdır.  Çok mecbur kalmadıkça kullanmayın; kullanmak zorundaysanız da ısıya karşı koruma sağlayan bakım ürününü uyguladıktan sonra kullanın.

Saçlarınızı kestirirken yumuşak katları tercih edin ve buklelerinize esneklik kazandırın ve özellikle tepe kısmını çok kısa kestirmeyin. Saçlarınızı yumuşak katlar halinde kestirmek buklelerinize özel bir esneklik kazandırır. Ancak saçınızın tepesini çok kısa kestirmemeniz gerektiğini unutmayın.

kıvırcık saç bakım

Yumuşak dalgalı saç modeline sahip olmak istiyorsanız, bukle için şekil verici sıvı sprey kullanın ve istediğiniz şekilde tarayarak çene boyunda klipsler takın ve difüzör uç takarak fön makinesiyle kurutun. Saçlar soğuduktan sonra klipsleri çıkararak, yavaşça tarayın. Daha az kıvırcık görünüm için saçları yatmadan önce kalın olacak şekilde örün ve örgülü halde yatın. Sabah kalktığınızda örgüleri açarak şekil vermeniz istenilen saç modeline sahip olmanızı sağlar.

Uyku sırasında kullanılan yastık seçimi de kıvırcık saç bakımı açısından önemlidir. Saçlarınızın kırılmasını önlemek adına saten yastık kılıflarını tercih edin.

Kıvırcık saç bakımında bukleli saçlar, iyi beslenmelidir. Bu nedenle saçlarınıza Shea yağı, Jojoba yağı veya Macadima yağı içeren şampuanlar ya da saç kremleri tercih ediniz. Özellikle durulama ürünleri saç tellerinizi parlak bir koruyucu tabaka ile kaplarken;  buklelerin doğal yapısını da korur.

Saç şekillendirme ürünleri seçiminde kıvırcık saç için tasarlanmış ürünleri tercih ederek; saçınızın dolgun ve buklelerinizin canlı görünmesini sağlayabilirsiniz. Ürünleri çok fazla değil, saçınıza yeterli olacak kadar kullanın.

Bir önceki yazımız olan Kıvırcık Saç Bakımı başlıklı makalemizde dalgalı saç, kıvırcık saç bakımı ve saç bakımı hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

cute-teens nicole aniston ama montar una buena polla.
japanese skank pisses. https://pornsnake.net/ jack off zipper in his bedroom.
kowalskypage
Başa dön tuşu