Kıvırcık Saç

Kıvırcık Saç Nasıl Yapılır? – Kıvırcık Saç Hakkında Bilgiler

Kıvırcık saç, pek çok insanın sahip olmak istediği ve bu nedenle kuaförde saatlerini harcadığı bir saç şeklidir. Kıvırcık saça sahip olmak için saçlara perma, maşa gibi değişik işlemler uygulanır. Oysa doğal saç şekli kıvırcık olan insanlar, herhangi bir işleme gerek duymadan bukle bukle saçlara sahip olurlar.

dalgalı saç modelleri

Kadın ya da erkeğin düz ve kıvırcık saçlı olmasındaki en önemli etken, genetiktir. Saç şeklini genetik şifre belirliyor. Kıvırcık saç geni, düz saç genine göre baskın özelliğe sahip olmasına rağmen çoğu insan düz saçlara sahiptir. Saç tipinin belirlenmesinde allel genler etkilidir. Allellerin etkisiyle saç tipi değişkenlik gösterir. (Allel, farklı özellikteki genin alternatif formuna verilen addır.)

Kıvırcık saç yapmak için her zaman maşa kullanılması gerekmez. Hatta öyle kıvırcık saç modelleri vardır ki ısıya bile ihtiyaç duyulmadan saçlar dalgalı ya da kıvırcık olur.

Kıvırcık saç yapma tekniklerinden hem kolay hem de zaman kaybına neden olmayan bahsedeceğiz.

 

Kıvırcık Saç Yapımında En Pratik Yöntemler

Kıvırcık saç yapımında kuaför tarafından uygulanan yöntemler dışında; evde kendinize uygulayabileceğiniz pratik yöntemler sayesinde, farklı kıvırcık saç modelleri yapabilirsiniz.

Bandana Tekniği: Uzun bir süre alacakmış gibi düşünülse de uygulandığı zaman, özellikle 1-2 uygulamadan sonra çok daha pratik bir saç modeli olacaktır.

dalgalı saç şekilleri

Uygulamaya başlamadan önce saçlara şekillendirici köpük sürülür. Şekillendirici sürüldükten sonra bandana veya saç bandı alın hizasında başa bağlanır ya da takılır.  Saçlar ince tutamlara ayrılarak burgu yapılarak; bandana ya da saç badının etrafına sarılır. Tüm saç sıra ile sarıldıktan sonra, saç bandı ya da bandana çıkarılır. Dalgalı ya da kıvırcık saçlara istenilen şekil verilerek; saçlar kullanılır.

Çift Topuz Tekniği: saçlar öncelikle ortadan ikiye ayrılır ve iki tarafta burgu yapılır ve her biri topuz görünümüne getirilir. Burgu topuzların üzerine sabitleyici saç spreyi sıkılır. Yaklaşık 2 dakika bu şekilde bekledikten sonra topuzlar açılır. Kıvırcık ya da dalgalı saç modelleri ister salınık olarak, istenilirse toka yardımıyla toplanılarak kullanılır.

BU YAZIMIZDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Kıvırcık Saç Nedir? Nasıl Yapılır?

kıvırcık saç yöntemleri

Fön makinesi tekniği: Bu ısı gerektiren bir yöntem olup, yapımı oldukça kolaydır. Saçlar nemli onarıcı ve bakım etkisine sahip bakım yağı saçlara sürülür ki fön sırasında ısıdan yıpranmasın. Ardından saçlar tutamlara ayrılarak, burgu şekline getirilir, burgular saç fön makinesi ile kurutulur. Saçlar tümüyle kuruduktan sonra burgular açılır ve ortaya çıkan bukleler sayesinde şık ve güzel saç modeli söz konusu olur. Bu kıvırcık saç modeli özellikle kızıl saç kullanmayı tercih eden kadınlara çok yakışan bir modeldir.

dalgalı saç modelleri

Eğer kıvırcık saç yapımı sırasında zaman ile ilgili sorununuz yoksa uygulaması kolay ama süre olarak uzun süren saç modellerini yapabilirsiniz.

Pipet tekniği: Zaman olarak uzun sürmesine rağmen, uygulama sonrası kıvırcık saçlara ulaşılır. İlk olarak saçlara şekillendirici köpük uygulanır ve saçlar minik tutamlara ayrılır. Daha sonra tutamlar alınarak; pipetlere sarılır ve tel toka ile tutturulur. 1 ya da 2 saat beklendikten sonra (ne kadar kıvırcık olmasını istiyorsanız o kadar fazla beklemelisiniz) saçlar açılır ve kıvırcık saçlara sahip olunur. Bekleme süresine göre dalgalı saç modelleri de elde edilebilir.

kıvırcık saç pipet tekniği

kıvırcık saç modelleri

Burgu Tekniği: Saçlara şekillendirici köpük sürüldükten sonra saçlar ince tutamlara ayrılır. Tutamlar burgu haline getirilir ve parmaklara dolanarak; tel toka ya da firkete sayesinde sabitlenir. Saçlar kıvırcık yoğunluk isteğine göre en 1-2 saat bekletildikten sonra açılır ve saçlar istediğiniz kıvırcık görünüme sahip olur.

burgu tekniği

Kalem Tekniği: Uygulanırken saçları dalgalandırmak adına kurşun kalem kullanılır. Saçlar kalem etrafına sarılır saç düzleştirici ile sarılan bölüm şekillendirir. Isıdan saçların yanmaması adına saçlara, saç güzelleştirici krem uygulanır. Böylelikle kıvırcık saç bakımı da yapılmış olur.

 

Kıvırcık Saç Modelleri

Kıvırcık saça sahip olan kadınların çoğu, durumundan şikayetçi olur. Zor taranması, kabarık olması ve bakım derdi memnuniyetsizliğe neden olur. Oysa en gür saçlar genellikle kıvırcık saçlı kadınlara aittir, tabi ki kıvırcık saçlarla yaşamak kolay olmasa da herhangi bir ortamda ilk dikkati çekenler de kıvırcık saçlı kadınlardır. Bu yüzden kıvırcık saçlara sahip olunmaktan mutlu olunmalı ve kıvırcık saç modelleri incelenerek, yüz hatlarına uygun saç modeli seçilerek kıvırcık saçlarla barışılmalıdır.

BU YAZIMIZDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Kıvırcık Saçlar İçin Günlük Saç Modelleri

kıvırcık saç nasıl yapılır

Kıvırcık saçlar için kısa kıvırcık saç modeli kullanılması, kurutma ya da şekil verme açısından kolaylık sağlar. Aynı zamanda daha cesur ve kadınsı görünmenizi destekler.  Kısa saçları eğlenceli bir görünüşe neden olacağı için, olduğunuzdan daha genç görünmenize yardımcı olur.

Kemikli bir yüze sahip bir kadınsanız, lüle lüle kıvırcık saçlar omuzlarınıza kadar uzatarak cesur ve modern bir görünüm kazanabilirsiniz.  80’lerde olduğu gibi kıvırcık saçlarınızı oldukça yandan ayırarak kıvrımlarınıza dramatik bir hava katarken; yüz yapınızın yumuşamasını sağlayabilirsiniz.

kıvırcık saç modelleri

Kıvırcık saçlarınız uzun ise, kıvırcık saç bakımı yöntemlerini uygulayarak buklelerinizi daha belirgin hale getirebilirsiniz. Uzun kıvırcık saçlarınızı rahat ama şık bir model yapmak istiyorsanız; lülelerinizi tepeden toplayarak günlük hayatta ya da davetlerde istediğiniz şık ve havalı bir görünüm elde edebilirsiniz. Böylelikle ilginin yukarıda toplanması ile yüzünüzü daha uzun gösterebilirsiniz.

kıvırcık saç bakımı

Saçlarınızda değişiklik yapmaktan keyif almıyorsanız; saçlarınızı salınık bırakabilirsiniz. Salınık modelde şık ve doğal görünümü bir arada yakalamak için, banyo sonrası nem verici bir ürün sürerek; saçlarınızı kurumaya bırakabilirsiniz. Kuruduğu zaman da kabarıklığı önlemek adına, yatıştırıcı ürünlerden kullanmanız, istediğiniz buklelere sahip olmanızı sağlayacak ve kıvırcık saç bakımı yaparak saçlarınızın daha canlı görünmesini yardımcı olacaktır.

 

Kıvırcık Saç İle Bilinen Ünlüler

Yapılan araştırmalar kıvırcık saçlı kadınların iş görüşmelerinde, düz saçlı kadınlara göre daha başarılı olduğunu gösteriyor. Bu nedenle doğal saçları kıvırcık olan ve bunun avantajlarını kullanarak başarı sağlayan birçok ünlü bulunmaktadır. Saçlarına yüz şekillerine uygun istedikleri modeli vererek hem genç hem cesur hem de dikkat çekici, şık ve güzel bir görünüme sahip olurlar. Peki kıvırcık saç ile bilinen ünlüler arasında kimler vardır?

beyonce dalgalı saç

 

 • Bilgen Bengü, 1970’li yıllarda efsane olan ‘’Cici Kızlar’’ grubunun solisti
 • Barack Obama, ABD’nin ilk siyahi devlet başkanı ünvanına sahip, 44. Devlet başkanı
 • Beyonce Knowles, 1990’lı yıllarda kurulan ‘’Destiny’s Child ‘’adlı grubun lideri
 • Bob Ross, emekli bir asker olmasına rağmen kısa süre içinde yaptığı doğa resimleri ile ünlenen ressam
 • Halle Berry, Oskar Ödüllü kadın oyuncu
 • Michael Jackson, yaşamını kaybetmiş olmasına rağmen hala şarkıları aynı zevkle dinlenilen şarkıcı
 • Janet Jackson, Pop Kralı Michael Jackson’ın kız kardeşi
 • Lenny Kravitz, tüm müzik aletlerini çalabilen ABD’li müzisyen
 • Ludacris, ilk şarkısını 9 yaşında yazan ABD’li ünlü rapçi
 • Azra Akın, 2002 yılı Dünya Güzeli ve oyuncu
 • İlhan İrem, sesi kadar kitapları ve resimleri ile de beğeni kazanan sanatçı
 • Harun Kolçak, hayatını kaybetmiş olan ama hala müzikleri ile gönüllerdeki yerini koruyan Türk pop şarkıcısı, besteci ve söz yazarı, aynı zamanda bas gitarist
BU YAZIMIZDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  2018’in Trendi Tartışmasız Kıvırcık Saçlar

 

Kıvırcık Saç Nasıl Olur?

Kıvırcık ya da dalgalı saç modellerine sahip kadınlar, insanlar tarafından sempatik, uysal ve sıcakkanlı olarak görülüyor. Bu nedenle bu tarza sahip kadınlar daha cesur ve kendine güvenen özelliklere sahip olarak; birçok alanda başarılı oluyor.

kıvırcık saç

Düz ya da kıvırcık saç sahibi olmanın en önemli etkeni genetiktir. Genetik, şifreleri saç şeklini belirlerken;  diğer bir faktör de saç folikül (saçın büyüdüğü yapı) yapısıdır. Folikül şekli yuvarlak ve simetrikse saç folikülden düz; folikül şekli yassıysa kıvırcık ve ovalse dalgalı saçlara sahip olunuyor.

Saç şeklini etkileyen son unsursa keratin proteinidir. Keratin, yüksek miktarda sistein amino asidi içerir ve bu amino asitler R grubu adı verilen sülfür atomları ve yan gruplar ile yakın oldukları zaman saçın kıvırcık olmasına neden olan kovalent özellikteki disülfit bağları oluşur. Saçta ne kadar fazla disülfit bağı bulunursa, saç o kadar kıvırcık olur.

Bir önceki yazımız olan Kıvırcık Saç Kullanan 6 Ünlü başlıklı makalemizde jennifer lopez, kıvırcık saç ve kıvırcık saç ünlüler hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu